2 Ağustos 2011 Salı

Bat-Mağara


Vicki Vale: "Biliyor musun? Bu ev, bütün bu eşyalar...Seni hiç yansıtmıyor."
Bruce Wayne: "Bir kısmı... beni çok iyi yansıtıyor, bir kısmı yansıtmıyor." 
                            (Batman 1989)

Gotham Şehri'nin 12 mil dışında konumlanmış Wayne Malikanesi, Batman tarihi boyunca en az Kara Şövalye'nin kendisi kadar çok değişim geçirdi. Dışarıdan bakıldığında Kont Dracula'nın şatosunu andıran bu ıssız malikanenin altında, kendisinden çok daha büyük sırlara ev sahipliği yapan, yarasalarla dolu bir mağara bulunuyor: Batman'in gizli üssü, Bat-Mağara!


1858 yılında Wayne kardeşler Joshua ve Solomon Zebediah (Bruce Wayne'in büyük büyük babası) tarafından satın alınan Wayne Malikanesi, "Cataclysm" macerasında 7.6 şiddetindeki depremle yerle bir olduğu 1990'lara kadar Gotham vilayetinin sınır işareti olarak görülüyordu. Depremden sonra binanın planında yapılan değişiklikler ve İskoç mimarisinin yoğun olarak hissedildiği yeni yapı, Christopher Nolan'ın Batman Begins filminde Wayne Malikanesi'nin dış çekimleri için İngiltere'deki Mentmore Kuleleri'ni seçmesinde etkili oldu.

1966 yapımı Batman TV dizisinde Wayne malikanesi olarak California'daki 380 San Rafael Drive kullanıldı, dizinin havasına uygun olarak çok daha aydınlık, çok daha ucuz bir görünümü vardı malikanenin.

Tim Burton ise malikanenin dış çekimleri için Londra'daki görkemli Knebworth House'ı tercih ederek gotik tarzını vurguladı. 

Elbette, Bruce Wayne dahil olmak üzere herkes için evin asıl büyüleyici tarafı malikane değil, altındaki yarasa mağarasıydı. O zaman biz de saatlerimizi Thomas ve Martha Wayne'in hayatlarını kaybettikleri 10:47'ye alalım, ve Batman'in yaptığı gibi gizli geçidi kullanarak Bat-mağaraya gidelim...


Başlangıçta her şey sıradan bir laboratuvardan ibaretti. Detective Comics #33'te, Bruce Wayne odasının duvarını iterek, kişisel laboratuvarına geçti ve böylece malikanede görünenden daha fazla gizem olduğuna dair ilk ipucu verilmiş oldu.


Ağustos 1942 tarihli Batman #12'de Batman'in zaferlerinden topladığı eşyaların yer aldığı Hatıra Odasının kapıları aralandı bu sefer. Aynı sayıda Batman'in tüm taşıtlarının ve Batmobile'in garajının bulunduğu yeraltı hangarı ortaya çıktı.

Batman #16'da gizli geçidi kullanan Alfred'in gözlerinden, Bruce Wayne'in öteki yaşamı hakkında daha çok sır öğrenildi.


Ancak Kara Şövalye'in günümüzde herkesçe bilinen tarzda bir mağaraya sahip olması 1943 yapımı Batman film serisinin 2.bölümü olan The Bat's Cave'den sonra gerçekleşti. Batman ve Robin'in sorgulamak için bir suçluyu getirdikleri mağara, film setini ziyarete gelen Bob Kane'in kafasında parlak bir fikir ampulü yaktı ve çok geçmeden Bat-Mağara önce 29 Ekim 1943 tarihli çizgi bandına ve hemen akabinde çizgi roman sayfalarına taşındı. (Detective Comics #83)


Bat-Mağara zaman içinde genişledi; kocaman bir bilgisayar ünitesine, adli tıp laboratuvarına, antrenman sahasına ve taşıtlara ev sahipliği yapacak kadar büyük bir alan olarak resmedilmeye başlandı.

Batman: "Neden bu dev bozuk parayı saklıyorum? Ya da eski kostümleri, Batmobil modellerini? Yetimler koleksiyoncudur, Clark. Çok fazla kaybetmek... Bir şeylerden vazgeçmeyi zorlaştırır."   
                             (Superman/Batman #36)

Bat-Mağara'yı Bat-Mağara yapan esas içindeki hatıralar. Dev bozuk paradan, Batmobil'e, mekanik dinozora hemen her birinin ayrı ayrı öyküsü var. En sık karşımıza çıkanlara bir göz atalım.

