10 Mayıs 2011 Salı

Batman Inc. #1

 Selina, how many lives do you have left to risk?

Grant Morrison 2006 yılında Batman’i yazmaya başladığından beri, Bruce Wayne’in hayatında hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Önce bir oğlu olduğunu öğrendi, sonra Black Glove örgütünün akıl oyunlarıyla dağıldı, diri diri gömüldü, Darkseid’la karşı karşıya geldi, herkes öldüğünü sanıyorken geçmişe yolculuk yaptı. Sonunda geri döndü. Ve artık “büyük resmi” görmüş biri olarak Batman projesini tüm dünyada gerçekleştirmeye hazır.Batman Inc 1, Japonya’nın süperkahramanı Mr Unknown’ın Lord Death Man tarafından öldürülmesiyle başlıyor. Mainstream DC evreninde ilk kez görünüyor olmasına rağmen, bu Killing ve Skeletor karışımı villain okuyucuya tamamen yabancı bir isim değil. İlk kez 1960′larda Japonya’da yayınlanan Bat-Manga‘da görünen karakter, o gün bugündür diğer Bat-Manga karakterleri gibi tarihin tozlu sayfalarına karışmış ve hatırlayanlarda bıyık altı gülümsemeden başka bir etki yaratamamıştı. Ancak şimdilerde o Grant Morrison’ın çoktan devamlılıktan silinen Altın ve Gümüş Çağ çizgiromanları ve diğer mediada gerçekleşen maceraları “canon” yapma takıntısının son halkası.

Batman Inc. fikrinin, Morrison’ın yine geçtiğimiz yıllarda revize ettiği Club of Heroes / International Batmen oluşumunun daha geniş kapsamlı hali olduğunu göz önünde bulundurursak, Lord Death Man’in -özellikle Japonya’da geçen ilk Batman Inc. macerası için- mükemmel bir düşman seçimi olduğunu söyleyebiliriz.
Hikayede tanıştığımız yeni karakter Jiro, Mr Unknown’ın body double’ı ve yardımcısı. Cinayete şahit olduğu için Lord Death Man şimdi onun peşinde. Olayların nereye varacağını tahmin etmek oldukça kolay. Jiro’dan “Japanese Batman” elektriği alanlar parmak kaldırsın!
Batman, Catwoman ile birlikte Japonya’ya, Mr. Unknown’ı eğitmek için geliyor ama Unknown’ın yaşadığı yere ayak bastıkları an Lord Death Man’in adamlarının saldırısına uğruyorlar. Birlikte harika bir ekip olan Batman ve Catwoman’ın kavgası adamlardan birinin Jiro’nun peşinde olduklarını itiraf etmesiyle sona eriyor.
Jiro ise evine geldiğinde kız arkadaşının Lord Death Man tarafından rehin alındığını görüyor. Paniğe kapılıp Lord Death Man’i vuruyor. Fakat işler burada daha da karışıyor çünkü, Batman ve Catwoman’ın içeri adım atmasıyla kızın altındaki platformun açılması ve kızın içinde koca bir ahtapotun bulunduğu su dolu bir kata düşmesi bir oluyor. Catwoman mı? Sudan nefret etmesine rağmen o da dalıyor…
Merak kediyi öldürecek mi?

Artılar:
+Yanick Paquette maceranın gerektirdiği retro tarzı sayfalara taşımada çok iyi.
+Grant Morrison’ın daha önce pek kullanmayı tercih etmediği Catwoman karakterini yazmadaki başarısı. Neden bu kadar geç kaldın Grant?+Bruce’un Selina’yı rahat ettirmek için otel satın alması. Romantiklik ve görgüsüzlük arasındaki ince çizgi olmalı.
+Lord Death Man. Vuruldu ama geri döneceğine eminim.
+Julie Newmar ekolünden geldiği bariz bir Catwoman.
+JH Williams III ve Yanick Paquette kapakları.


Eksiler:
+Olayların çabuk gelişmesi ve önceden tahmin edilebilir olması.
+Tamam, konsept. Tamam, manga. Tamam, 1960′lar havası da…O ahtapot biraz fazla değil mi?
+Heart of Hush macerasında Bruce’un ilk kez Selina’nın kendisi için ne ifade ettiğini itiraf etmesinin ardından okuduğumuz ilk eli yüzü düzgün Batman/Selina odaklı hikayede, çiftin ilişkilerinin boyutuna dair daha fazla şey öğrenebilirdik.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Yap