10 Mayıs 2011 Salı

Batman Inc. #3

El Gaucho: Why the hell is Batman masquerading as Bruce Wayne, anyway? I’ve met Wayne and you don’t fool me.
Bruce: It’s this season’s latest look.

Akrepler, motorlar ve tango… Kara Şövalyenin dünya turundaki son durağı Arjantin! İki buçuk ay gecikmenin ardından nihayet piyasaya çıkan Batman Inc. #3 tadı damakta kalan bir sayı. İnclelemeye başlamadan önce hiç tereddüt etmeden “Beklediğimize değmiş!” diyorum. (Aynısını Batwoman #1 çıktıktan sonra da söyleyebilecek miyim? Daha doğrusu o günleri görebilecek miyim?)

Extravagante! Irresponsable! Enigmatico!


Mr. Albion, Fadar, Iron Lady, Knight, Captain Carnation… Kim bunlar? Batman Inc. #3′ün başındaki flashback-içinde-flashback sekansında yer alan İngiliz süperkahraman takımında Morrison’ın kullanmayı çok sevdiği Knight (Percival Sheldrake) dışında herkes yeni. Marvel Comics’in Captain Britain’ına DC’nin cevabı gibi duran Mr. Albion, renkli kostümüyle Creeper’a benzeyen Fadar, tek gözlü Captain Carnation ve adını Margaret Thatcher’ın lakabından alan Iron Lady haftanın talihsiz süperkahramanları olmalı, çünkü bu onların ilk ve muhtemelen son görünüşü. Dört kahraman yakalamaya çalıştıkları Dealus tarafından öldürülünce geriye sadece Knight kalıyor. İngiliz askerleri tarafından bulunan Knight’ın durumuyla ilgili kullandığı sözler oldukça kafa karıştırıcı. Şimdilik sahip olduğum tek teori; olayda bir tür vücutlarası bilinç transferi olduğu ve birşeylerin yanlış gittiği doğrultusunda. Falksland Savaşı sırasında geçen kısım, Morrison’ın 3-4 sayfaya sığdırdığı yeni karakterler, yeni düşman ve soru işaretleriyle hedefi onikiden vuruyor. Unutmadan, yazarın abartmadan kullandığı İngiliz usulü espriler ve dokunuşlar Paul Cornell’in Knight & Squire’ını hatırlatmıyor değil.

Zihin bulandıran giriş bölümünün bitmesiyle çizgiroman gözle görülür derecede daha az yorucu bir tavra bürünüyor. Batman ile Arjantin’e gidiyoruz! El Gaucho ile beraber bir kurtarma operasyonuna dahil olan yarasanın asıl amacı El Gaucho’yu Batman Incorporated’ın bir parçası yapmak, ancak teklifi geri çevriliyor. Şimdilik!

Uçan balon ve mavi akreplerle dolu kaçış serüvenini okurken çok eğlendiğimi söyleyebilirim. Morrison’ın fırsat bu fırsat deyip aslında daha çok Jonah Hex karakteri olsa da Batman #56 (çıkış tarihi: 1949, valla) ve #193′de Batman ile karşılaşan El Papagayo‘ya yer vermiş.
Sayıyı güçlü kılan etkenlerden biri, hatta en büyüğü, Batman/El Gaucho arasındaki muhabbet. Her haliyle Tony Stark’ı çağrıştıran El Gaucho (gerçek adı Don Santiago Vargas) Bruce’a epey uzak kişiliğe sahip biri. Hatta hafiften sahiplenici ve egosantrik. Öyle ki Catwoman’ın muadili Scorpiana‘yı (gerçek adı Tristessa Delicias) bile Bruce ile paylaşamıyor. Yeri gelmişken, evet, o RIP’teki Scorpiana. Batman Inc #3′te RIP boyunca Club of Villains üyelerinin içinde pek sönük kalmış olan hatunun kostüm dışında ne kadar hoş göründüğünü, iyi tango yaptığını ve El Gaucho’yu 14 kez (15.ye az kaldı) öldürme girişiminde bulunduğunu öğrendik (:

Ah, Tango… Grant Morrison’ın deyimiyle 70′lerin “hairy-chested Neal Adams love god Batman”inin yeniden doğuşuna şahit olduğumuz, Bruce ve Tristessa tangosu, “Tango of Death” Bruce’un istenirse ne kadar başarılı bir James Bond figürü olabileceğinin ispatı. Her paneldeki tutkuyu ve hareketleri müthiş resmeden çizer Yanick Paquette kocaman bir alkışı hak ediyor.
Sayının hakkında en çok düşündüğüm sayfası tangodan sonra geliyor; Don Santiago’nun Batman’in “Bruce Wayne kılığına girmiş” olduğunu düşünmesi ilk okuduğumda ne yalan söyleyeyim sinir etti beni. Amazing Spider-Man’de kimsenin Peter Parker’ın Spidey olduğunu hatırlayaması ya da Superman’in gözlük taktığında tanınmaması kadar gerçek dışı geldi El Gaucho’nun 1+1=2 sonucuna ulaşamaması. “Adam kalkıp Batman’i finanse ettiğini açıkladı, şimdi de yanında Batman kostümü giyiyor, nasıl anlamazsın?” diye suratının ortasına çakmak istedim. Çok geçmeden Morrison’ın Batman’deki run’ının ilk sayısı, Batman and Son‘ın başı, sayı #655′i hatırlayıp duruldum. Alfred’in Bruce’un maskesi olmadan da tıpkı Batman gibi hırıltılı konuştuğu için (iki kez!) onu uyardığı, sürekli savunmaya geçmiş şekilde olan duruşunu değiştirmesi gerektiğini söylediği sayfalar bir şeyi çok net anlatıyordu: Bruce Wayne o kadar uzun zamandır Batman ki, kostümü giymiyor olması hiç fark yaratmıyor, o maskesi olmadan da Batman.

Batman Inc #3 kapanışı Batman ve El Gaucho’nun Scorpiana ve El Somborero tarafından tuzağa düşürülmesi ve 1966 TV dizisi tadındaki soru cümleleriyle yapıyor. Batman #3 şimdiye kadar yayınlanan Batman Inc. sayılarının kesinlikle en iyisi. Arayı açma Grant (:

Artılar:

+Tango of Death.
+Flashback-içi-flashback ve Dedalus bilmecesi.
+Çizer Yanick Paquette ve renklendiren Nathan Fairbairn.

Eksiler:

+Solicitation’larda (Türkçe’ye nasıl çevrilebilir?) ismi geçen Catwoman’ın ortalarda görünmemesi.
+Gecikmeler. Grr!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Yap