10 Mayıs 2011 Salı

Batman #700

Batman and Robin will never die!

Grant Morrison’ın Batman evrenini baştan aşağı değiştiren Batman R.I.P. macerası bu cümleyle açılmıştı.Doğrusu bu ya,ismi gereği ölümü çağrıştıran ve Batman’in sonunu hazırlayan bir macera için ironik bir başlangıç olduğunu düşünmüş,slogan olarak da biraz klişe bulmuştum.Oysa şimdi Batman #700′ü elimde tutarken Morrison’ın ne demek istediğini daha net anlıyorum.Tıpkı sayıda Damian’ın mantık çerçevesine oturtamadığı,anlam veremediği şeyler olduğunu söylemesi üzerine,Dick’in bir gün anlayacaksın demesi gibi. Bir gün. Batman olduğunda anlayacaksın.Batman Sayı 700′ün yazarı Grant Morrison,çizerler Tony Daniel, David Finch, Frank Quitely ve Andy Kubert. Finch’i kenara ayırırsak,RIP sonrası dönemin en çok ses getiren çizerleri bu kilometre taşı sayı için iş bölümü yapmış denebilir. Batman #700, 3 bölümden oluşuyor. Dün,bugün ve yarın.


DÜN
Bruce Wayne’in Batman,Dick Grayson’ın Robin olarak karşımıza çıktığı kesit Gümüş Çağ çizgiromanlarına ve Adam West’in TV dizisine selam çakıyor.Batman ve Robin’i çılgın makinelere bağlı ve etrafları Joker,Penguin,Riddler,Catwoman,Scarecrow ve Mad Hatter
tarafından çevriliyken buluyoruz. İlk kez 1944 yılında,Batman’in 24.sayısında gördüğümüz Profesör Nichols karşımıza çıkıyor. Sayıdaki gizem doğrudan onunla ilgili. Okumayanlar için tamamını anlatmayacağım,ama işin içinde zaman yolculuğu var.


BUGÜN
Bu kez Dick Grayson Batman,Damian Wayne ise Robin olarak huzurlarımızda.Çizer Frank
Quitely’nin döktürdüğü bölüm için favorim diyebilirim. Başlarda birbirlerini yiyen Dick ve Damian arasında artık abi-kardeş ilişkisi var.İkilinin birlikte pizza yediği panel şahane.


YARIN
Düzenli Batman okuycusu olmayanların anlamakta zorluk çekebileceği bir bölüm. Batman #666′da Batman olduğunu gördüğümüz ve ruhunu şeytana sattığını öğrendiğimiz -Öhö öhö! Bu önemsiz bir detay tabi.Spider-Man mağdurlarına selamlar :) – Damian öncekilerden çok daha acımasız bir kara şovalye. Kural tanımıyor,mecbur kaldığında öldürmekten çekinmiyor.Damian’ın hikayenin asıl kötüsü Two Face Two ile karşılaşması ve Terry McGinnes olduğu iması yapılan bebek Joker’i kurtardığı sayfalar Andy Kubert’ın Batman’i çizmek için doğduğunu kanıtlar cinsten.
Gelecek kesitindeki diğer yarasa adamlar; Batman Beyond yani Terry McGinnes,DC One
Million Batman,nereden olduğunu bilmediğim,dev kanatları olan bir Batman ve Batman Year 3000.

ARTILAR
+Tony Daniel’ın 60′lar tarzındaki Batman tefsiri.
+Frank Quitely’nin aksiyon sekansları.
+Dick’in Nightwing araç gereçlerini kullanması.
+Two Face Two.
+66 Tv serisinden Chief O’Hara’nın sürpriz ziyareti
+Batman Return of The Joker filminde yer alan Joker tayfası.
+Batcave sırları.

EKSİLER
+Tomorrow’da gözler Paul Pope’un Year 100 Batman’ini aradı.
+Henüz tam iyileşmeyen Frank Quitely’nin Today bölümünü bitirememesi.
+Scott Kolins.
Genel olarak bakarsak,700.sayıda anlatılacak kadar özel olmasa da, kara şovalyenin tarihine (ve geleceğine) yaptığı sayısız göndermelerle tekrar tekrar okunası bir hikaye olmuş “Time And The Batman”. Sayının çok iyi anlattığı bir şey varsa,o da maskenin ardındaki kim olursa olsun Batman efsanesinin asla bitmeyeceği.
Nasıl başlamıştık? “Batman and Robin will never die!”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Yap