11 Mayıs 2011 Çarşamba

Detective #876

Detective #876

Dick: So Tony Zucco had a kid. What do we know about the mom? Other than that she was blind, obviously?

Gotham Global Bankası‘nın çalışanlarından birisiniz. Her gün olduğu gibi bugün de  erkenden kalkıp, sabah 5′te işyerinize geldiniz. Uykulu gözleriniz saatler sürecek çalışma temposu için yeni yeni açılırken, bankanın kapısından girdiğinizde içeride rüya mı gerçek mi olduğunu anlamanızın pek kolay olmayacağı bir manzarayla karşılaşıyorsunuz: koridorda dev bir katil balina cesedi yatıyor. Alın size tipik bir Gotham sabahı!


Scott Snyder’ın büyük beğeni toplayan Detective Comics koşusu hız kesmiyor. Yazarın Francesco Francavilla ile işbirliği yaptığı iki sayının geride kalmasıyla, Black Mirror’ın çizeri Jock’ın resmettiği Hungry City macerası 876. sayıda resmi olarak başladı. Konumuz Gotham Global Bankası’nda bulunan balinayı inceleyen Dick’in, araştırma ilerledikçe bankanın başındaki Sofia Branch’e ulaşması. Sonia Branch ismi tanıdık gelmedi mi? Merak etmeyin, Dick’e de gelmemişti. Peki ya Sonia’nın gerçek soyadı olan Zucco’yu değiştirdiğini söylesem? Evet, şimdi sis perdesi kalkıyor; Sonia, Dick’in anne ve babasının katili Tony Zucco’nun kızı. Dick’in gerçeği öğrenir öğrenmez değişen yüz ifadesi ve söylediklerine bakılırsa, Zucco konusunda objektif olamayacağını öngörmek için Dr. Fate olmak gerekmiyor.

Snyder’ın yazdığı karakterlerin yumuşak karnını bulup oraya çalışmayı sevdiği apaçık ortada. Yansımaların hüküm sürdüğü önceki sayılarda Gotham’ın Batman’i Dick’in Dealer’ın zehrinin etkisinde Barbara’nın fiziksel engeli ve Jason’ın ölümü dahil olmak üzere bir çok korkusuyla başa çıkma çabasını, diğer baş karakterimiz Komiser Jim Gordon’ın ise, beklenmedik bir anda çıkıp gelen raporlu psikopat oğlu James Jr. yüzünden yaşadığı çaresizliği okuduk. Şimdi de Dick’in hayatını değiştiren, onun en yakınlarını elinden alan adamın kızının dahil olduğu bir maceranın içindeyiz. Kahramanın daha en başından kişiselleştirdiği davalar hep sağlam drama getirir, fakat aynı formülü üst üste kullanmak yerine bence biraz beklense daha iyi olabilirmiş. Tıpkı James Jr. gibi, Sonia Zucco öyküye kattığı duygusal ağırlığın altında ezilmemesi, herkesin aklına gelen birinci olay örgüsünü takip etmeyip (James Jr. = villain, Sonia Zucco = potansiyel sevgili) başka yollara sapması halinde harikulade olur.

James Jr. demişken, kafası dağınık Jim Gordon ile Dick arasında geçen konuşma ve komiserin Dick’ten yardım istediği sahne, Dick/Gordon ve Bruce/Gordon ilişkilerinin birbirlerinden ne kadar farklı olduğu gerçeğini gözler önüne serdiği için çok önemli. Bruce insanları, en yakınlarını bile o an üzerinde çalıştığı davaya olan bağlantılarına göre değerlendirip, mesafesini koyar. Gordon arkasını döndüğünde kara şövalyeyi asla bulamaz çünkü Bruce öğreneceğini öğrenip çoktan işe koyulmuştur. Dick, gerek Robin geçmişi, gerekse sivil hayatındaki ortak noktaları olan Barbara dolayısıyla Jim’e kendini oldukça yakın hissediyor. Ona bir derdi olup olmadığını sorup, açılmasını isteyecek kadar insancıl. Gordon’ın tarafından baktığımızda da “Ben senin kısa pantolon giydiğin günleri bilirim.” durumu var. İlişkileri acaip keyifli yani. James Jr. ve Dick karşılaşması için çoktan patlamış mısır ve colayı hazırladım, müthiş tuhaf olacağından eminim.

İçerikten bahsettik, biraz da Jock’ın çizimleri hakkında bir şeyler demek istiyorum. Batman’in uçağından aşağı atladığı sayfa şu ana kadar gördüğüm en nefes kesici Jock çalışması olmaya aday. Balinanın göründüğü kısımlar Jock’ın çok detaylı olmayan tarzına rağmen huzursuzluk yaratıyor. Sayıyı renklendiren David Baron‘un mavi ve yeşillere ağırlık vermesi de, Francavilla’nın kahverengi ve turuncu Gotham’ından sonra hoş bir değişiklik.

Detective Comics #876′nın olumsuz bir tarafı varsa; okurken olduğundan daha kısa gelmesi. DC sayfa sayısını 20′ye düşüreli aylar oldu, ama önceki sayılar düşünce kutuları ve diyalogların bolluğuyla açık vermiyordu. Bu sayının başlamasıyla bitmesi bir oldu neredeyse.
Gel de bekle şimdi…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Yap