8 Temmuz 2011 Cuma

Joker Superman'e Karşı


Yarasa-Adam.Com'un takipçilerinden Çağdaş, Joker'den Aforizmalar yazısında geçen "Bunca yıl Batman ile dalaştıktan sonra Superman gibi kaslı bir budalayla uğraşmak tatile çıkmak gibi." sözünün hikayesini sormuş. Cevap yazarken bir de baktım küçük çaplı bir Joker/Superman kapışmaları tarihi ortaya çıkıyor, ben de konuyu biraz daha açıp, site için bir yazı haline getirmeye karar verdim. Bakalım olmuş mu?

Dikkat, bu yazı ölümcül miktarda Joker Venom ve SPOILER içerir!

Joker ile Superman'in aralarındaki husumet Gümüş Çağ kadar eski. 1957 tarihli World's Finest #88'deki "Superman and Batman's Greatest Foes" adlı macerada Lex Luthor ile güçlerini birleştirip, Superman ve Batman'e kafa tuttu "suçun palyaço prensi". En iyiler en kötülere karşı formülü ilk kez bu sayıda kullanıldı. Luthor ve Joker güç birliği, normal olarak başarılı olamasa da, bir kaç yıl sonra World's Finest #129'da yeniden bir araya geldiler. Sonuç mu? Yenilgi. Hep yenilgi.


Crisis sonrasındaki ilk Superman-Joker karşılaşması ise 1987 yılında, Superman'in ikinci sürekli serisinin 9. sayısında gerçekleşti. John Byrne'ın yazdığı sayı, bu yazıya ilham veren repliğin yer aldığı sayı aynı zamanda. Superman #9'da Joker neler yaptı? Neler yapmadı ki?


Kaosun elçisi, önce bir Robot Superman tasarlayıp, onu değerli bir elması çalmaya programladı. "Superman" görünümünde olduğu için elmasın bulunduğu bankaya rahat rahat giren Robot, kulaklarından çıkan Joker gazıyla 9 kişiyi öldürdü.


Gerçek Superman'in olaya müdahale etmesi uzun sürmedi. Ancak stokta onun için de bir "şaka" mevcuttu. Robot Superman'in içinde termonükleer bomba vardı!


 BOOM!


Çelik Adam, patlayan robotuyla meşgulken Joker, Lois Lane, Jimmy Olsen ve Perry White'ı kaçırdı ve Superman'e üç yakınını Metropolis'in farklı köşelerinde kurşun kaplı tabutlara sakladığını söyleyip, iki seçenek sundu: kendisini takip etmek, ya da tabutlardaki dostlarını kurtarmak! 


Joker'in planına göre, Lois, Jimmy ve Perry zaten yanında olduğu için Superman boş tabutların peşinden gidecek, bu sayede kendisi kaçmayı başaracaktı. Joker'in atladığı kısım, Superman'in içini göremediği kurşun kaplı tabutların yerini kolayca tespit edebiliyor oluşuydu. Tabutların boş olduğunu fark eden Superman hiç zaman kaybetmeden Joker'i buldu.


Maceranın sonunda, Joker'in yaptıklarını mantık düzlemine oturtamayan Superman'in "Neden?" diye sorduğu panel, Çelik Adam'ın bazen eğlence uğruna, bazen hiç sebep yokken suç işleyen bu deli adamı anlamadığını gösteriyor. Joker'in cevabı tam da kendisine yakışacak türden: "Neden olmasın?"


Okurlar Joker ve Superman'in ikinci karşılaşması için fazla beklemeyecekti. Fakat bu sefer koşullar ilkinden oldukça farklıydı. Çünkü Joker artık İran'ın elçisiydi! 1988 yılında, Joker'in ikinci Robin Jason Todd'u öldürdüğü, politik göndermelerle dolu "A Death In The Family" macerasında, Birleşmiş Milletler 'in Joker'i Batman'den koruması için atamasıyla olaya dahil oldu Superman.


