11 Mayıs 2011 Çarşamba

Batman Inc. #4

Batman Inc. #4

Bruce: Well, it had to happen in the end, I suppose, and you can’t help admiring the so-called “Batwoman” but honestly… name one situation where we’d need her and not Batman.
Kathy: Oh, let’s see…The Joker takes hostages and flees into a ladies’ restroom, Mr. Wayne.

Kara Şövalye son bıraktığımızda Arjantin’deydi. Batman Inc. organizasyonuna dahil etmek istediği El Gaucho’yu ikna edemediği gibi, El Somborero ve Scorpiana tarafından tuzağa düşürülmüştü. Tam da akrebin öpücüğünün mü yoksa ihanetin iğnesinin mi daha zehirli olduğunu öğreneceğimizi sandığımız yerde “DAN!” Grant Morrison Güney Amerika atmosferinden çıkıp, bizi Gotham’a, Batwoman’la Gümüş Çağ’a götürdü. Geride bıraktığımız sayının Batman Inc. çerçevesini büyüttüğünü düşünüyorsanız, Batman Inc. #4 sizi çok şaşırtacak.


Bu blogu okuyorsanız Modern Çağ Batwoman hakkında mutlaka bir şeyler duymuşsunuzdur. 2006 yılında yaratılan Kate Kane/Batwoman tüm dünyada ses getirdi…ancak tamamen yanlış sebeplerden ötürü. Henüz tek macerası yayınlanmadan yönelimi hakkında çıkan haberler onun dudak lezbiyenliği modasının çizgiroman dünyasındaki yüzü, DC’nin ucuz reklam kampanyası olarak yargılanmasına yol açtı. Muhafazakar kesmin tepkisi, bir “Legacy” karakteri oluşu Batwoman’ın kariyerinin kısa ömürlü olacağına işaretti. DC’nin de 52 ve Gotham Underground dışında neredeyse hiç kullanmadığı Batwoman tarih olacak derken, Greg Rucka ve J.H. Williams imzası taşıyan ve küçük bir çizgiroman başyapıtı olarak gördüğüm Detective Comics’deki Elegy ve GO maceralarıyla son 10 yılda ortaya çıkmış en başarılı karakterlerden birine dönüştü. Çok da güzel oldu. Şu an herkesin gözü sürekli ertelenen Batwoman sürekli serisinin çıkış tarihinde.
Herneyse, konumuz bu değil.

Batman Inc. #4 Batwoman‘ın Oroboro hakkında araştırma yaptığı karnavalın adının Kane’s Kolossal Karnival olduğunu öğrenip Kathy Kane bağlantısı kurmasıyla başlıyor. Kathy Kane ismi tanıdık gelmiyorsa şöyle söyleyelim; Gümüş Çağ Batwoman! İlk kez 1956 yılında Detective Comics #233′te görücüye çıkan Kathy Kane, Seduction of The Innocent kitabının gündeme getirdiği Batman ve Robin ilişkisiyle ilgili spekülasyonlara cevap vermek adına, “Batman’in bir kızarkadaşı olsun” düşüncesiyle oluşturulmuş bir karakter. Bat Family formülü tutunca Bat-Girl, Bat-Mite, Ace The Bat Hound gibi günümüz okuyucularınca “camp” olarak değerlendirilen karakterler zamanının uçuk kaçık maceralarının vazgeçilmez kahramanları haline geldi. Fakat 1964 yılında Julius Schwartz’ın “revamp” fikriyle Bat-Family rafa kaldırıldı ve Batwoman 1979′daki Detective Comics 485′te League of Assassins tarafından öldürüldü. Grant Morrison’ın “Every Batman story happened” politikası gereği, Bat-Mite  ve Lord Death Man gibi süreklilikte olmayan veya silinmiş karakterlerin dönüşünden sonra 50′lerdeki Batman dergilerinin genel tavrını yansıtan, dönemin poster kızı diyebileceğimiz Kathy Kane’i yeniden gördüğüme şaşırdım dersem yalan olur. Hatta geç bile kalınmıştı.

