11 Mayıs 2011 Çarşamba

Aksiyon Figür Nedir?


Ninja Kaplumbağaların minibüsünün içinden elinde kendinden büyük bir silahla inen metalik zırhlı bir Batman, T-Rex’in üzerinde kılıç sallayan korsan Joker’e saldırır; “İşin bitti Joker!” Kara şovalyenin bilmediği; baş düşmanına ulaşmadan önce Joker Toxin’le zombi köleler haline getirilmiş Wolverine, Lord Zed, Chun-Li ve Juggernaut’u geçmek zorunda olduğudur…
Bu über fantastik mizansenin gerçekleşmesi mümkün değil, öyle değil mi? Tam tersi, eğer aksiyon figürlerle tanışmışsanız hiçbir bilgisayar oyunu, hiçbir RPG ile hayal bile edilemeyecek yerlere gitmeniz mümkün. Tabiri caizse, tüm kahramanlar parmaklarınızın ucunda.

Aksiyon figür ülkemizde çok bilinen bir kavram değil. Evet, alışveriş merkezlerinde, oyuncakçılarda kendilerine ayrılmış raflar mevcut. Star Wars, Spider-Man, Batman, Ben 10, Star Trek ve Iron Man son yıllarda her yerde bulunabiliyor. Ancak ne yazık ki buralarda gördüklerimiz kocaman bir okyanusun uzantısı gibi. Figürler insanımıza göre hala çocuk oyuncağı. Oysa Amerika’da her yaştan figürsever ve koleksiyoncuya hitap eden sayısız marka, model ve çeşit var. Koca koca adamları kucağında Anakin Skywalker figürüyle görünce ayıplamamak lazım yani. Zira buralarda da figür koleksiyonculuğu giderek yaygınlaşmakta.

Aksiyon figür nasıl ortaya çıktı? Kabul etmesi zor olsa da her şey Barbie ile başlıyor. 1959 yılında Mattel firmasının piyasaya sürdüğü bu sarı uzun saçlı bebek, kız çocukları arasında fenomen haline gelince Hasbro’nun kreatif direktörü Dan Levine ve oyuncak yaratıcısı Stan Weston, erkekler arasında tutulacak bir oyuncak yaratmak için harekete geçiyorlar. Zamanının put gibi duran kurşun askerlerinden farklı olarak kolu, bacağı, kafası hareket ettirilebilen, poz verdirilen, farklı aksesuarlar taşıyabilen bu oyuncak asker, adını Levine’in sevdiği bir Burgees Meredith filminden alıyor: “G.I. Joe.”
İlk kez 1964 yılında görücüye çıkan G.I. Joe, 21 eklem yeri ve yüzüne “Ben bebek değilim, bebek!” etkisi yaratmak için konulan yara iziyle ortalığı sallıyor. Böylelikle aksiyon figür çılgınlığı başlamış oluyor.

1970′lerde Planet of Apes, Star Wars gibi popüler filmlerin, DC ve Marvel karakterlerinin birer birer kendi figürlerine kavuştuğunu görüyoruz. Mego’nun çıkardığı G.I. Joe’dan daha küçük boydaki (8″) figürlerin kutusunda temiz olanlarının şu an Ebay’de kaç paraya satıldığını ne siz sorun, ne de ben söyleyeyim.
1983 yılında oyuncak serisinden çizgifilm yaratmayı engelleyen tüzük (Nasıl bir şeyse artık) kalkınca He-Man olarak bildiğimiz Masters of The Universe, Thundercats, Teenage Mutant Ninja Turtles, Mask, Transformers serileri alıp başını gidiyor.

1990′lar ise aksiyon figürlerin altın çağı niteliğinde. Batman The Animated Series ile başlayan figür kasırgası, Jurassic Park, Power Rangers, X-Men, Spider-Man serileri ile katlanarak büyüyor. Öyle ki, Hollywood yapımcıları sadece aksiyon figür satmak için dev bütçeli süperkahraman filmleri çekiyor. (Batman & Robin, 1997)Ayrıca 90′ların ikinci yarısına, aksiyon figürlerin oyuncak olmaktan çıkıp koleksiyon ürünleri olarak ciddiye alınmaya başladığı yıllar diyebiliriz. Mcfarlane Toys‘un başlattığı detaylı ve yüksek kalitedeki Spawn, Movie Maniacs ve korku figürleri, 2000′lerde kocaman bir pazara dönüşen, Sideshow, Bowen, Diamond Select Toys, Hot Toys gibi firmaların mucizeler yarattığı (dehşet pahalı) “high end collectible” serilerine gücü yetmeyen koleksiyoncu için hazine değeri taşıyor.

Bilgisayar oyunlarında istediğimiz karakteri canlandırabildiğimiz günümüzde, aksiyon figürlerin hala çok satması, onların filmlerin, çizgi dizilerin ve çizgi romanların vazgeçilmez bir parçası olduğunun en önemli kanıtı. Kullanılan materyalin kalitesinin ve çeşitliliğin arttığını göz önünde bulundurursak aksiyon figürlerin daha uzuuuun yıllar var olmaya devam edeceğine şüphe yok.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Yap