16 Ağustos 2011 Salı

BAT 101 Batman Evrenine Giriş

BAT 101
Batman Evrenine Giriş

Tüm Batman çizgi romanlarını içinde saklayan bir hap olsa da yutsak...

Blogla ilgili aldığım soruların büyük bölümü Batman okumak isteyen, fakat 72 yıllık devamlılıkta kaybolmadan günceli nasıl yakalayacaklarını merak eden Batman severlere ait. Piyasadaki onlarca farklı dergi, sayısız cilt, alternatif gerçeklik, gelecek-geçmiş öyküleri arasında kafaların karışmaması için ben de 15 başlıktan oluşan bir okuma listesi hazırlamaya karar verdim. Eklenebilecek ve bana kalsa çıkarılabilecek çok macera olsa da, listenin bu halinin Batman evreninin kavranması en kolay şeklini yansıttığını düşünüyorum.

Baştan söyleyeyim; BAT 101: Batman Evrenine Giriş listesi en iyi hikayelerden veya favorilerimden oluşan bir derleme değil, yalnızca yeni okurların Modern Çağ Batman'i hiç sıkıntı yaşamadan anlayabilmeleri için oluşturulmuş bir yol haritasıdır. Listede bulunan maceraların hepsinin ölümsüz eserler olduklarını söyleyemem, ama okuyacaklarınızın sizi Batman'e bir Gotham sakini kadar yakınlaştıracağının garantisini verebilirim. İyi eğlenceler!

1. YEAR ONE

Bruce Wayne nasıl Batman oldu? Hmm... İçine kapanık lise öğrencisi Bruce Wayne bilim fuarında radyoaktif bir yarasa tarafından ısırılınca süper güçler kazandı. Yok yok, böyle değildi. Yarasa adamlar gezegeninden dünyaya gönderilen bir bebek, güneşten aldığı güçlerle... Tüh, yine tutmadı. En iyisi, işin aslını Frank Miller ve David Mazzucchelli'den öğrenmek. 1939 yılında yayınlanan Detective Comics #31'deki kısacık orijini geliştirerek 89 sayfalık bir kahramanlık destanı haline getiren Batman Year One, Bruce Wayne'in suçluların en büyük kabusu Batman olma yolundaki savaşını anlatırken, kurtuluş için maskeli bir kahramanı beklemekten başka çaresi olmayan, çürümüş Gotham şehrini ve bu ortamda ayakta kalmaya çalışan polis memuru Jim Gordon'ı elinizi uzatsanız dokunabileceğiniz kadar gerçek bir şekilde ele alıyor. Her Batman hastasının kütüphanesinde bulunması gereken Year One, kara şövalye ile tanışmak için eşsiz bir fırsat.

Year One hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz sizi inceleme sayfasına alalım.

Yanında Ne İyi Gider: Legends of The Dark Knight serisinin Year One döneminde geçen çok parlak maceraları var: Shaman, The Prey, Tao, Gothic bunlardan bazıları. Matt Wagner'ın 30'lardaki klasik iki Batman hikayesini güncellediği (çok da iyi yaptığı) Batman and The Monster Men ve Batman and The Mad Monk da kara şövalyenin ilk yılına ait başarılı çalışmalar.

2. THE MAN WHO LAUGHS

Bana en büyük düşmanını söyle, sana süper kahramanın ne kadar iyi olduğunu söyleyeyim. Suçun palyaço prensi Joker, Batman evreninin vazgeçilmez oyuncularından biri ve en az Batman kadar, kimi zaman Batman'den bile daha popüler bir karakter. 2005 tarihli The Man Who Laughs, bizi Batman ve Joker'in sonu hiç gelmeyecek kovalamacalarının ilkine götürürken, Year One'a da başarılı bir devam hikayesi işlevi görüyor. Ed Brubaker ve Doug Manhke'nin ellerinden çıkan The Man Who Laughs Joker'i yakından tanımak isteyenlere şiddetle tavsiye olunur.

The Man Who Laughs yazısı için desteden bir kart çekebilirsiniz.

3. THE LONG HALLOWEEN

Batman'i ilk günden beri destekleyen Savcı Harvey Dent neden karanlık tarafa geçti? Jeph Loeb'in polisiye roman tadındaki senaryosu, Tim Sale'in öve öve bitiremeyeceğim karikatürümsü ama karamsar çizimleriyle Catwoman, Scarecrow, Poison Ivy ve Mad Hatter gibi Batman'in kötüler galerisini gümüş tepsi içinde bir arada sunan The Long Halloween, yarasa adamın karanlık dünyasını keşfetmek isteyenlerin kaçırmaması gereken bir çizgi roman.

