27 Mayıs 2011 Cuma

Batman'in Alet Kemeri


Joker Batman'i tuzağa düşürdü! Suçun Palyaço Prensi, Kara Şövalye'yi onun bir anlık dalgınlığından faydalanarak bayılttı ve dev bir saatin akrebine bağladı.  Keskin bir bıçaktan yapılan yelkovan akrebin üzerine geldiğinde her şey için çok geç olacak. Yoksa bu kahramanımızın sonu mu? 

1960'lı yıllarda yayınlanan Batman televizyon dizisi kapanışını hemen her bölüm üsttekine benzer bir şekilde yapar, izleyiciyi gelecek bölüm "aynı Bat-zamanı ve aynı Bat-kanalı'nda" buluşmaya davet ederdi. Bu akıllara zarar, heyecan fırtınası (!) cliffhanger bir sonraki bölümün ilk dakikalarında Batman'in içinde bulunduğu vahim duruma pratik bir çözüm bulmasıyla yerini yeni maceralara bırakırdı. Peki Batman her seferinde bu gibi durumlardan kurtulmayı nasıl başarıyordu? Tabi ki Alet Kemeri (Utility Belt) sayesinde!


Kara Şövalye'nin alet kemerinin ortaya çıkışı, Batman'in simsiyah peleriniyle ilk kez arz-ı endam ettiği Detective Comics #27'ye dayanıyor. Başlangıçta kostümü tamamlamak dışında herhangi bir fonksiyonu bulunmayan bu deri ve çelik karışımı, kare tokalı, parlak sarı kemer, Batman'in çatılardan atlamasını sağlayan halatını asmak için kullandığı Detective Comics #28 ve içerisinden gaz kapsülleri çıkardığı #29'dan beri kahramanın en önemli aksesuarlardan biri haline geldi.  


DC tarihi üzerine sayısız araştırması bulunan yazar Les Daniels'a göre kemeri alet edevat taşımak için kullanma fikri Bill Finger'dan sonra Batman'i yazan ilk adam olan Gardner Fox'a ait. Fox aynı zamanda, kahramanın yarasa temasına sahip ilk ve muhtemelen en çok bilinen silahı "Batarang"in de yaratıcısı. (Detective Comics #31)


 Batman çizgiromanlarının ve filmlerinin hemen hepsinde yer alan Batarang yıllar içinde pek çok kez değişim geçirse de ana hatları aynı kaldı.


Batman'in bilim kurgu sularında yüzdüğü 1950'lerde, o günlerin neşeli adalet savaşçışına her biri  başka işe yarayan bir sürü cafcaflı Batarang verildi. Gerçek şu ki, Batarang çoğu zaman tıkanan ve "Ee, şimdi Batman ne yapsa da kurtulsa?" sorusunun içinden çıkamayan yazarların en iyi arkadaşı oldu. 


On yıllar boyunca, en fazla düşmanın kafasına çarparak onu bayıltmaya yarayan zararsız bir aparat olarak varlığını sürdüren Batarang, Frank Miller'ın karaktere radikal değişiklikler getirdiği The Dark Knight Returns çizgi romanıyla birlikte keskin, tehlikeli, Ninja Yıldızı (Shruiken) benzeri bir silaha evrildi. 


Frank Miller'ın revizyonu alet kemerini de etkiledi. Yazarın TDKR'de eklediği şişkin keselerle askeri tarzda bir görünüme kavuşan kemerin yeni hali Year One macerasından sonra popüler oldu ve 2000'lerden sonra çıkan Batman çizgiromanlarının büyük çoğunluğunda yer aldı. 

Yazarlar Batman'in yardımcısı Robin'e de bir alet kemeri vermekte gecikmediler. Batman'inki kadar gösterişli olmasa da, Robin'in de acil durumlarda imdadına yetişen bir kemeri var.


"Bütün bu harika oyuncakları nereden buluyor?"  (Joker, Batman 1989)

Batman'in ne zaman başı sıkışsa kullandığı alet kemerinin getirdiği avantajlar, en büyük düşmanı Joker'in de dikkatinden kaçmamış olmalı ki, o da kendisine çılgın araçlarını koyabileceği bir kemer yapmaya karar verdi. (Batman #73)

David Vern'ün yazdığı ve Dick Sprang'in çizdiği Joker's Utility Belt isimli bu macera Batman TV dizisinin yapımcısı William Dozier'e ilham kaynağı oldu ve hikaye iki bölüm olarak (Joker is Wild ve Batman is Riled) küçük ekrana uyarlandı. 

Belt Envy!

