10 Mayıs 2011 Salı

Batman Inc. #2

Mr Unknown is dead. Long Live Batman Japan!O koca ahtapotu ufacık apartman dairesine nasıl sığdırdınız? Grant Morrison alem adam. Muhtemelen başka yazarın kaleminden çıkmış olsa absürd, deli saçması, berbat görünebilecek durumları mümkün olabilecek en inandırıcı şekilde hikayelerine yedirmek gibi bir yeteneği var. Ya da süpergücü diyelim. Batman RIP boyunca ve sonrasında bir zamanlar “şaka” olarak bile değerlendirilemeyecek Bat-Mite‘ı, en ufak bir hatayla kolayca Sezercik’e dönüşebilecek Damian’ı, uğur böceğinden hallice Batmobile’i okuyucuya kabul ettirdi ya, söyleyecek söz bulamıyorum. Batman Inc. #2′de de kural değişmiyor. Japonya’da koşturan Batman ve Catwoman, hiç bir şekilde ölmeyen bir kötü adam, evin içindeki dev ahtapot hiç de absürd gelmiyor.

Batman Inc. 2, ilk sayının bıraktığı yerden devam ediyor. Kurukafa adamları (Putty’ler demek istiyorum bunlara ya!) alt eden Jiro ve Batman, Jiro’nun kızarkadaşını kurtarmak için ahtapotla mücadele eden Catwoman’a yardım ediyorlar.
Olay, kızın hastanelik olması ve Jiro’yu terk etmesiyle sonlanıyor.

Batman Japonya’ya geliş amacının Mr Unknown’ı davasına dahil etmek olduğunu Jiro’ya anlatıp, ondan ölen Mr.Unknown’ın 56 yaşında olduğunu, sadece dedektiflikle ilgilenebildiğini ve asıl işi üstlenenin Jiro’nun ta kendisi olduğunu öğreniyor.


Jiro, Batman Incorporated’a katılmak istediğini söylese de, Batman tek kuralı olan silah kullanmamayı çiğnediği için genç adamı geri çeviriyor. Morrison iki karakter arasında düzgün bir çatışma yaratmış denebilir. Jiro istekli ama Batman’in kıstasına uymuyor. Sorunun çözümü basit; Jiro Lord Death Man’i vurdu vurmasına da, Lord Death Man ölmüyor ki!
Otopsi sırasında dirilen Lord Death Man hemen formuna kavuşup şehrin altını üstüne getirmeye başlayınca, Batman, yeni Mr.Unknown Jiro ve Catwoman seferber olup düşmanı yeniyorlar. Jiro’nun dövüş sırasında “Guns are for cowards, not for Mr. Unknown” demesi herkesten çok Bruce’u sevindirmiş olsa gerek, çünkü sayının sonunda Mr. Unknown’ı “öldüren” Jiro’yu yeni bir kostüm ve isimle Batman Incorporated’ın ilk üyesi yapacağını müjdeliyor.
Lord Death Man’e ne mi oldu? Bir kapsülün içinde uzayda dolanıp duruyor. Çifte standart! Batman kendi düşmanlarını üç günde kaçacaklarını bilmesine rağmen Arkham Akıl Hastanesine kapatıyor, ama iş Japon süperkötülere gelince uzaya postalıyor. Olmadıııı, olmadı! Şaka bir yana, darısı Joker’in başına!

Macera Bruce ve Selina’nın gelecekle ilgili konuşmasıyla noktalanıyor. Morrison Batman/Catwoman dinamiğini çözmüş çoktan, okurken çiftin arasında yıllardır süregelen güvensizlik ve havadaki reddedilemez çekimi iliklerinize kadar hissediyorsunuz.

Artılar:
+Yanick Paquette Batman Inc. çizmek için mi doğmuş ne?
+Catwoman! Her zaman daha fazla Catwoman! Solo serisinde ve Gotham Sirens’da bir türlü kendini bulamayan Selina, Bruce’un yanındayken bambaşka birine dönüşüyor. Morisson’ın ellerinde ışıl ışıl parlıyor.
+Catwoman’ın kamyon kullandığı panel :)
+Lord Death Man!
+Batman ve Jiro arasındaki, Batman #1′de Batman ve Robin’in yemin ettiği sahneye selam çıkan kısım.

Eksiler:
+Hikaye çok hızlı başladı, gelişti ve bitti. Bence en azından 3 sayılık malzeme çıkarabilirlerdi.
+Tam da ilgi çekici olmaya başlamışken Lord Death Man’in resimden çıkarılması.
+Fairbrain‘in renklendirmede Paquette’in çiziminin gerektirdiği canlılığı yansıtmayı başaramamış olması.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Yap