1 Temmuz 2011 Cuma

Batman Inc. #7

Batman: It doesn't have to take millions, does it? The idea works. Batman on a budget.
Raven Red: Yeah, welcome to America's very own third world where we can do anything on a "budget". Our Batsmobile just broke down again.

Batman'i tüm dünyada giderek büyüyen bir süper güç olarak gösteriyorsan, Leviathan'ın her yere sızabilen ciddi bir küresel tehdit olduğunu anlatmak yetmez, Kara şövalyenin davasına asker toplamak için seçtiği ülkelerin koşullarını da okura hissettirmek gerekir. Batman Inc #7'de Grant Morrison'ın yaptığı tam olarak bu.

Konuk kahramanlarımız Chief Man-of-Bats ve Raven Red (o zamanlar Little Raven olarak anılıyordu) 1954'de basılan Batman #86'da yer alan "Batman, Indian Chief!" macerası için yaratıldılar. Bat-Uçağı'nda giderken, duman işaretini fark eden Batman ve Robin'in ormanda kendileri gibi giyinmiş iki adamla tanışmasını anlatan sayı, 50'lerin Batman'i birbirinden manyak şekillere sokan maceralarının çoğunda olduğu gibi,pek anlam taşımayan, "Bu sefer Batman kızılderili olsun." kontenjanından bir öyküydü doğrusunu söylemek gerekirse. Morrison'ın Batmen of All Nations'dan esinlenip, son kullanma tarihi geçeli on yıllar olmuş karakterleri, çizgi roman sayfalarına geri getirme tutkusundan nasibini alan Man-of-Bats ve Raven Red'in, 2008'deki The Island of Mister Mayhew'da (Batman: Black Glove cildinde bulabilirsiniz. JH Williams'ın mükemmel çizimleriyle) bir kullanımlık karakterler olmadıklarını gösterdikten sonra, önermesi "dünya çapında Batman'ler" olan Batman Inc. kapsamında karşımıza çıkmaları an meselesiydi. Batman Inc. #7 baba-oğul süper kahramanlık yapan ikilinin dünyalarını mercek altına alıyor.


Sayı görünürde, Kızılderili Batman Man-of-Bats ve oğlu Red Raven arasındaki çatışma üzerine. Çıkıp, "Leviathan gibi bir düşman varken, önemsemediğimiz bu karakterleri anlatmak gereksiz." diyebilirsiniz, hatta Batman'in çok az göründüğü bu hikayenin "filler" olduğunu söyleyebilirsiniz. Ancak kaçırılmaması gereken nokta; Morisson'ın bizi bu iki kahramanın hayatlarına götürürken, Batman Inc. in dünyada neyi temsil ettiğinin ve neden önemli olduğunun çaktırmadan altını çizmesi.

Batman ve Man-of-Bats arasında büyük farklar var. Batman bozuk olan düzene kafa tutmak için gölgelerin arkasından görünür, gizemlidir, kimse adını bilmez. Man-of-Bats'in ise bir gizli kimliği yok. Gündüzleri bir doktor olarak çalışıp, geceleri asayişi sağlayan bir kanunsuza dönüşüyor. Batman, birilerine yardım etmek istiyorsa şirketinde iş verir, hayır kurumlarına bağış yapar. Man-of-Bats muhtaç olanların kapısını çalıp, yiyecek götürerek yoksullukla savaşıyor. Gotham'da Bat-Mağara'nın yeri gizliyken, Man-of-Bats'in kulübeden hallice mağarası ücret karşılığında ziyarete açık, ve toplanan gelir bir okula gönderiliyor. İşte, karakterleri ayıran yönleri okuduğumuzu düşünürken, tek panelin bile boşa harcanmadığı bu sayıda modern dünyanın insanıyla, yerlilerin arasındaki uçurumlara şahit olduk aslında.

Bu noktada, Raven Red'in, babasının bölgesindeki "eş, dost" sayılabilecek insanları korumak, uyuşturucuyla, alkolle, açlıkla mücadele etmek yerine, kendi kanatlarıyla uçmak, dünyadaki diğer kahramanlar gibi olmak istemesi, yaşı geçmeden Teen Titans'a katılma hevesinin, Morrison cephesinden bir kültürel ve sosyal çözümleme olduğu söylenebilir. 

Batman Inc. #7, Leviathan hikayesini geliştirmeye devam ederken, 50'lerin normalde gülüp geçilecek kızılderili karakterlerinden, kanlı canlı birer kahraman yaratıyor. Ne de olsa, kahraman olmak için yürek varsa, paranın önemi yok.

Artılar:

+Chris Burnham'ın çizimleri. Frank Quitely'nin işini zamanında bitireni gibi oldu bu adam. Bayılıyorum.
+Külüstür Batmobil.
+Man-of-Bats'in Bat-Mağarası ve içindeki sayısız ayrıntı. (Batmen of All Nations posteri mesela!)

Eksiler:

+Bulmak için çok uğraştım, ama yok :)

3 yorum:

  1. abi, 8. sayı için de bir inceleme gelecek mi? sayıyı okuduktan sonra senin yazıları okumak güzel oluyor :) cevabını bekliyorum, ona göre leviathan strikes'a geçicem :D :D

    YanıtlaSil
  2. Valla 8. sayı inceleme yazmadığım yegane Batman Inc. sayısı olarak kalacak sanırım. Okurken korkunç dijital çizimler beni ne kadar rahatsız etti, ne kadar yordu hatırlamak istemiyorum :) Hakkında yazmayı bırak, hangi sayfada ne oluyor anlamak bile çok zor bence. Evlat olsa sevilmez, cami avlusuna bırakılır. O derece :)

    YanıtlaSil
  3. "Tron" kafasında değişik bir sayıydı evet :) ama Oracle'ı faaliyete geçmiş olarak görmek açısıdan da güzeldi bence :) 8. sayıyı bir an önce unutup önümüze bakalım haklısın :D :D

    YanıtlaSil

Yorum Yap