Jason Todd Anıtı

Yarasa adamın kafasını her çevirişinde gördüğü boş Robin kostümü, kahramanımızın en büyük yenilgisini temsil ediyor. 1988 tarihli "A Death in The Family" macerasında Joker tarafından dövülen, sonra da patlayıcılarla dolu bir binada kaderine terk edilen ikinci Robin Jason Todd, DC'nin eski Roma'daki Arena dövüşleri misali, akıbetini telefon oylamasıyla okuyuculara bıraktığı ve oy çoğunluğuyla öldürdüğü tek karakter. Jason Todd Anıtı ise ilginç bir şekilde, A Death In The Family'den iki yıl önce yayınlanan The Dark Knight Returns macerasındaki gelecek resminde karşımıza çıktı. Robin'i öldürme fikrinin temelleri de bu tek panelde atıldı.

İlk Batman Kostümü


Hayır, bu Bruce'un giydiği ilk Batman kostümü değil! 1956'da yayınlanan Detective Comics #235'de Bruce Wayne eski bir sandığın içinde, bir çok açıdan kendi Batman kostümüne benzeyen, ama farklı yanları da olan bir yarasa kostümü buluyor. O anda hayatı bir film şeridi gibi gözlerinin önünden geçen Bruce, kostümün bir maskeli baloda babası Thomas tarafından giyildiğini hatırlıyor. Aynı sayıda bizler de Thomas'ın baloda Lew Moxon'ın adamlarıyla dövüştüğünü ve Moxon'ın Joe Chill'i kiralayıp, Wayne'leri öldürten kişi olduğunu öğreniyoruz. "İlk Batman kostümü" olarak bilinen bu hatıra uzun yıllar Bat-Mağara'da sergilendi.

Crisis öncesinde yayınlanan bu eski hikaye artık Modern Çağ'a uymuyor, ancak Thomas Wayne'in Batman kostümü karşımıza çıkmaya devam ediyor. Grant Morrison'ın Batman RIP macerasında Doctor Hurt zamanının büyük bölümünü "İlk Batman Kostümü" içinde geçirdi.

Joker Kartı

Mekanik Dinozor ve bozuk parayla birlikte en tanıdık Bat-Mağara eşyalarından olan Joker kartının spesifik bir çıkış noktası yok. Batman #12'deki Hatıra Odası'nın duvarında görünen Joker suratının, karakterin daha az açıklama gerektiren, daha basit bir temsili olan iskambil kağıdına evrildiğini söyleyebiliriz.


Mekanik Dinozor

Siz de bir T-Rex'le dövüşseydiniz, siz de alıp hatıra olarak eve getirirdiniz, emin olun. 1946 tarihli Batman #35'deki "Dinosaur Island" macerası bir bilim adamının tıpkı Jurassic Park'daki gibi bir park kurmasını anlatıyordu. Sir Arthur Conan Doyle'un 1912 basımlı The Lost World'ünden epey etkilenmiş olan hikayedeki tek fark dinozorların gerçek değil, robot olmalarıydı.

Küçük bir eğlencelik bilgi; dinozor ilk etapta bir T-Rex değil, Brontosaurus'tu. (1940'larda Brontosaurs'un tehlikeli bir dinozor türü olduğuna inanılıyormuş meğer) Sadık dostumuz Bronto'nun T-Rex'e dönüşümü iki yıl sonra, Batman #48'de oldu.

Dev Bozuk Para


Size bir soru: Batman dev bozuk parayı kimden ödünç almış olabilir? 
a) Two Face
b) Joe Coyne
c) Superman
d) Batman kimsenin parasını kabul etmez.

Cevabınız Two Face ise eski sayılara göz atmanın zamanı gelmiş de geçiyor demektir. (Bu gözler kırk yıllık çizerlerin bile aynı yanlışa düşüp, bozuk paranın üzerine çizik attıklarına tanık oldu arkadaşlar, üzülmeyin :)) Bu çok ünlü dev bozuk para, 1947 tarihli World Finest #30'da bulunan "The Penny Plunderers" hikayesinde Joe Coyne (a.k.a Penny Plunderer) adında bozuk paralarla kafayı bozmuş bir suçludan geliyor. Joe Coyne'ın Batman'in karşısına tekrar çıkması için tek geçerli neden bulunmadığından, kendisi bir daha ortalarda görünmedi ama farkında olmadan Bat-Mağara'nın en ünlü hatıralarından birinin mimarı oldu.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Yap