10 Ağustos 2011 Çarşamba

Batman/Dracula

Batman/DraculaYönetmen: Andy Warhol
Senaryo: -
Oyuncular: Gregory Battcock, David Bourdon, Tally Brown, Baby Jane Holzer, Rufus Collins
Yapım Yılı: 1964

Andy Warhol'un bir Batman filmi çektiğini biliyor muydunuz? Peki bu filmin Batman'i Dracula ile tarihte ilk defa yüzleştirdiğini? Cevabınız "Hayır"sa okuyacaklarınız sizi çok şaşırtacak.

Adını ilk duyduğumda çocuktum. Müzik ağırlıklı gençlik dergisi She + He'nin bir sayısında, "Gotik" başlıklı bir yazıda bahsi geçiyordu Batman/Dracula'nın. Yazıda "İki gotik karakter Dracula ve Batman'i buluşturan film" diyordu ki, bu tarif benim zihnimde hemen Tim Burton'ın Batman'inin vampirlisi gibi bir projeksiyon yaratmaya yetmişti. Nasıl haberim olmazdı? Nereden bulunabilirdi? Kara Şövalye ile Karanlıklar Prensi derbisi, taşıdığı ucu bucağı olmayan olasılıkların (ve ulaşılmazlığının) tesiriyle acayip merak uyandırmıştı bende. Çok aradım, arattım. Kimsenin böyle bir filmden haberi yoktu. Sonraları internetten araştırdığımda, bir kopyasının bulunmadığını, "kayıp film" olduğunu öğrendim Batman/Dracula'nın . Zaten görenlerin, bilenlerin komedi türünde olduğu yönündeki yorumları benim kafamda canlandırdığım filmle örtüşmediği için, çok da umursamadım.


Yıllar yılı kayıp olan Batman/Dracula'ya ait bir kaç sahne 2006 yılında yayınlanan belgesel Jack Smith and the Destruction of Atlantis'de gün ışığına çıkınca, bir ara deli gibi aradığım bu filme bir göz atmaktan alamadım kendimi. Ne göreyim? Bu rezil görüntü kalitesindeki, oldukça karışık olan (True Blood'ın jeneriğinin siyah beyazını ve ağır çekimde ilerleyenini düşünün.) "kurtarılmış" kayıtlarda Batman'den eser yoktu. Yarasa adamla ilgiliymiş gibi duran kısımlar, insanların pelerinlerle koşturdukları sekanslar ve Catwoman ile sınırlıydı. Bulunan görüntülerde Batman'i görememek canımı sıksa da, bir çocukluk hayalimi gerçekleştirmiş, ucuz polis dizilerindeki geceleri güneş gözlüğü takan abileri taklit ederek, Batman/Dracula'yı bir kutuya koyup, üzerine Case Closed yazmıştım.

Hakkında araştırma yaptıkça, çekim sürecinin filmin kendisinden daha eğlenceli olduğu kanısına vardım ben. Oradan buradan bulduğum bilgileri de birleştirip bu yazıyı yazdım. Batman/Dracula neymiş, bir bakalım.

Batman ve Batman and Robin serial filmlerin hayranı olan Andy Warhol'un, 1964 yılında, yönetmen Jack Smith'in katkılarıyla çektiği Batman/Dracula, DC'den onay almadan kalkışılmış bir proje. Bu nedenle asla tamamlanmamış ve herhangi bir formatta yayınlanması söz konusu bile olmamış. Kaydedilen materyalin sadece 60'lardaki Andy Warhol sergilerinde gösterildiği biliniyor.

Batman'i canlandıran Gregory Battcock'ın işi sanat eleştirmenliği. Battcock,  Horse, Galaxie, Iliac Passion gibi Andy Warhol filmlerinde rol almış. Batman/Dracula'da oynaması ise yeteneği veya isteğiyle ilgili değil, tamamen rastlantısal. Çekim yapılırken set civarında dolandığı için, Warhol "Gel, Batman ol." demiş arkadaşına.

Diğer oyuncular hep Warhol'un çevresindeki sanatçılardan; Mark Lancester, Rufus Collins, David Bourdon, Warhol'un ilk yıldızım dediği Naomi Levine ve zamanın "It Girl"ü Baby Jane Holzer. Bu isimlerin arasında yalnızca Catwoman rolündeki Baby Jane'in performansını izlediğim için diğerleri ne yapmış, hangi karakterleri canlandırmış, hiçbir fikrim yok.


1966 yılındaki Adam West ve Burt Ward'lı Batman televizyon dizisinin Batman/Dracula bağlantılarına geldiğimiz noktada mevzu görece ilginç bir hal alıyor. Dizinin ilk bölümü için verilen bir gece kulübü özel gösteriminde, davetliler arasında Andy Warhol da varmış. 


Kaynaklarda ilk "campy" Batman filmi olarak geçen Batman/Dracula'nın TV dizisine yön vermiş olabileceği ihtimaller arasında. Dizinin yapımcılarının Batman/Dracula'yı izleyip izlemediğine dair kesin bilgi yok, ama dizideki "Progress Pigment" adlı karakter Andy Warhol ile dalga geçmek için yaratılmış gibi duruyor. Aynı zamanda, "Pop Goes the Joker" bölümünde, Batman/Dracula'nın Catwoman'ı Baby Jane Holzer'a dokunduran "Baby Jane Towser" isminde bir karakter var. Tesadüf mü? Yorumu size bırakıyorum.

DC'nin izniyle yapılan Batman ve Dracula maceraları da bulunuyor. 1991 yılında Doug Moench ve Kelley Jones ekibinden çıkan "Batman Dracula: Red Rain" çizgi romanı ve 2005 yapımı Batman animasyon filmi "Batman vs. Dracula" birbirine benzeyen bu iki karakteri karşı karşıya getiren çalışmalar. Warhol'un Batman/Dracula'sı, gördüğüm kadarıyla çocukluğumdaki hayaliyle alakasız olsa da, tamamı çıktığı takdirde izlemekten kendimi alıkoyamayacağımı iyi bildiğim bir film. Bakarsınız bir sahnesinde Batman de görünür, kim bilir? 

O gün gelene kadar, Andy Warhol'un Nico ile çektirdiği Robin ve Batgirl temalı fotoğraf setiyle idare etmek zorundayız.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Yap