11 Mayıs 2011 Çarşamba

The Dark Knight #2

Batman: I’m not playing games, Penguin. If anything has happened to her…
Penguin: Why do you care? What is she to you, anyway? Arrrgh!
Batman: Where is she? Talk!
Penguin: Gaah! Stop! Please, stop!
Batman: Wrong answer!


Pekala…DC editörleri Batman okuyucularının Bruce’un düşmanlarını döverek hastanelik ettiği çizgiromanları özlediğini düşünmüş olabilir, onların bu düşünceli jestlerine lafım yok. Fakat bu…Eee, biraz fazla değil mi? İlk sayının üzerinden geçen üç koca aydan sonra Batman The Dark Knight #2 piyasada. Elimizde yeni ne var? Kolu-bacağı kırık bir Penguin…

Kanadalı çizer David Finch ile tanışmam yıllar öncesine, Ultimate X-Men’i çizdiği günlere dayanıyor. Tarzını en başından beri Jim Lee ve Marc Silvestri’ye benzetiyorum. Lee’nin Hush sayesinde Batman hayranları arasındaki hatırı sayılır popülaritesini bildiğimden, 2010′un Ocak ayında Marvel Comics’den ayrılıp DC exclusive olduğunun açıklandığı an David Finch’in Batman’i resmedeceğini tahmin etmiştim. Batman #700′de Finch’e ait sekansın hoş bir başlangıç olduğunu, Batman: The Return’de kendi çizgisinde iyi bir ürün ortaya koyduğunu kabul ediyorum etmesine, ama Batman The Dark Knight’da yazarlık/çizerlik görevinin tek başına altından kalkabileceği hususundaki özgüveni, doğruya doğru, beni dehşete düşürüyor. Yarasa adamın doğa üstü maceralarını ön plana çıkaran Batman The Dark Knigh’ın 1. sayısı burham burham Hush koksa da yeni bir yazar için fena sayılmazdı. Mevzubahis ilk denemeden tam üç ay sonra (Evet, yazar ve çizerin aynı insan olmasının sinir bozucu gecikmeleri beraberinde getirdiği gerçeği çizgiroman sektörünün el kitabının ilk maddesidir. Buna rağmen niyeyse şirketler ısrarla hevesli adamlara iki kişilik yükler vermeye devam eder, daha ucuz oluyor heralde) çıkabilen Batman The Dark Knight #2 bir çok açıdan Finch’in Jeph Loeb/Tim Sale’cilik oyununun ikinci perdesi gibi görünüyor.

Hikayemiz neydi? Bruce’un çocukluk arkadaşı (ilk aşkı? Ah, Andrea Beaumont aklımda geldi, canım Mask of The Phantasm çekti şimdi!) -dünyanın en kötü şöhrete sahip adamı Aleister Crowley’den esinlenilmiş bir adamın suratsız kızı- yeni Rachel Dawes/Tommy Elliot kırması Dawn Golden kaybolur. Bruce, kızın izini sürerken Killer Croc’a ulaşır. Kader kahramanımızı Penguin’in tuzağına düşürür.

Maceranın 2. bölümü çok da merak uyandırmayan cliffhanger’dan devam ediyor. Batman Penguin’in adamlarını geçtikten sonra eski düşmanını sorguya çekiyor. Dawn’un nerede olduğunun yanıtını alamayınca da öfkesine yenik düşüp Penguin’in kolunu bacağını kırıyor. Bu resimde yanlış olan ne? Batman’in abartmadığı sürece şiddet kullanmasına karşı değilim elbette ama boyu beline bile gelmeyen şişman bir adamı haşat etmesi? Üstelik bunu 1 sayı öncesine kadar adını bile duymadığımız bir kıza karşı hissettiklerinden dolayı kendine hakim olamayarak yapması? (Malum sahnede Alfred’e dikkat!) Kontrolünü kaybetmesi? İşte bu yanlış. Batman hayatı boyunca onca acı çekmiş, kayıp yaşamış, çok kez uçlara gidip gelmiş ama asla kontrolünü kaybetmemiş bir karakter. Dawn’un kaybolmasından bu kadar etkilenmesi ne yazık ki inandırıcı değil. Çok şükür Penguin hala nefes alıyorken -yeni ortağı ve geçtiğimiz sayı ortadan kalktığını sandığımız- Killer Croc geliyor ve Batman’i etkisiz hale getiriyor. Brucy kendine geldiğinde kendini varillere bağlanmış bir şekilde buluyor.

Bu sırada kızın biri mekanın dışında duran Batmobil’e binip çalıştırıyor, Etrigan artık bir şeyler yapma zamanının geldiğine dair klişe replikler sarfediyor, Ragdoll endişeli adamlardan birine saldırıyor.

Üç aylık bekleyişin ödülü bunlar mı yani? Batman The Dark Knight #2 hakkında söylenecek çok şey yok. Birinci sayıdaki noir tarzı iç sesler burada minimuma indirgenmiş, çizimler Jim Lee’yi sevenlere hitap edecek cinsten. Aslında Batman’in kostümündeki oval dışında günümüzde geçtiğini belirten bir iz olmadığı için Elseworlds macerası olarak okunabilir. Hatta Elseworlds olsa daha iyi olur.

Herneyse, Batman The Dark Knight aradan çıktığına göre Batman Inc. #4 için hazırız demektir. Tune in tomorrow! Same Bat-Time, Same Bat-Channel! (;

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Yap