10 Mayıs 2011 Salı

Batman #704

Batman(Dick): Catgirl? Yeah, I agree. She’s out of control. Selina promised me…
Batman(Bruce): Selina doesn’t run Gotham. YOU do. While I’m away.
Batman(Dick): I’ll take care of it. Scout’s honor.

Bruce Wayne geri döndükten sonra yokluğunda Batman kostümünü giyen Dick Grayson’a ne olacağı hep merak konusuydu. Benim de dahil olduğum çoğunluk, yazarların bir DC klasiği çekip Bruce’un görevi devralmasına beş kala Dick’i öldürmelerini bekledi. Birkaç yıl önce editör kararıyla ölümden son anda kurtulan Dick’in Nightwing günlerine dönmesi karakter için geri adım olurdu çünkü. Derken Batman Incorporated açıklandı. Bruce ayağının tozuyla ülke ülke dolaşıp davasına uygun adamları toplamaya çalışırken Gotham sahipsiz kalamazdı. Bu noktada Dick devreye girdi. Evet, artık 2 Batman var.
Tony S. Daniel, bir süredir Batman iniltili işlerde imzasını sıklıkla gördüğümüz bir isim. Vizyonlarının pek uyuşmadığını düşünsem de, Grant Morrison’la iyi bir ekip oluşturdular. Çizerliğini üstlendiği Batman R.I.P‘ten sonra yazarlığa geçiş yaptı Daniel. Şahsen kendisini çizer olarak, doksanlardan kalma alışkanlıklardan kurtulamamış, tutuk, Mark Bagley-Jim Lee arasında (ama ikisiyle kıyaslanmayacak kadar vasat) bir yerlerde görüyorum. Benim için son derece önemli olan duyguları yansıtma konusunda eksikleri var. Kafayı takmış gibi olmayayım ama, aynı zamanda tuhaf bir ayak çizememe sorunu yaşıyor. Dikkatli incelerseniz, Tony Daniel’ın çizimlerinin çoğunda ayakların görünmemesi için her türlü numarayı çektiğini fark edeceksiniz. Yazarlığına gelecek olursak, Daniel’ın ilk denemesi “başından sonu belli” Battle For The Cowl‘dan nefret ettiğimi rahatlıkla söyleyebilirim. Neyse ki BFTC’dan sonraki çalışmaları hakkındaki düşüncelerim nispeten olumlu yönde. Dick’in tek Batman olduğu 692-699 arası run’ı, yeni kimliğinde sınırları henüz çizilmemiş bir karakteri ele aldığından Tony Daniel için çok zor olmadı. Yine kişilikleri hakkında çok az şöylenebilecek yardımcı karakterlere (Kitrina Falcone/Catgirl gibi) yer vererek ağır topların altında ezilmekten kaçındı yazar. Ancak, #704 gelip çattığında kaçacak yeri kalmamıştı. Çünkü Bruce geri döndü!

Batman #704 yeni bir esrarın etrafında şekilleniyor. Gotham kıyılarında bir yerde, bir profesör intihar notu yazdırıldıktan sonra -karısı ve çocuğunun ardından- öldürülüyor. Katilin kim olduğunu bilmiyoruz ama sayının içinde yeni karakterlerle tanıştıkça teoriler üretmemiz zor olmuyor.
Başta Wayne şirketiyle ilgili görmeye alışkın olduğumuz subplotlardan biri gibi duran Tang Lo Foundation‘ın dünyanın en kirli mahallelerinden – ve Thomas ve Martha Wayne’in öldüğü- Crime Alley‘i yaşanacak bir yere dönüştürme projesi, sayının ikinci yarısında ana hikayeye dönüşüyor. Tang Lo’yu temsil eden Sasha Lo ve kardeşi Luki’de bir numara olduğunu anlamamız ise sadece bir kaç saniye alıyor. Nitekim, Dick’e rüşvet teklif ettiği sırada gizemli bir okçunun hedefi olan Sasha Lo, Peacock adında bir kostümlü savaşçıya dönüşüyor. Luki’yi rehin alan maskeli adamların lideri kendini gösteriyor: Sensei.
Bu sırada Catwoman ve Kitrina Falcone/Catgirl öyküsü arkaplanda duruyor. Selina’nın gizlice eğittiğini öğrendiğimiz Kitrina süperkahraman özentisi tavırlarıyla Batman evreninin Scrappy Doo‘su olmaya şimdiden aday.

Yazar acemiliğini belli edercesine insanı sürükleyecek bir gizem kotaramamış olsa da, şaşırtıcı derecede sağlam Dick Grayson sesi yaratarak puan topluyor. Okurken Bruce’un Batman’iyle Dick’in Batman’ini birbirinden ayırmakta hiç zorluk çekmiyorsunuz. Karşılıklı sahnelerinde Bruce’un asarım, keserim tutumunun yanında Dick’in kara şövalyeye “izci sözü” verecek kadar küçülmesi, afallaması patronun kim olduğunu herkese hatırlatıyor.

Batman #704, Eye of The Beholder Bölüm 1 için ortalama bir başlangıç, ama Battle For The Cowl’a göre inkar edilemez bir ilerleme diyorum. Tekniğini geliştirmeye devam eden Tony Daniel’ın hikayenin devamında kaliteyi yükseltip yükseltemeyeceğini sahiden merak etmekteyim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Yap