11 Mayıs 2011 Çarşamba

Detective #875

Gordon: I used to read Peter Pan to my daughter when she was a little girl. You remember how it ends, Roy? I’ll tell you…Peter Pan, he comes back to Wendy’s house after all those years…And he finds the window locked.

DC Comics’in Ocak ayında sayfa sayısını azaltarak back-up hikayelerini sonlandırması, bir süredir iyi giden bir formata son verdiği için başlangıçta tepki çekmişti. Yeni düzenin baltaladığı seriler mutlaka vardır, ancak Scott Snyder ve Francesco Francavilla’nın Detective Comics #871′de başlayan Gordon/James Jr. back-up öyküsü değişimden zarar görmek şöyle dursun, bu durumu lehine çevirip ana hikaye olmayı başardı. Güzel de oldu. Yazımızın konusu “Lost Boys”, tek başına bir sayıda değil de, Batman hikayesinin arkasında kısıtlı bir alanda anlatılsaydı asla bu derece vurucu olmazdı.

“I’ve never liked winter in Gotham” diyor Jim Gordon. Şehrin tüm şaşaasının arkasındaki çürümüşlüğün, çirkinliğin üzerini örterek hayran olunası bir manzaraya dönüştüren beyaz örtüye bakıp da Gordon’ın hayattan zevk almaktan çoktan vazgeçmiş, her şeyden şikayet eden huysuz bir ihtiyar olduğu düşünülmesin, dersini iyi çalışan Scott Snyder hava şartlarının, özellikle kar yağışının, olası kanıtları yok ederek bir polisin işini ne kadar zorlaştırdığının altını kalın kalemlerle çiziyor tek cümleyle ve  “Black Mirror”ın ilk bölümünden beri cömertçe kullandığı aynaların, akbabaların, köpek balıklarının yanına kar metaforunu ekliyor. Gordon’ın “Lost Boys”un sonunda öğreneceği ders de ön yargının ve duyguların, gerçeklerin üzerini kalın bir kar tabakası gibi kaplaması ve hayati konularda büyük hatalara sürükleyebileceği üzerine çünkü.


Olay örgüsü basit; Komiser Jim Gordon 15 yıldır çözmeye çalıştığı “Peter Pan Killer” davasını kapatmaya çalışırken kendini Gotham’a dönen oğlu James Jr. hakkında ezber bozan bir gerçeğin içinde bulur. Gordon’ın mesleğindeki ilk yıllarından, yürümeyen evliliğine, Sarah Essen’dan, James’in küçüklüğüne, Barbara ile olan ilişkisine kadar, bir çizgiroman sayısına sığabileceğinden kat kat fazla alt konuyu okuyanı yormadan anlatan Snyder’ın başarısı detaylarda saklı. Francesco Francavilla’nın mükemmel sayfa düzeniyle bir pulp masal gibi görünen flashback sayfalarında James Jr’ın -olmayan- surat ifadesinin bebekliğine dayandığını öğreniyoruz. Benim en sevdiğim kısım Sarah Essen’ın küçük James’in cadılar bayramında Joker kostümü giymesine tepki gösteren Gordon’ı yatıştırıp, “He doesn’t understand” diyerek James’i savunduğu panel oldu. (Bilmeyenler için  *spoiler* Sarah Essen Joker tarafından öldürüldü.) Genele baktığımızda, Jim Gordon karakteri 1988′deki Batman Year One’dan beri bu kadar kişisel ve keskin bir öykünün kahramanı olmamıştı diyebiliriz.
Batman macerası değil de, Jim Gordon’ın başrolde olduğu bir suç draması olarak görülebilecek Lost Boys etkileyiciliğini biraz da çizer Francesco Francavilla’ya borçlu. 1930′lu ve 40′lı yılların pulp hikayelerine duyduğu sevgiyi çalışmalarına yansıtmaktan korkmayan Francavilla, Mazzucchelli’ye yakın duran tarzı, gölgelendirme ve renklerle yarattığı film noir havası ile dehşet bir iş çıkarmış.

Artılar:

+Yaşananları Harvey Bullock’ın ağzından dinlediğimiz-yeni okuyucuların olan biteni hemen kavraması için yapılan bir taktik olduğunu düşündüğüm- başlangıç sekansı.
+James Jr. ın başının üzerinde duran bilinmezlik bulutu. Kendisi için “Yoksa…” ile başlayan cümlelerin çoğalarak devam etmesi.
+Yarasa anahtarlık (:
+Francavilla’nın çizdiği kapak ve efsane sayfa düzenlemeleri.

Eksiler:

+Bütünüyle Gordon’a ait olan bir sayıda, sırfBatman de görünsün.” düşüncesiyle oluşturulduğu bariz final. Aynı sona Harvey Bullock daha çok yakışırdı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Yap