21 Mayıs 2011 Cumartesi

Batman #710

Batman: Word on de street is Two Face lost his coin, commissioner.
Gordon: All this...for his coin?

Two Face, Falcone Ailesi, Gilda... Karakterler sizi yanıltmasın, bu bir The Long Halloween yazısı değil, Batman #710 incelemesi. Zaten vasat olan çizer-yazarımız (Manken-şarkıcıdan farksız benim gözümde, dip not...) Tony Daniel konu sıkıntısı çekince Gotham'daki bit pazarına nur yağmış olmalı. Barenaked Ladies'in söylediği gibi: Everything old is new again...Ayı Yogi'ler

Ben şikayet etmekten bıktım, DC Tony Daniel'ın yazdığı çizgi romanları dayatmaktan bıkmadı. Dayatmak diyorum, çünkü Daniel'la üç aşağı beş yukarı aynı günlerde yazarlığa soyunan ve en az onun kadar kötü işler çıkartan Neal Adams ve David Finch'e mini seriler verildiği için, okuyucuya hiç olmazsa "Beğenmiyorum, okumam." deme hakkı tanınırken, Tony Daniel'a 1940'tan beri yayını aralıksız devam eden, binlerce abonesi olan "Batman" dergisi teslim edilerek kimseye söyleyecek söz bırakılmıyor. Batman Inc. 6 sayılık kısacık bir geçmişi olmasına rağmen kendi tarzını yaratmış, Detective Comics Snyder/Francavilla/Jock ekibiyle tozu dumana katmışken, 71 yıldır okunan "Batman"in yerlerde sürünmesi gerçekten üzücü.

Scooby Dooby'ler

Two Face çok değer verdiği bozuk parasını kaybedince çıldırır. Hikayemiz bu. Yarın, öbürgün DC'ye Poison Ivy'nin saksısının kırılmasından dolayı yaşadığı derin kederi anlatan senaryomu götürdüğümde geri çevrilirsem arıza çıkarırım ona göre. Bu pek orijinal olmayan konuyu düzgün bir hale getirip anlatabilecek bir yazar mutlaka vardır, eminim. Malesef Daniel o isim değil. Two Face'i çok havalı gösterme çabası olarak sayının başına koyulan birini baş aşağı asıp sorgulama sahnesi -ki aynı şeyi Two Face Arkham City fragmanında Catwoman'a yapıyordu- Big Bad Harv'ı sıradan bir gangster gibi göstermekten başka işe yaramamış. Mario Falcone, Kitrina Falcone ve keşke geçmişte kalsaydı dedirten Gilda'nın da birilerinin ne büyük bir Jeph Loeb fanboy olduğu gerçeğini tekrar yüzümüze vurmak dışında şimdilik bir önem teşkil ettiğini söyleyemeyeceğim. Son sayfadaki "şok edici" (!) olayı 710'u henüz okumamış olanlar için açıklamıyorum, ama içimden bir ses gelecek sayıda işin göründüğü gibi olmadığına dair bir açıklama geleceğini fısıldıyor. Acaba neden?

Gerçek Kötüler

Çizer Steve Scott'ın Dick Grayson'ı olması gerektiğinden daha kaslı. Öyle ki, Batman'in Bruce mu yoksa Dick mi olduğunu anlamak için ambleme ve kemere bakmak zorunda kalıyorsunuz. Yarasa Adam'ın Kırmızı neon ışıkların arasından çıktığı bir sayfa var ki...Offf! Aslında sevinmeliyiz, karakterlerin hiç olmazsa ayakları var ;)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Yap