Üzerine tatlı olarak ne alalım? Batman'in renkli düşmanlarının geçmişlerini öğrenmek isteyenler Catwoman: Year One ve Four of A Kind cildinde toplanan ve Riddler, Poison Ivy, Man-Bat ve Scarecrow'u anlatan sayılara göz atabilir.

4. DARK VICTORY

Gotham Şehri mafya babalarının ellerindeyken, ne oldu da ucubelere devredildi?
The Long Halloween'in devamı niteliğindeki Dark Victory'de klasik düşmanlar güç kazanırken, Batman'in hayatına suç kurbanı yeni biri giriyor: sirkte akrobat olan anne-babası öldürülen Dick Grayson, yani Robin.

Dark Victory'i okurken, bir yandan da aynı ekibin ürünü olan ve DV'deki bir zaman boşluğunu dolduran Catwoman: When in Rome'a da göz gezdirilebilir.

5. KILLING JOKE

Bir günlüğüne Joker kafası yaşamak ister miydiniz? Geçmişini doğru düzgün hatırlamayan, ahlaki değerleri geçersiz bulan, Batman'den tek istediği "şaka" olarak gördüğü suçlarına gülmesi olan kaosun efendisi, Killing Joke'ta normal bir insanı delirtmeye tek kötü günün yeterli olduğu teorisini kanıtlamak için kobay olarak Komiser Gordon'ı seçiyor. Batman'in akıl sağlığını masaya yatıracak kadar cesur, Barbara Gordon'ı tekerlekli sandalyeye mahkum edecek kadar acımasız Killing Joke, Alan Moore'un kaleminden, hiç eskimeyecek bir başyapıt.

Killing Joke üzerine karaladıklarıma bir bakmak için tıklamanız yeterli.

6. A DEATH IN THE FAMILY

Dick Grayson, Batman'in yanından ayrıldı, Nightwing ismini alıp kendi kanatlarıyla uçmaya başladı. Yerine gelen ikinci Robin Jason Todd ise bir kahramanın yardımcısı değil, bir kahramanın en büyük başarısızlığı olarak hafızalara kazınacaktı. Yayınlandığı 1987 yılında olay yaratan, Amerika/İran ilişkileri üzerine hayli saldırgan bir yaklaşıma sahip A Death In The Family, hayranların telefondan gönderdikleri oylarla belirledikleri finaliyle günümüzde bile hatırlanıyor.

7. LONELY PLACE OF DYING

Lonely Place of Dying, Batman ile Bruce Wayne'in aynı kişi olduğunu kendi başına çözen ve Batman'in yardımcısı rolünü hakkıyla elde eden üçüncü Robin Timothy Drake'in kırmızı, yeşil, sarı renklere bürünmeden önceki hayatına ışık tutuyor.
8.KNIGHTFALL/KNIGHTQUEST/KNIGHTSEND

Olması gerektiği gibi kotarılmadığı savımı haklı çıkarmak adına saatlerce kafa ütüleyebilecek olsam da, itiraf etmek zorundayım; önerme olarak belki de en epik Batman eseridir Knightfall. Batman'in bocalaması, ağır ağır çöküşü, yenilgisi, yerine başkasının geçmesi, unvanını geri almak için canını ortaya koyması Shakespeare dramalarında görülecek cinsten bir anlatımdır. Alın, okuyun, "I will break you!" diye bağırasınız gelene kadar benimseyin bu hikayeyi.

9. CATACLYSM/NO MAN'S LAND

1990'lı yıllarda çıkan çizgi romanlarda crossover mantığı o kadar yaygındır ki, pelerinini sallayan bir taneye çarpar. Gotham'ın bir depremle yerle bir olmasını konu alan Cataclysm ve takipçisi No Man's Land, birden çok dergiye sıçramış dev crossoverlardan.

Öncesinde Contagion ve Legacy maceraları başlangıç menüsü olarak alınabilir.10. BRUCE WAYNE MURDERER/FUGITIVE

Batman dergilerini epey işgal etseler de, uzun vadede kolayca yok sayılabilecek eserlerden oldu Bruce Wayne: Murderer ve Bruce Wayne: Fugitive. Bu nedenle listede yer verip vermeme konusunda kararsız kaldım. Bu iki macerayı okumasanız da Batman'in dünyası hakkında kaçıracağınız çok şey olmaz, yine de Modern Çağ Batman'e farklı bir bakış açısı kazandırdıkları için hafife alınmamaları gerektiğini düşünüyorum. Hele ki Bruce'un Batman obsesyonunun gelebileceği en uç noktaları öğrenmek niyetindeyseniz.