Alet kemerinin kötülerin eline geçmesi konusu Star Spangled Comics #89'da da işlendi.


Tam anlamıyla bir "her ihtimale karşı" adamı olan Batman, kemerinde Superman'in kontrolden çıkması halinde onu durdurmak için takacağı bir Kriptonit Yüzük taşıyor.

Bruce, bunun hoşuna gitmediğini sakın söyleme. Yemezler.

Alet kemerinin vazgeçilmez araçlarından diğerleri: parmak izi teçhizatı, göz yaşartıcı gaz, duman bombaları, asetilen lambası, kızıl ötesi gözlük, çift yönlü telsiz.

BATMAN: THE MOVIE


Batman'in beyazperdedeki ilk macerası Batman: The Movie (1966) günümüzde bir kitsch başyapıtı olarak kabul ediliyor. Batman ve Robin'in inandırıcılıkla uzaktan yakından alakası olmayan, saçma ve komik maceralarını konu alan film (ve aynı kadronun elinden çıkan televizyon dizisi) alet kemerine eklediği uçuk araçlarla da sınır tanımadığını kanıtlamıştı. Batman'in bir köpek balığını etksiz hale getirmek için kullandığı köpek balığı kovucu sprey bu "Hadi canım!" dedirten araç-gereçlerin en ünlü olanı.


Bat-Shark Repellent: Köpek Balıklarının kökünü kurutur.


İsveç çakısı mı? Batman'in alet kemeri varken o ne ki?

Bat-Radio

BATMAN / BATMAN RETURNSTim Burton'ın karanlık masalı Batman (1989) ve devam filmi Batman Returns (1991)  alet kemerine kullanışsız ama şık bir görünüm kazandırdı. Kara Şövalye'nin bu filmlerde kullandığı Kanca/Zıpkın Silahı (Grapple Gun/Speargun) ve Zırh Eldiveni (Gauntlet) Batman The Animated Series'e ve çizgiromanlara da sıçradı.John Evans (Batman filminin prodüksiyon tasarımcısı): "Zırh eldiveninin, ağırlığı taşıması için aslında 50 cm uzunluğunda olması gerekiyordu, ama  ölçeği bozmamak ve onu Batman'in alet kemerine oturtmak için 25 cm'e indirmek ve buna rağmen kullanım için güvenli bir hale getirmek zorundaydık...  Görevimin bir parçası da 15-20 metre yükseklikte asılı duran oyunculara güven aşılamaktı."  (Batman Official Book of The Movie, 1989)
Yarasa Adam'ın havalı bir şekilde gözden kaybolma sanatındaki en büyük yardımcıları  duman bombaları ve Catwoman'a karşı kullandığı Napalm da Burton'ın Batman'lerinde alet kemerinin olmazsa olmazlarından.

BATMAN FOREVER


1995 yılında Joel Schumacher'a emanet edilen Batman serisinin geçirdiği ani değişimlerden kostüm ve alet kemeri de nasibini aldı. Batman Forever'da siyah kostüme dahil edilen koyu gri kemer, yönetmene göre fütüristik bir tasarım. (Hayranlar Schumacher'in fazla Power Rangers izlediği görüşünde birleşiyor tabii...)


BATMAN & ROBIN


Tüm zamanların en kötü çizgiroman uyarlaması Batman & Robin (1997) karakterin sevenlerine küfür gibi gelen kostüm ve araç tasarımlarına ev sahipliği yaptı. Şekilsiz Batarang'ler, Stark Trek'in Enterprise'ını andıran silahlar bunlardan sadece bazıları...
Ve unutulmaz Bat-kredi kartı:

"Never leave the cave without it"  


BATMAN BEGINS / THE DARK KNIGHT


Christopher Nolan'ın Batman evrenindeki alet kemeri aslında modifiye edilmiş bir Wayne Enterprises tırmanma takımı. Kahramanın kullandığı aletlerin neredeyse tamamı ya bu hayali şirketin kağıt üzerinde kalmış askeri projelerine ait parçalar, ya da Bruce'un League of Shadows günlerinden hatırladığı aletlerin varyasyonları.

Mini Mayınlar:
Zıpkın Silahı:

Batarang'in yerini alan Bat-Shuriken:


BUNU EVDE DENEMEYİN!


Ideal firmasının 1966 yılında ürettiği oyuncak Utility Belt şu an oldukça nadir bulunan bir koleksiyon ürünü. "Ben de o adamın taktığı kemerden istiyorum!" diyorsanız en az on bin doları gözden çıkarmanız gerekiyor, aklınızda bulunsun.

2 yorum:

Yorum Yap