15 Haziran 2011 Çarşamba

Gotham Şehri Hasar Raporu

Bildiğiniz gibi, Eylül 2011 tüm DC Comics başlıklarında olduğu gibi, Batman dergileri için de sıfırların atılacağı, şu anki yazar-çizer ortaklıklarının bozulacağı, bazı serilerin sessiz sedasız ortadan kaybolup, yenilerinin ortaya çıkacağı yeni bir başlangıcı işaret ediyor. Açıklandığı andan itibaren tartışma konusu olan ve okuyucuların tepkilerine maruz kalan değişim planının sınırları, arka arkaya gelen duyurularla netleşmeye başladı. Cataclysm'den sonra, ilk defa bu kadar büyük bir depremle karşılaşan Gotham sakinlerine neler olacak? Kimler sağ kurtulacak? Hangi gruplar dağılacak? 

Hasar raporu şöyle:

+Bruce Wayne Batman kostümü giyen tek kişi olacak.
+Dick Grayson Nightwing kimliğine geri dönecek.
+Tim Drake mücadelesine Red Robin ismiyle devam edecek ve Teen Titans'ın lideri olacak.
+Damian Wayne'den kurtuluş yok! Küçük bey hala Robin.
+Barbara Gordon, tekerlekli sandalyesinden ve Oracle kimliğinden kurtulup, eski günlerdeki gibi Batgirl olacak.
+Batman Inc. için 2012'yi bekleyeceğiz.

Eylül ayında yayınlanmaya başlayacak yeni Bat-Ailesi çizgi romanları:

Batman #1
Yazar: Scott Snyder  Çizer: Greg Capullo
Scott Snyder, DC'nin bünyesinde barındırdığı en heyecan verici yazarlardan biri. American Vampire'la yaptığı baş döndürücü çıkışın ardından Detective Comics'teki Black Mirror/Skeleton Cases/Hungry City maceralarıyla Grant Morrison egemenliğinde parlayabilen belki de tek yeni Batman yazarı olan Snyder'ın kısa zamanda kazandığı başarı onu "Batman"in başına getirdi. Derginin çizimleri Snyder'ın daha önce beraber çalıştığı Jock ve Francesco Francavilla yerine, Image Comics okurlarının Spawn ve Haunt'tan hatırlayacağı Greg Capullo'ya emanet. Çıkacak dergiler arasında satış/kalite garantili olan bir çizgi roman varsa, o hiç kuşkusuz Batman. Merakla bekliyoruz.

Detective Comics #1
Yazar: Tony Daniel  Çizer: Tony Daniel
Snyder ve Capullo'nun Batman'inden sonra Tony Daniel tarafından yazılıp çizilecek Detective Comics'ten söz etmek, "Size bir iyi, bir de kötü haberim var çocuklar!" demekten farksız. Tersimden kalkmadığım güneşli bir günde, en iyi ihtimalle "vasat" olarak tanımlayabileceğim Daniel'a, DC'nin en eski serisini teslim etmek kadar saçma bir hareket olamaz. Batman dergisinde eğlencelik, içi boş süper kahraman hikayelerinin bile altından kalkamayan Daniel'dan dedektif öykülerine yer verilen bir dergide verim almayı beklemek, Rob Liefield'ın Eisner ödülü almasını beklemek kadar gerçek dışı. Paul Dini'nin katılımıyla 2006 yılından beri hiç fire vermeden, okuyucunun karşısına birinci sınıf hikayeler çıkartan Detective Comics, uzun zaman sonra ilk defa geri adım atıyor. Alışveriş sepetimden bir çizgi roman eksiltirken, içerik hakkında bir tahminde bulunayım: Her şeyin arkasında The Long Halloween/Dark Victory'den birileri var!

Batwoman #1
Yazar: J.H.Williams  Çizer: J.H.Williams, Amy Reeder
Ne kadar oldu? Bir yıl, bir buçuk yıl? Çıkış tarihi sürekli ertelenen Batwoman'a sonunda kavuşuyoruz. Elegy ve GO hikayeleriyle okuyucudan tam not alan ve prestijli çizgi roman ödüllerine layık görülen Batwoman, tahminimce Flashpoint sonrasındaki değişikliklerden en az etkilenen karakter olacak. Greg Rucka'yı özleyeceğimiz kesin, ama aylar önce piyasaya sürülen ve DC'nin zorlamasıyla aceleyle tamamlanmasına rağmen hayal kırıklığına uğratmayan Batwoman #0'ı J.H. Williams'ın elleriyle hazırladığı tadımlık bir başlangıç olarak kabul edersek, ana yemekte parmaklarımızı yiyeceğimizi söyleyebiliriz.

