11 Mayıs 2011 Çarşamba

The Man Who Laughs

Joker: Boy, you’re really a piece of work. Do you know how much planning went into this night? I mean, a lot of people have died so I could be here…And yet you just ruin everything!

Yazar: Ed Brubaker
Çizer: Doug Mahnke
Renklendirme: David Baron
Sayfa Sayısı: 64

Batman Year One‘ın kapanışında, yüzbaşılığa henüz terfi etmiş Jim Gordon’ın yeni müttefiki Batman’e ünlü iskambil kağıdını verirken Gotham’ın su rezervini zehirleyeceğini açıklayan Joker isminde bir adamdan bahsettiği kısmı hatırlıyor musunuz? The Man Who Laughs sözü geçen olayın yaşandığı çizgiroman. 2005 yılında one shot olarak yayımlanan eser Batman ve Joker’in ilk mücadelesini anlatıyor.


Kara Şövalyenin acemilik günlerini anlatan hikayeleri her zaman severim. Year One’dan tutun da, The Long Halloween’e, Dark Moon Rising’den Legends of The Dark Knight hikayelerine kadar sayısız çizgiromanda karşımıza genç, tecrübesiz ve yalnız bir kahraman olarak çıkan Batman ile birlikte ilerleme düşüncesi, Robin’den, Nightwing’den, Oracle’dan destek alan, çok pelerin eskitmiş Bat-God’dan bazen daha keyif verici olabiliyor. Adını Joker’e esin kaynağı olan 1928 yapımı sessiz filmden alan The Man Who Laughs de acemilik dönemi maceralarından biri, hem de dönemdaşları içinde en popüler olanlardan. Nedenini tahmin edersiniz: Suçun palyaço prensi Joker’in varlığı.


Batman ve Joker’in Modern Çağ’daki ilk karşılaşmasını anlatan The Man Who Laughs kaynağını Crisis öncesinde kalmış olan Batman #1′deki Joker öyküsü ve Joker’s Five Way Revenge‘den almış. Yani baştan anlaşalım, The Man Who Laughs yeni bir şey vaat etmediği gibi daha önce onlarca kez gördüğünüz bir macerayı ufak değişikliklerle ısıtıp önümüze sunuyor. Joker’in yapacaklarını medyayla duyurup polise kafa tutmasını Batman ’89, The Dark Knight filmlerinde ve Batman The Animated Series’in The Laughing Fish bölümünde de izledik, burada farklı diyebileceğimiz tek unsur olayların olabilecek en katıksız haliyle aktarılması. Bence zaten hikayeyi çekici kılan da günümüzün şiddet anlayışıyla Gümüş Çağ çizgiromanlarının basitliğini sentezlemedeki başarısı. Ne konu, ne de çizimler Brubaker ve Mahnke‘nin hedeflediğini tahmin ettiğim Killing Joke çizgisine yakın, ama bu, ekibin içi dolu bir Batman Joker hikayesi kotardığı gerçeğini değiştirmiyor.
Batman ve Joker’in dışında Yüzbaşı Jim Gordon da The Man Who Laughs’te kendine hatırı sayılır ölçüde yer bulmuş. Year One’da istifa eden Komiser Loeb’in koltuğunda Grogan var. Kendisine verilen bir kaç panelden Loeb gibi yeni komiserin de Gordon’a pek bayılmadığı sonucunu çıkarabiliyoruz.


Gelelim tartışmalı bölüme… Biliyorsunuz Joker’in modern orjini hakkında net bir şeyler söylemek mümkün değil. Çoğunluğun kabul ettiği, hakkında ne kadar az bilgi sahibi olursak, adamın o kadar korkutucu olduğu. Kendi deyimiyle, eğer bir geçmişi olacaksa çoktan seçmeli olmalı. The Man Who Laughs’te iş biraz değişik. Brubaker, Joker’in “olası orjinlerinden” birini kullanarak Red Hood ihtimali üzerine gitmeyi uygun bulmuş. Ancak yine de “Yüzde yüz budur.” demeyip bilinmezliği tercih edenlere açık kapı bırakmış.

Doug Mankhe, taramaları belirgin stiliyle hikayenin gerektirdiği kirli tonu yakalıyor. Çizdiği Batman’in pek dikkat çeken yanı olmasa da, Joker’i gerçekten korkutucu. Gotham Şehri hikayede Year One’da olduğu kadar yer kaplamadığı için karşılaştırma yapmak doğru olmaz ama Frank Miller’ın yarattığı sanayi şehri geleneğini devam ettirdiğini söyleyebiliriz.

The Man Who Laughs Joker hayranlarının ve Batman Year One zamanında geçen çizgiromanları sevenlerin okuması gereken bir macera. Yine de altını çizeyim: Bir Killing Joke değil.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Yap