10 Mayıs 2011 Salı

Detective #873

Dealer: Oh, little Bat… My darling, I’ve been waiting so long for this… Waiting for you to come to me…I love you, can’t you see? I love you for what you give to Gotham…The magnificent infection…

Batman kendisinden birer parça isteyen canavar dolu bir kalabalığın arasında… Black Mirror‘ın son bölümünde geçmişin hatıraları Dick’in en büyük korkularını ortaya çıkarıyor. Dick Grayson’ın evi gerçekten Gotham mı, yoksa Barbara’nın dediği gibi o hareket halinde olmak için mi doğmuş? Scott Snyder ve Jock unutulmayacak bir sayıyla karşımızda.


Dick Grayson’ın Corto Maltese Sendromu olduğunu düşünmüşümdür hep. Süperkahraman olmak, Batman’in ortağı olmak, Batcave’e girebilmek, Batmobile’i kullanmak, dünyanın en zengin adamlarından Bruce Wayne’in manevi oğlu olmak… Tüm bunları yaşamak için her şeyini verebilecek milyonlarca çocuk varken “Ben kendi yoluma gideceğim” deyip Batman’i bırakması ve Nightwing adını alarak Teen Titans’a katılması ciddi bir kararlılık örneği. Sonra olayı daha da abartıp Blüdhaven’da yeni bir hayat kurması var tabii. Flying Grayson işte, durduğu yerde durmaz. Ama şimdi Bruce’un koyduğu kurallar dahilinde resmi olarak “Gotham’ın Batman’i” o. Muhemelen bir yere bağlı kalmanın sıkıntısını her zamankinden daha yoğun hissediyor. Odasında Dick’e ait kişisel hiçbir şeyin bulunmaması buna delalet. Dick anılara tutunup, eskileri saplantıya dönüştürmüyor, kendini başarısızlıklarla cezalandırmıyor. Ve hepsinden fazla Dick demir atmak istemiyor.

Scott Snyder’ın 12 sayı sürecek run’ının ilk macerası Black Mirror’ın 3. ve son bölümü inanılmaz bir Dick Grayson çözümlemesi. Hikayeye göz ucuyla bakmanız bile, Black Mirror isminin kulağa hoş geldiği için koyulmadığını anlamanız için yeterli. Dick, Gotham’ın kendisine fırlatıp attığı tüm yansımalarla boğuşuyor. Seçilen baş karakter Bruce olsaydı bambaşka bir sonucu olurdu, ama Dick’in bulduğu çözümler Batman’den çok Flying Grayson’a ait.

Geçen sayıda Dick kılık değiştirip House of Mirrors’a gitmiş, fakat kendisinin Batman olduğunu bilen Dealer ve açlıklarına yenik düşmüş Gotham’ın sözde elit isimlerinin arasında kalmıştı. Detective Comics #873′te kahranımızın kendisine yamyamlar gibi saldıran korkunç kalabalıktan sirkte öğrendikleri (ve Joker’in Jason Todd’ı öldürdüğü demir çubuk) sayesinde kaçışına tanık oluyoruz.

Gözlerini açtığında Barbara’nın yanında buluyor kendini, ama o da ne? Bacakları yok! 9 saattir uyumasına rağmen aldığı zehrin etkisi hala geçmemiş olan Dick en büyük korkularından biriyle yüzleşiyor: sakat kalmak! (Yanında tekerlekli sandalyeye mahkum Barbara’nın bulunması da şahane düşünülmüş) Kendine geldikten sonra Gotham’dan ne zaman ayrılacağını bildiği Dealer’ı durdurmak için harekete geçiyor.

Batman ve Dealer karşılaşması ise tek kelimeyle ürkütücü. Man-Bat serumunun eski bir versiyonu ve Venom kullanarak eciş bücüş bir yaratığa dönüşen Dealer, villain eşyaları oradan oraya savrulurken, Bruce/Joker hesaplaşmalarını akıllara getiren hastalıklı bir ilan-ı aşk konuşması çekiyor ki kalbi sağlam olmayanların okumamasını öneririm.
Maceranın sonunda Dick odasına kişisel eşyalarını yerleştiriyor. Dipolması, Flying Graysons posteri ve bir ayna, kim olduğunu unutmasın diye. Artık yerleşmekten, kök salmaktan korkmuyor. Alfred’in getirdiği malum demir çubuğun ise nehre atılmasını istiyor Dick. Dealer mevzusunda gördü ki kötü anıları canlı tutacak nesnelerin kimseye yararı yok. İşte bu sayfada Dick’in Bruce’dan çok farklı olduğunu anlıyoruz. Jason Todd’un Robin kostümünü gözünün önünde muhafaza ederek yenilgisini tekrar tekrar hatırlayan Bruce o demir çubuğu alıp baş köşeye koyardı. Bruce’dan gözle görülür şekilde daha sağlıklı düşünen Dick’in anıları obsesyona dönüştürmeye ihtiyacı yok, çünkü onlar bozulup, kırılmaya, lanetlenmeye açık. Dick Grayson’ın tutunduğu tek şey Dick Grayson.

Scott Snyder içsel gerilimleri dışa vurma konusunda başyapıt denebilecek bir öykü yazmış Black Mirror’da. Her sayfası heyecan dolu, her sayfası karakter hakkında önceden söylenmemişleri söylüyor. Sayının tek olumsuz yanı, DC’nin yeni yayın politikası yüzünden back-up feature Skeleton Cases‘in kaldırılması. Komiser Gordon ve oğlunun yüzleşmesi için 1 ay bekleyeceğiz malesef.
Snyder 3 sayıda favori Batman yazarlarımdan biri oldu. Bundan sonra neler yapacağını görmek için sabırsızlanıyorum. Aklıma takılan… Alfred o çubuğu nehre atmış mıdır sahiden?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Yap