10 Mayıs 2011 Salı

İnceleme Batman #707

Batman #707

Sensei: The mask of the beholder. At last we are reunited. I am finally worthy of your power. I have come back from the fringe of death. Enlightened for you. I will wield your power and act as executor of your will.

Bla bla bla…

Tony Daniel’ın Batman işlerinden zevk almadığım sır değil. RIP’den beri başımızın belası olan Daniel’ı ne çizer olarak kabullenebildim, ne de yazar olarak seviyorum. İki alanda da zayıf bulduğuma göre ya hikaye anlatımı tekniğinde sorunlar var, ya da tarzı bana hitap etmiyor. Sevenleri varsa gerekçelerini duymak isterim. (saldırın yorumlara!) DC birden fazla macera yazdıracak kadar ne buluyor bu adamda?
#706′nın sonunda Batman’i tuzağa düşüren Sensei, Mask of The Beholder‘ı almak için harekete geçmişti. Bu sayı da arabasında giden Sensei’nin sinir bozucu bir cümlesiyle başlıyor: “To the archives library of Gotham!”  Bu replik dakika bir gol bir yapıp, okumaya başlar başlamaz karşımızdakinin klişe ve acemice yazılmış bir çizgiroman olduğu izlenimini uyandırıyor.
Bu sırada Batman Lucius Fox, Tam ve Luki’yi boğulmaktan kurtarıp Sensei’nin adamlarını haklamakla uğraşırken, Sensei çoktan maskenin bulunduğu kütüphaneye varmış oluyor.


Bilin bakalım Mask of The Beholder neredeymiş? (Sıkı durun, bu kısım iğrenç) Thomas Wayne’in heykelinin içinde! Gotham’da olup biten tüm olayları Wayne ailesine bağlamak zaten kabak tadı vermişken, mistik güçleri olan bir maskenin Thomas Wayne heykeliyle uzaktan yakından ilgisi olmaması gerekirken, hikaydeki Batman Bruce Wayne değil, Thomas ile hiçbir bağı bulunmayan Dick Grayson’iken bu ayrıntıya ne gerek vardı, soruyorum?
Sensei’nin maskeyle randevusu Peacock tarafından kısa kesiliyor. Bu sahnede Fountain of Life‘da Sensei’ye hayat veren kadının Peacock olduğunu anlıyoruz. İkisinin kavgası başlayamadan Batman gelip Sensei’ye saldırıyor. Batman maskeyi kırıyor, Sensei ortadan kayboluyor. (Off, yazarken sıkıldım valla.)
Tahammül sınırları zorlayan bir macera daha son bulurken, Luki’nin güçleri sayesinde, Batman ve Peacock’ın gelecekte yeniden karşılaşacaklarına ve birbirlerini *öhö, öhö!* yakından tanıyacaklarına dair sinyaller alıyoruz.


Tony Daniel’ın bir sonraki Batman çıkarmasının prologu diyebileceğimiz sayfada Riddler ve Enigma’nın gizemli işvereni var; üzeri çizik bir bozuk parayla oynayan şapkalı bir kadın. Tahminim? Yazarın The Long Halloween tutkusuna dayanarak Gilda Dent diyorum, Gilda’nın Jeph Loeb ve Tim Sale’in TLH dünyasının içinde harika olduğunu ve orada kalmasını istesem de.
 

1 yorum:

Yorum Yap