10 Mayıs 2011 Salı

Batman Annual #28

Nightrunner: They’re rioting because of me. Because of what I am.
Batman: They’re rioting because of what they think you are.A symbol is a symbol as long as people recognize it. But it’s up to you to show them what it means. That takes patience.
Haberlere bile konu olan müslüman süperkahraman Bilal/Nightrunner’ın görücüye çıktığı Batman Annual #28, Batman Inc. projesinin geleceği hakkında fikir yürütmemize yardımcı oluyor.


Batman Annual #28 üç hikayeden oluşuyor. All The Rage, The Veil ve Nightrunner.

ALL THE RAGE
Detective Comics Annual #12′deki hikayenin ikinci kısmı olan All The Rage, Batman’in Renee Montoya/The Question‘ı Fransa’ya Golden Portal tarikatına göndermesi hakkında. Mark of Cain yüzünden dışlanmaya alışmaya çalışan Renee, tarikatın lideri Korrigan’ın tüm uğraşlarına rağmen kendisini baştan çıkarmasına izin vermiyor. Olaylara dahil olan Nightrunner’ın klostrofobik olduğunu öğrendiğimiz macerada hem Dick hem ve Bruce Batman olarak karşımıza çıkıyor. Yazar David Hine, yeni tanıdığımız Korrigan’ı yeterince iyi bir tehdit unsuru olarak görmemizi ve Nightrunner hakkında küçük bilgiler edinmemizi sağlasa da, aynı anda iki Batmen’i yazmada sınıfta kalmış. Maske ve pelerinin altındakinin Dick’in mi yoksa Bruce mu olduğunu anlamak için sürekli kostümdeki farklılıklara bakmak zorunda kaldım. Diğer yandan, The Question sayfaları oldukça güzeldi, Fransa’nın Arkham’ı diyebileceğimiz Le Jardin Noir (Black Garden) ince düşünülmüştü. (Hastalar arasında görünen ID bir yerlerden fırlar mı acaba?) Çizimlere gelirsek, Austin Padilla elinden geleni yapmış ancak ortalama bir sonuç çıkarmış.

THE VEIL
Paul Dini’nin Streets of Gotham run’ında yarattığı The Veil, bana hep Dark Horse’tan Ghost’u çağrıştırdığı için bir türlü önemseyemediğim bir karakter. Bu macerada da değişen bir şey olmamış. Leslie Thompkins‘i yeniden gördüğüme sevindim. The Veil’ın sorunu yazar Paul Tobin’in anlatmak istediklerinin pek açık olmaması. Kimin kim olduğunu, neyi neden yaptığını çıkarana kadar maceranın sonuna geliyorsunuz. Flashbackler olur olmaz yerlere konulmuş. The Veil’i kurtaransa çizimler! Ramon Bachs çok sağlam bir Dick Grayson/Batman tasarımı yapmış, tadından yenmiyor.
NIGHTRUNNER
Çok tartışılan Bilal/Nightrunner sayının başındaki hikayede de var ama karakterin kendini gösterdiği yer burası. All The Rage’de Nightrunner bir kahraman olarak yetersiz kalmıştı çünkü. Hatta Dick, onun yerine The Muskeeter’ı önerdi. Oysa bu macera Bilal’in özelliklerini çok iyi yansıtmış, Bence Fransa’nın Batman’i Batman Inc. #2′deki Japonya’nın Batman’i Jiro‘dan daha gerçekçi karakter, Bruce’un Nighrunner’ı Fransa için bir “sembol“e dönüştürmesi, Dick’ten aldığı eğitimler ve karakterin çelişkilerinin yansıtılması hikayeyi keyifli bir okumalığa dönüştürmüş. Söz konusu din ve ırk olunca, medyanın manyak gibi üzerine gittiği bir karakter olduğundan Bilal’in savaşı da ayrımcılıkla oluyor. X-Men’deki Dust gibi, yazarlar tarafsız bir gözle yaklaşırsa Nightrunner’ın Batman Inc. organizasyonunun değerli bir üyesi olacağına inanıyorum. Kyle Higgins’in yazdığı Nightrunner, annual’daki favori maceram oldu denebilir. Trevor McCarthy‘nin illüstrasyonları Disney ile J.H. Williams arası mükemmel bir çizgide. Bilal hakkında öğrenmek istediğiniz her şey bu kısacık sekansta mevcut.

Batman Annual #28 giderek büyüyen Batman ailesine Nightrunner’ı takdim etmekle kalmayıp, ona Korrigan gibi bir düşman, Arkham Asylum’ın Fransa versiyonu olan Le Jardin Noir’ı (ve potansiyel rogues gallery) veriyor. Batman Inc’e girmeye niyetiniz varsa, rahatlıkla bu sayıdan başlayabiliriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Yap