10 Mayıs 2011 Salı

Batman #705

Peacock: I can handle myself. Most poisons only daze me. Besides, I’m only seeing THREE of you now.
Batman: And that’s good?
Peacock:
At first I saw TWELVE of you.


Sensei Peacock’tan ne istiyor? Luki’yi özel kılan ne? Tony Daniel, Eye of The Beholder arc’ın ikinci bölümünde, ucu Resurrecion of Ra’s Al Ghul’a dayanan soru işaretlerini çözerken oyuna yeni sırlar, yeni düşmanlar ve geri dönen tanıdık yüzleri dahil ediyor.


Bu özelliği aylarca birlikte çalıştığı Grant Morrison’dan mı aldı bilinmez ama Tony Daniel‘ın yazımında giderek belirginleşmeye başlayan geçmişteki maceralara gönderme yapma, onlardan esinlenme ve kendi hikayesinin bir ögesi haline getirme durumu var. Morrison’dan farklı olarak Daniel Altın Çağ ve Gümüş Çağ çizgiromanları yerine son 15-20 yılın öykülerinden ve sıkça daha önce kendinin de katkıda bulunduğu çalışmalardan besleniyor. Batman’i ilk kez kaleme aldığı run’ında The Long Halloween’e göz kırpmışken, Eye of The Beholder’da Resurrection of Ra’s Al Ghul, Teen Titans ve The Dark Knight Returns‘e ucundan dokunduruyor. Sıkı takipçiler seviyor böyle incelikleri, yeniler anlamıyorlar belki ama bu durum konudan bir şeyler götürmüyor. Kimse zarar görmüyor kısaca.

Batman #705′te Sensei’nin Resurrection of Ra’s Al Ghul’dan nasıl sağ çıktığını öğreniyoruz. Bir damla Lazarus neler yapıyor, değil mi? Birbirlerinin önünü kesmekten Sensei’yle baş edemeyen Batman ve Peacock, onun peşinden Çin Yeni Yıl kutlamalarına karışıyor. Biz de Batman’in ata bindiği kocaman bir panelin keyfini çıkarıyoruz.(Ahanda The Dark Knight Returns referansı! Eskiden atlı Legends of Batman figürü vardı bir de…) Olaylar I-Ching‘in aniden ortaya çıkmasıyla rengini belli ediyor. Üçlü çatıdan çatıya atlarken I-Ching’in ağzından Beholder efsanesini dinliyoruz.
I-Ching’in anlattıkları, polisin yardımı, Luki’nin vizyonlarından ortaya çıkan resimler…Hepsi Batman’i Lucius Fox’a götürüyor. Ama Fox’un evinde hiç beklemediği birileriyle karşılaşıyor kara şövalye: Riddler ve kızı Enigma da bu işin içinde!

Riddler’ın dönüşü kesinlikle beklenmedikti. 2006′dan beri özel dedektiflik yapan ve Gotham City Sirens’ta önemli rollerden birini üstlenen karakterin, bütün gelişiminin atılıp safkan supervillain günlerine koşaradım dönmesi beni pek sevindirmedi. Henüz Beholder’la ilgisini bilmiyoruz ama bilmecelerin efendisinin “master manipulator” şeklinde lanse edildiği maceraların (bkz. Hush) başarısızlığa mahkum olduğunu düşünüyorum. Ne istediniz Riddler’dan? Ne güzel dedektiflik yapıyordu, cinayetleri çözerken Batman ile yarışıyordu. Peh. Kızı Enigma zaten lüzumsuz ötesi.

Yeni karakter Peacock kesinlikle öyküye yakışmış. Kostümü güzel. Dick’le arasındaki kimya tam kıvamında. Eye of The Beholder’dan sağ çıkarsa gelecekte kendisini tekrar görebileceğimizi tahmin ediyorum. Peacock’la ilgili tek hata ismi. Peacock erkek kuş türünün adı, türün dişisinin Pea-HEN olması gerekiyor. Kadın karaktere Peacock demek biraz komik olmuş yani.
Catwoman ve Kitrina Falcone bu sayıda olmamalarına rağmen, yarım kalan hikayelerini tamamlamak için bir yerlerden karşımıza çıkacaklarına eminim. Kitrina Sensei’nin eline bir düşse…Bir düşse!!! (Kitrina ısınamadığım tek feline karakter olabilir mi? Hmm, evet.)

Tony Daniel’ın çizimleri, taramaları aşırıya kaçmış olan geçen sayıdan daha iyi. Ian Hannin‘in yaptığı renklendirmenin güzelliğini anlamak için Gotham’ın gökyüzüne ya da Batman’in siyah,gri ve lacivert renklerinin tamamını taşıyan pelerinine bakmak kafi. #705 geçen sayının üzerine bir şeyler koymayı başarmış, Riddler da geldiğine göre gelecek sayıda cevapsız soru kalmamalı. Göreceğiz…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Yap