Nightwing #1
Yazar: Kyle Higgins  Çizer: Eddy Barrows
Dick Grayson hayranları kızgın. Haksız da sayılmazlar, karakterin Batman üniformasını giymesi için uzun yıllar beklediler. Tam da Dick role ısınıyordu ki... BAM! Planlar değişti, karakter eski kimliği olan Nightwing'e doğru Benjamin Button geçişi yaptı. Genç yazar Kyle Higgins şu an Gates of Gotham mini serisinde Scott Snyder'la beraber fena iş çıkarmıyor, şans verilebilir. Eddy Barrows ise Superman ve Teen Titans'daki işlerine bakılırsa Nightwing'e uygun bir çizer. Bu arada hayranların, Nightwing'in kırmızılı yeni kostümüyle "Batwoman Man" diyerek dalga geçtiklerini ve klasik mavi-siyah kostümü geri istediklerini belirtmekte yarar var. 

Batgirl #1
Yazar: Gail Simone  Çizer: Adrian Syaf
Okurlar arasında gözle görülür bir kutuplaşmaya yol açacak olan bir dergi varsa bu Batgirl. Üstelik bunun için birden fazla neden mevcut. Birincisi; başlarda kendini kabul ettirme sıkıntısı yaşasa da, hiç de yabana atılmayacak bir takipçi sayısına ulaşan son Batgirl Stephanie Brown'ın serisinin gençliğine doyamadan iptal olması. Spoiler olarak ün salmış bir kızı Batgirl yapmak iyi bir fikir değildi, kabul, ama ortaya çıkan sonuç, beklentilerin üzerinde, Batman Beyond çizgi filmi ayarında bir eğlencelik olduğuna göre bu kadar çabuk harcanmamalıydı.
İkinci sebep; önceki Batgirl Cassandra Cain'in yine üvey evlat muamelesi görmesi. Çizgi roman forumlarının müdavimleri bilir, Cassandra'nın seslerini yükseltmekten çekinmeyen fanatikleri mevcuttur. Cass'in dönüşü için 2012'deki Batman Incorporated'ı bekleyeceğiz anlaşılan.
Üçüncü ve hepsinden daha önemli sebep; yeni Batgirl'ün Barbara Gordon olması. Alan Moore'un efsanevi Killing Joke'unda Joker tarafından vurularak tekerlekli sandalyeye mahkum edilen Barbara'nın bir kostümlü kahraman olarak kariyeri sona ermiş, ama Oracle kimliğiyle DC evreninde kazandığı zaferlerle, karakterin Batgirl olarak hayatta yapamayacağı işleri başarmakla kalmayıp, zaten sinema, televizyon ve çizgi romanlarda gerektiği kadar temsil edilmeyen fiziksel engelli gençler için benzersiz bir rol model olmuştu. DC tek Modern Çağ çizgi romanda görünmemiş bir karakter olan Batgirl'ü geri getirerek daha fazla t-shirt satmak için Oracle'ı ortadan kaldırıyorsa alacağı tepkilere hazırlıklı olmalı. Kimse kusura bakmasın, bu yapılan "Üzgünüz, engellilere yerimiz yok!" demekle eşdeğer. Yeni Batgirl'ün tek artısı, Oracle'ı iyi tanıyan Gail Simone'un yazarlık görevini üstlenmesi. Tabi o bile bu seriyi kurtarmaya yetmiyor.  Ben vakit kaybetmeden Batgirl'ün Gümüş Çağ çizgi romanlarında silah olarak kullandığı ruju alıp kapak resminin üzerine X işareti yaptım, sizi bilmem.