Altın Çağ ve Gümüş Çağ’ın çılgın maceralarını “modernize” etmeye bayılan Morrison, bu kez farklı bir yol seçip, his ve tarzı “retro” bırakarak Kathy’nin hikayesiyle oynamış. Kathy’nin sirk geçmişi, Batwoman olmaya karar verişi, kostümü ilk giyişi, hepsi Detective Comics #233 düzleminde, tek farkı daha derin olması, o kadar. Bahsi geçmişken, Detective #233 -ki sarılıp uyunacak kadar tatlı bir sayıdır- Batman Inc. #4′ün hatırı sayılır paneline esin kaynağı olmuş. Motorsiklet sahnesi, Galadaki kovalamaca ve Bruce ile Kathy’nin Batman ve Batwoman’ı yorumladığı balo karşılaşması direkt o sayıdan alınmış.


Flashbacklerde Bruce’un Kathy’e aşık olup “Bat-Family”i başlatmak istemesi hakkında Robin’in meta-textual şikayetleri tapılası. Aynen aktarıyorum: “Like I didn’t know she was using circus slang that first time! I don’t want to ruin his chance at happiness, but you tell me why he’d need a kid as a partner if he had a wife? Ace! Sic ‘em! I don’t think I’m old enough for a regular girlfriend either, but this bogus Batgirl keeps forcing herself on me.Since when could just anybody do what we trained to do? Even the dog’s wearing a mask! It makes it all dumb instead of special. Like it doesn’t matter anymore.” Öyle bir sahne ki, Grant Morrison 2000′li yıllara göre renkli, saçma, hatta gülünç gelen ve ekseriyetle alay konusu edilen Gümüş Çağ’a dair tüm eleştirileri alıp 3 panele yerleştirip kendince kahkahalara boğulmuş gibi. Söyleyenin de “Batman’in karanlık ve yalnız olması gerektiğini” savunanların varlığına ısrarla karşı çıktığı Robin karakteri olması da sağlam ironi. Hasta oldum!


Bruce’un mutluluğu ise elbette uzun sürmüyor (Hayat mükemmel değil!) ve -kötü adamımız International Nazi Master Criminal Dedalus‘un kızı olduğunu öğrendiğimiz- Kathy yaptıkları son Tango of Death’i takiben kahramanımızı terk ediyor. Alfred’in söylediği gibi, Bruce her zaman kadınların kalbini kırardı ama bu kez durum tersi.

Pekala, bütün bunların geçen sayıyla ne ilgisi var kardeşim, kafamızı şişirme diyorsanız, El Somborero ve Scorpiana’nın, El Gaucho’nun geçmişte Agent-33 isminde bir casus olduğunu, Kathy ile birlikte çalıştığını, ona aşık olduğunu VE ölümünden bir şekilde sorumlu olduğunu anlatarak Batman ve El Gaucho’yu birbirine düşürdüğünü söyleyeyim.

Onca iç içe geçmiş hikaye, karmaşa, flashback ve aşk arasında temponun bir saniye bile düşmediği ve Batman tarihi dersi değerindeki sayının Morrison dışındaki kahramanı çizer Chris Burnham. Frank Quitely’e benzeyen çizimleri ve canlı renklerle Batman Inc. #4′ü bir üst seviyeye taşımış.
Her Batman Inc. incelemesinde aynısını söylemekten yorulsam da, her sayı bir öncekini aşmaya devam ediyor. Batman Inc #4 ister bir maceranın bölümü olarak, ister tek başına mükemmel bir sayı. Kaçırılmamalı.

Artılar:

+Kate Kane/Batwoman ve sahte-Kathy Kane/Batwoman kavgası ve sahte’nin kullandığı Gümüş Çağ’ın vazgeçilmezlerinden makyaj malzemesi silahları.
+DEDALUS! DEDALUS! DEDALUS!
+JH Williams III ve Yannick Paquette kapaklarının ikisi de birbirinden başarılı. Hala favorimi seçemedim.
+Çizgiromanın ortasına yerleştirilen Detective #233 kapağı.
+Bruce ve Kathy arasındaki kimya.

Eksiler:
Hmmm, devamı için beklemek zorunda olmamız? (:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Yap