10 Mayıs 2011 Salı

Batman #706

Robin: What’s with all the costumed females in Gotham these days?
Batman:
Are those hormones I’m sensing, kid?
Robin: Please. I’m above such trivial matters.

 Eye of The Beholder başlarken Tony Daniel’ın yazarlık becerilerinden şüphe ettiğimi yazmıştım. Macera ilerledikçe yer yer -iyi anlamda- şaşırtsa da, genel olarak endişelerimde haklı çıktığımı görüyorum. Batman #706 var olan yan hikayecikleri birbirine bağlamaya çalışırken odağını kaybediyor. Kemerlerinizi bağlayın! Yolumuz biraz engebeli olacak!


Batman #706, Sensei‘nin Lucius Fox’u konuşturmaya çalıştığı bir sahneyle başlıyor. Kızı Tamara’nın yaşamının tehlikede olduğunu anlayınca konuşacağını söylüyor Fox, ancak bir şey bildiği yok. Dick’in yaptığı araştırmayla öğrendiğimize göre Brotherhood’la ilişkisi olan Lucius değil, babasıymış. Sensei/Fox sahnesinin çok da etkileyici olduğunu söyleyemem. Koskoca Sensei’den bahsediyoruz. Burada ikinci sınıf bir kidnapper seviyesine indirgenmiş. Zaten Eye of The Beholder’da ortaya çıktığı andan beri, serüvenin esas kötüsü olmasına karşın hiç korkutmayan, bir sonraki hareketini merak ettirmeyen bir Sensei var. Yerine Kite-Man‘i koysanız sırıtmaz.

#705′in bıraktığı yerde ise Batman (Dick) Riddler ve Enigma tarafından dövülüyor. Bir anlık gafletle, baba kız ekibin bir kaç şanslı vuruş yapmasını anlarım da, çocukluğu sirklerde, ergenliği Batman’in yanında aldığı eğitimle, yetişkinlik yılları Blüdhaven’da suç savaşçısı olarak geçmiş -ve Bruce’tan daha çevik olan- Dick’in asla yumruk yumruğa dövüşte tehdit unsuru oluşturmamış Riddler ve keçi saçlı kızı Enigma tarafından alt edilebileceğini Tony Daniel değil, mezarından Bob Kane çıkıp söylese inanmam arkadaşım. Şaka mısın? Çok şükür mighty (!) Damian gelip kurtarıyor Dick’i. Riddler’ın Paul Dini’nin 4 yıl boyunca üzerinde çalıştığı status quo’sunun burada 4 sayfada çöpe atılması ciddi bir hayal kırıklığı ayrıca. Hadi villain günlerine döndü diyelim, Riddler’ın bilmeceleriyle Batman’in kafasını karıştırması, kelime oyunlarıyla dikkatini dağıtması, onu zekasıyla yenmeye çalışması gerekmiyor mu? Riddler’ın tek yaptığı sopasıyla fit fit diye Batman’e vurmak. Out of character much? Karakteri yazamıyorsan hiç bulaşmayacaksın. Olağanüstü Batman: The Animated Series‘in yapımcıları sırf izleyiciyi düşündürecek yeterince iyi bilmeceler bulamadıkları için Riddler’a bölüm yazmakta zorlandıklarını açıklayıp, bu yüzden diğer önemli kötüler kadar yer vermediklerinden duydukları pişmanlığı dile getirirken Tony Daniel’ın ne haddine? Aynı Sensei gibi ayırt edici özelliklerinden hiçbirini taşımayan Riddler’ın yerinde Lock-Up ya da Bob The Goon olsa farkı kimse anlamaz, başka söze gerek var mı? Tipinin Jim Carrey ve Willy Wonka karışımı olduğunu ne ben söylemiş olayım, ne de siz duymuş olun. Farklı bir evrende geçen, Azzarello’nun Joker çizgiromanındaki Riddler’ın çakması olmuş bana göre.

Riddler’ı elinden kaçıran Batman Luki’nin çizdiği resimlerle Ragdoll’a, oradan da öykünün başında Ragdoll’ı kovalayan Catgirl‘e ulaşıyor. Tony Daniel dağıttıklarını burada biraz toparlıyor çünkü varlığı über gereksiz duran Kitrina sonunda hikayeye bir şeyler katıp, Dick’i Ragdoll’ın sözünü ettiği Butcher Shop’a götürüyor. Dick’in Kitrina’dan yardım aldığını aman Bruce duymasın! Aynı düşünce Dick’in aklından da geçiyor. Garip bir şekilde, Dick’in de Kitrina’nın da mentorları tarafından kabul edinme ve onaylanma isteğine sahip olduğunu görüyoruz. Frank Miller zamanında Bruce ve Dick dinamiğini tanımlamak için “Oedipal kabus” derken haklıymış meğer.
Geçtiğimiz sayının önemli karakterleri Peacock ve I-Ching ise bu kalabalık sayıda kendilerine çok az yer bulabiliyor. Selina gibi.

Dick’in Sensei tarafından tuzağa düşürülmesiyle biten Batman #706, Tony Daniel’ın nereye gideceğini bilmeden gözleri bağlı bir şekilde oradan oraya koşmaya benzetilebilecek hikayesiyle ve karakterleri ele alışındaki yanlışlarla, bir önceki sayı hafiften yükselmiş olan çıtayı fena düşürmüş. Diyalogların da yer yer klişe ve vasatın altında olduğunu düşünüyorum. Sonu iyi bağlanır umarım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Yap