11. HUSH

Yayınlanmış Batman maceraları içerisinde değeri en çok abartılanı (overrated, kardeşim!) Batman: Hush, Jeph Loeb ve Jim Lee'nin ortaklığının ürünü. Bir bilgisayar oyunu formatında ilerleyen hikaye, normal şartlar altında kolay kolay yenilip yutulmayacak kadar çok çizgi roman klişesi içermesine rağmen, yeni okurlar için bir hazine gibi. Neden mi? Riddler'dan Ra's Al Ghul'a, Killer Croc'dan Lady Shiva'ya Batman'in neredeyse tüm düşmanlarını, Nightwing'den, Huntress'e, Superman'e tüm dostlarını bir araya getirerek, "Kim kimdir?" eksenindeki soru işaretlerini bir oturuşta ortadan kaldırıyor.

Hush'ı seven bunu da sevdi: Batman Under The Red Hood

12. BATMAN AND SON

Uluslararası terörist Ra's Al Ghul'un kızı Talia size aşıksa başınıza gelebilecek tüm sürprizlere hazırlıklı olmalısınız. Mesela... Bir sabah uyandığınızda 10 yaşında bir oğlunuz olduğunu öğrenebilirsiniz. Grant Morrison'ın Batman dergisindeki hükümdarlığını başlatan Batman And Son, eşit oranda sevilen ve nefret edilen son Robin Damian Wayne'i ve R.I.P macerasının kilit oyuncularından Jezebel Jet'i tanıttığı için önem taşıyor. 13. BLACK GLOVE / R.I.P. / FINAL CRISIS

Kahramanlar ölür, efsaneler sonsuza kadar yaşar... Black Glove isimli bir örgütle karşı karşıya gelen Batman'in günleri sayılı. Grant Morrison'ın çok tartışılan R.I.P. macerası ve Kara Şövalyenin Darkseid'a kafa tuttuğu Final Crisis, Bruce Wayne'in Batman olarak geçirdiği son günleri anlatıyor. Son günler dediysem, çizgi romanlarda ne kadar son olursa, o kadar işte...

14. BATMAN REBORN / THE RETURN OF BRUCE WAYNE 

Herkes Bruce Wayne'in öldüğünü düşünürken, o, zamanın içinde yolunu bulmaya çalışıyordu. Kısa sürede cehenneme dönen Gotham'ın ise yeni bir koruyucuya ihtiyacı vardı. Dick Grayson Batman kostümünü giydi ve Damian'ı Robin olarak yanına alıp, suça karşı savaşmaya Bruce'un bıraktığı yerden devam etti.

Batman Reborn'dan önce karakterlerin yarasa adam olma yolundaki itiş kakışlarını anlatan Battle For The Cowl'ı da ekleyebilirdim. Ancak macera o kadar bayat, o kadar sinir bozucu ki, bunu yaparsam sonsuza kadar vicdan azabı çekerim :) Batman Reborn'dan önce tek bilmeniz gereken Dick'in yeni Batman olduğu, fazlası zarar.

Batman Reborn'un hikayesini devam ettiren Batman Vs. Robin ve Batman and Robin Must Die da dikkatlerden kaçmamalı.

15. BATMAN INCORPORATED

Bruce Wayne geri döndü! Üstelik misyonuna her zamankinden daha bağlı bir şekilde! Batman'lik müessesesinin dünya arenasına taşındığı Batman Incorporated, Grant Morrison'ın yarattığı yeni karakterleri tanıtırken, Gümüş Çağ'a selam çakmayı da ihmal etmiyor.

6 yorum:

 1. Peki, Frank Miller'ın The Dark Knight Returns'ünü nereye koyabiliriz bu listede?

  YanıtlaSil
 2. Gelecekte geçtiği için herhangi bir yerde olabilir, fark etmez. Year One'dan sonra da olur, RIP'ten önce de. Ama genelde yeni başlayanlara çok tavsiye ettiğim bir çizgi roman değil, dili diğerlerine göre bayağı ağır çünkü.

  Bu liste favorilerim listesi olsa 1. sırada olurdu tabii tartışmasız :)

  YanıtlaSil
 3. Merhaba, Arka Bahçe'nin Şövalye'nin Dönüşü adında çıkardığı cilt knightquest ve knightsend'i mi kapsıyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam :)

   Arkabahçe ve onun öncesinde büyük Mavi Yayıncılık'ın Şövalyenin Düşüşü ve Şövalyenin Dönüşü ciltleri Knightfall, Knightquest ve KnightsEnd'i ana hatlarıyla içeriyor ancak bayağı eksik olduğunu söyleyebilirim. Hatta DC Comics'in geçen yıl dev gibi üç cilt halinde çıkardığı seri bile eksik.

   Maceranın tamamını okumanın tek yolu; 20 senelik fasiküllerden geçiyor.

   Sil
  2. Şövalyenin Dönüşü'nde yalnızca KnighsEnd var maalesef.

   Sil
  3. Hadi ya ben hikayeyi baya kaçırmışım o zaman. Teşekkürler :)

   Sil

Yorum Yap