11 Mayıs 2011 Çarşamba

Batman Inc. #5

Batman Inc. #5

Batwoman: You don’t look much like the Batman I met before. Are you one of the Batman Inc. guys, or…
Batman: Original Batman.
Batwoman: Apologies, sir. We met once before and…It meant a great deal…
Batman: Obviously.

2006 yılında Batman and Son ile başlayan Grant Morrison döneminin ilk zamanlarını hatırlıyorum da, Bruce’un oğlunun ortaya çıktığı, Ninja Batman’lerin cirit attığı, adım başı bir Gümüş Çağ göndermesine rastlanıldığı başlangıcı pek fazla tutmamıştım. Morrison’ın, üzerine bir şeyler ekledikçe açığa çıkan, ilerledikçe şaşırtan, kafa yorduran bir tekniği var. Bu nedenle Batman and Son’dan sonra elinin değdiği hemen her hikaye, kendinden önce geleni aşıp, okumaktan aldığım keyfi arttırdı. Doğal olarak, aralıksız yükselen tempodaki en küçük duraklama anında dikkat çekiyor. Batman Inc. #5 o duraklama işte.

Verilen uzun aralardan sonra aylık programını düzene koyan Batman Incorporated artık zamanında piyasaya çıkıyor. Zaten bu şekilde devam etmeleri gerek, zira her sayıda tanıtılan yeni karakterler ve olaylar okuyucuların takip edebileceğinden fazla ve hepsinin akılda kalması için sayıların arasında uzun zaman olmaması gerekiyor. Bu durum Batman Inc. #5′te daha belirgin.

Öncelikle Arjantin macerasının Dedalus, El Gaucho, El Somborero, Scorpiana, Kathy Kane, Batwoman, The Hood gibi yeni veya çok iyi tanımadığımız karakterler arasındaki paslaşmalarla takibi zor bir hal aldığını düşünüyorum. El Gaucho ve Scorpiana’nın ön plana çıktığı 1. bölümü James Bond filmleri hissi vererek eğlendiren, Kathy Kane meselesini aydınlatan 2. bölümünde Gümüş Çağ’a selam çakan macera, düğümlerin çözüleceğini düşündüğümüz finalde ortaya karışık bir şeyler sundu. Yüzde 90′ı Kathy Kane’e adanmış geçen sayıdan öğrendiklerimizin bir şekilde karşımıza çıkmasını beklediğim bu sayı, tahminlerimin aksine (Batwoman’ın varlığını saymazsak) geçen ay hiç yaşanmamış gibi davranarak Batman Inc #3′ün ana hikayesini devam ettirdi. Bu da ciddi bir odak sorunu yaratmış. Eğer Bu 2 sayılık bir arc olsaydı ve aradaki Batman #4 hiç yayınlanmasaydı derli toplu bir hikaye okuyabileceğimizi düşünüyorum.

Tek sorun karmaşık anlatım ve odaksızlık değil. Diğer Batman dergilerinde az görünen ve vasat yazarların elinde harcanan Bruce Wayne’in piyasadaki en düzgün karakterizasyonu olduğu için iple çektiğim Batman Incorporated’da Batman’in gölgede kalması da can sıkıcı bence. Son iki sayının yıldızı Batwoman olmuş durumda. Batwoman’ın göründüğü panellerle Batman’inkileri karşılaştırın. Hangisi daha çok?
Kötü bir sayı olduğunu söylersem haksızlık etmiş olurum ama Batman Inc. #5 bizi hep daha iyisine alıştıran Grant Morrison’dan bir geri adım.

Artılar:

+Dedalus hala ilgi çekici bir karakter.
+The Hood’un Batwoman’a “yazdığı” sahne Batman & Robin’deki Dick ve Kate karşılaşmasını hatırlatıp gülümsetti.
+”Batman of Africa” David’in kostümünün bariz bir şekilde Batman #250 – “The Batman Nobody Knows”tan esinlenilmiş olması.
+Batwoman vs. Scorpiana!
+Yanick Paquette’in dönüşü.

Eksiler:

+O kadar tantananın ardından Kathy Kane’in apar topar gündemden düşmesi.
+Batman’in azlığı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Yap