Birds of Prey #1
Yazar: Duane Swierczynski  Çizer: Jesus Saiz
Birds of Prey DC'nin en tutarlı dergilerinden biriydi. Son serisinin bir türlü istenen heyecan dozunu yakalayamadığı konusunda çoğunlukla hemfikir olsam da, Gail Simone'un yazdığı onca harika sayının hatrına okumaya devam ediyordum. Yeni yazar Duane Swierczynski suç romanlarıyla tanınan bir isim, Simone'un yerini doldurup doldurmayacağı bilinmez. Birinci sayının kapağına bakınca oluşan bir kaç düşünce kutusunu hemen paylaşayım: 
+Huntress nerede?
+Kadın karakterleri muhafazakar kostümlere sarmanın mantığını çözebilen varsa beni aydınlatsın. Hadi Wonder Woman'ı bir nebze olsun anlayabilirim de, Black Canary? Poison Ivy? 
+Poison Ivy'nin kahraman/anti-kahraman rolünde koca bir zaman kaybı olacağını bir tek ben mi görebiliyorum acaba? Batman'in kalan yegane saf kan kadın düşmanını yumuşatmaya ne gerek var?

Batman: The Dark Knight #1
Yazar: David Finch  Çizer: David Finch
Hahahahaha... 1. ve 2. sayısı Arasından aylar geçen The Dark Knight'ı, Eylül'de tekrar #1'den başlatmak kimin fikriyse kutluyorum. Tarihin en hızlı başa dönen çizgi romanı heralde. David Fich'in DC'ye geçerken öne sürdüğü koşullar arasında Batman'i yazmak vardı, anladık da, Finch'i mutlu etmek için başarısız olan bir formülün ısrarla denenmesi akıl işi değil.

Catwoman #1
Yazar: Judd Winick   Çizer: Guillem March
DC yeni numaralandırmayı açıkladığı andan itibaren, yayınlanmasına kesin gözüyle baktığım bir dergiydi Catwoman, o yüzden yeniler arasında ismini gördüğüme hiç şaşırmadım. Beni şaşırtan Judd Winick'in yazar olarak seçilmesi oldu. Winick sağı solu belli olmayan bir isim bana göre. Keyifli sayılabilecek işleri de var, feci olanları da. Selina'yı Red Hood The Lost Days'de Talia'ya yaptığı gibi fırsatçı bir şıllık olarak göstermesinden korkmuyorum desem yalan olur. Winick'in röportajlarında, sanki anlamlarını yeni öğrenmiş gibi, sinir bozucu bir noktaya gelene kadar tekrarladığı "hırsız" ve "seksi" kelimelerine bakılırsa, karakter son zamanlardaki anti-kahraman modundan çıkıp, Black Cat-imsi bir havaya bürünecek. Şimdilik sadece Selina'ya hayır diyemeyeceğim için alınacak bir seri Catwoman.

Batman and Robin #1
Yazar: Peter J. Tomasi   Çizer: Patrick Gleason
Tomasi ve Gleason Grant Morrison yokluğundaki Batman and Robin'de Dick/Damian takımını anlatmada ortalama bir iş çıkarmıştı, Bruce/Damian ekibinde yapacakları çok da merak uyandırmıyor. Damian severlerin şans verebileceği bir dergi.

Batwing #1
Yazar: Judd Winick  Çizer: Ben Oliver
DC Comics yeni yayın politikasında ırk ve cinsel kimlik çeşitliliğine yer verip, azınlıkları ön plana çıkaracağını iddia ediyor, ispatlamak için de hakkında pek az şey bildiğimiz zenci Batman/Batwing'e kendi çizgi romanını vermeyi uygun görmüş. Bir yandan azınlıktan bahsederken, diğer yandan Cassandra Cain'i saf dışı bırakmak, Barbara Gordon'ı tekerlekli sandalyeden kaldırmak da DC'ye yakışacak türde bir ironi olmalı. Yazarımız Judd Winick olduğuna göre uzaktan bakmakta yarar var.

The Red Hood and The Outlaws #1
Yazar: Scott Lobdell  Çizer: Kenneth Rocafort
Azınlıklar demişken... Doğal kızıl saçlı kahramanlardan bir grup oluşturmak da yeni stratejinin bir parçası heralde.Aksi takdirde, Jason Todd, Roy Harper ve Starfire aynı seride ne arıyor, bir türlü çözemeyeceğim. Scott Lobdell seveni de nefret edeni de bol bir adam. Karakterlerin yaşlarının bir hayli geriye gideceğini ve sonucun yazarın Generation X'deki çalışmasına yakın olacağını düşünüyorum. Çizer Kenneth Rocafort ise DC'ye yeni ısınmaya başladı. The Red Hood and The Outlaws şu an için iyi ya da kötü olabilecek sürprizlerle dolu bir kapalı kutu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Yap