"Şaka" bu ya, asıl korunmaya ihtiyacı olan Joker değil, Birleşmiş Milletler Genel Meclisi üyeleriydi! Joker ölümcül gazıyla bütün diplomatları zehirlemeye kalkıştı.


Superman, Joker gazını içine çekerek korkunç bir katliama engel olsa da, daha önceden binaya patlayıcılar yerleştiren Joker'in küçük ölçekli bir yıkıma neden olmasını önleyemedi.


Helikopterle kaçmaya çalışan Joker, bu kez Batman tarafından etkisiz hale getirildi. Patlamadan saniyeler önce helikopterden atlayan Batman yaralı olarak kurtulurken, içeride kalan Joker'in kaderi muallakta bırakıldı. Tıpkı Batman ve Superman gibi, okuyucular da bunun Joker'i son görüşleri olmadığını çok iyi biliyorlardı. (Batman #429)

Takvimler 1995'i gösterdiğinde, Joker çoktan Metropolis'e dönüş için bilet almıştı. Action Comics #714'te bulunan "Crossing The (Punch)line" hikayesinde, Joker oyuncakları üreten Turleytoys şirketinin sahibi Anson Turley'i kaçıran Joker çabucak yakalansa da, Lois Lane'e zehirli bir Joker aksiyon figürü göndermekten geri kalmadı. 


Joker, sevdiği kadın ölüm döşeğindeyken öfkesine yenik düşen Superman'in ellerinde son nefesini verecekken Batman'in araya girmesiyle kurtuldu. Lois iyileşti, çünkü Joker'in asıl amacı Superman'i bir katile çevirmekti. 


Şahsen, kahramanın kurallarını çiğneme eşiğine geldiği bu tarz maceralardan (bkz. Hush) pek hazzetmiyorum. "Crossing The Punchline" senaryo bazında, klasik Joker maceralarından Laughing Fish gibi başlayıp, sonlara doğru bir başka klasik, Killing Joke olmaya çalışan ve içinde en ufak orjinallik kırıntısı barındırmayan bir çalışma olduğu için, çok da ciddiye almamak gerekiyor sanırım.


2000'lerde, Emperor: Joker hikayesinde, Mr. Mxyzptlk'in güçlerinden aldığı küçük parçayla dünyayı tersine çeviren Joker, yarattığı gerçeklikte Superman'i her gün hapishaneden kaçıp, hemen yakalanan bir suçlu olarak tasarladı. (Lex Luthor'ı da eline geçen ilk fırsatta öldürdü!) Kontrolsüz güç değildir temalı macera, Superman ve Mr. Mxyzptlk'in çabalarıyla Joker'in durdurulup, her şeyin eski haline dönmesiyle son buldu.


"Last Laugh" hikayesinde Joker Venom ile DC evrenindeki bir çok süper kötüyü etkileyen Joker, Circe'nin Doomsday benzeri bir canavara dönüştürdüğü Superman'in New York'u birbirine katmasına yol açtı. Wonder Woman ile karşı karşıya gelen Superman, Circe'nin büyüsünden kurtulup, normale döndü.


Çizgi roman alemi dışında Superfriends, Justice League ve World's Finest gibi çizgi filmlerde de bir ya da birden çok defa Superman ile "oynayan" Joker'in, şakalarına istediği tepkileri vermeyen çelik adamı, kara şövalye kadar eğlenceli bulmadığı ortada. Eğer öyle olsaydı Gotham'ı bırakıp, çoktan Metropolis'e taşınmış, günahı kadar sevmediği Lex Luthor'ı koltuğundan etmişti. Yine de, Joker/Superman dinamiği merak uyandıran öyküler ortaya çıkardığı için, ilerde mutlaka yeni çizgi romanlara meze olacaktır. Joker er ya da geç "tatile çıkmak" isteyecek nasılsa.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Yap