23 Ağustos 2011 Salı

ElseworldsKahramanları yaşadıkları dünyadan çıkarıp, ait olmadıkları yer ve zamanlara yerleştirme fikri neredeyse çizgi romanlar kadar eski. DC Comics'in 1980'lerin ortalarına kadar yayınlandığı Imaginary Stories (Hayali Öyküler) adı verilen bu konsept, Superman: Whatever Happened To The Man of Tomorrow ile raflardan çekilip, yerini başlı başına bir dal olan "Elseworlds"e bıraktı. Marvel Comics'in, daha çok olay merkezli ilerleyen ("X-Men Inferno'da kaybetseydi ne olurdu?" gibi) hipotetik çizgi romanlarına DC'nin cevabı olan Elseworlds, ana akım çizgi romanın gerileme dönemi yaşadığı 90'larda, eski planların ısıtılıp ısıtılıp önlerine koyulmasından şikayetçi okurların sığındıkları güçlü bir kale oldu.

Frank Miller'ın The Dark Knight Returns adlı klasiğiyle one shot, mini seri, alternatif evren çizgi romanlarının önünü açmasından aldıkları cesaretle Brian Augustyn, Mike Mignola ve P.Craig Russell'in, Batman'i Viktorya çağına götürüp, Jack The Ripper ile karşılaştırdığı, steampunk esintili Batman: Gotham by Gaslight, (orijinal basımının) kapağında Eleseworlds amblemi taşımasa da ilk resmi Elseworlds macerası olarak kabul ediliyor.

Elseworlds etiketiyle yayınlanan ilk çizgi roman ise; Batman: Holy Terror. Oliver Cromwell'in on yıl fazla yaşadığı bir gerçeklikte cereyan eden bu bıçak gibi keskin hikayede, yazar Alan Bennert ve çizer Norm Breyfogle, teokratik diktatörlüğün ortasındaki Batman'i, ailesi kilise tarafından öldürülen, hükümeti bitirmeye and içmiş bir terörist olarak tashih ediyor. Kara Şövalye'nin dostlarını ve düşmanlarını, zengin arka planlarla yeniden şekillendiren Holy Terror, Elsewords kültürünün devamı için bir emsal teşkil etti diyebiliriz.

Batman'i Kral Arthur'un Camelot'ının bir parçası haline getiren Dark Knight of The Roundtable (1998), İç Savaş'taki at üzerindeki bir Batman'i anlatan The Grey, The Blue and The Bat (1992), Kara şövalyeyi Nazi'lerin içine salan Dark Alliances (1995) yazarların devamlılıkla kafa patlatmadan, yarasa adamı tarihin farklı bölümlerine teslim ettikleri maceralardan bazıları.


Elseworlds, sinema ve edebiyattan malzeme alma konusunda sıkıntısız olduğundan, korku klasikleriyle kesişimi hep başarılı çalışmalar doğurmuş olan Batman için ideal bir platformdu ve karakterdeki korku potansiyelini keşfeden yazarlar, hayal güçleri dahilinde Batman'i yaratıkların dünyasına sokmaktan çekinmediler. 1991'de piyasaya sürülen Red Rain'de, Dracula'yla başa çıkabilmek uğruna bir vampir olmayı kabullenen kara şövalye, 1997'deki Batman: Masque'de Phantom of The Opera'nın bir oyuncusu, 99 yapımı Batman: Nosferatu'da da Alman Ekspresyonist sinemanın öncülerinden Nosferatu ve The Cabinet of Dr. Caligari'nin bir misafiri oldu.

Misafir demişken, Batman'i Marvel Comics şirketinin kahramanlarıyla buluşturan team-up hikayeleri de Elseworlds sayılıyor. Kara Şövalye'yi Spider-Man ile çatıdan çatıya atlarken, Daredevil ile aynı safta dövüşürken, Captain America'yla ortak çalışırken görürseniz şaşırmayın.


Dün kadar tanıdık, yarın kadar yeni olma vaadiyle yola çıkan Elseworlds formatı, kültürel yerleşikliklerinden ve getirdikleri kazançtan dolayı en çok Batman ve Superman karakterlerine uygulandı. Evrene yayılmış, çok karakterli Elsewords eserleri arasındaysa Alex Ross'un The Kingdom Come (1996) çalışması başı çekiyor.

2000'lerde hız kesen, ve artık annual'larda, özel sayılarda seyrek görünen Elseworlds hikayeleri, tekdüzelikten bunalanlara sağlam alternatifler sundu geride kalan yirmi küsur yılda. Fırsat buldukça bu alt türün önemli çizgi romanlarından bahsetmeyi planlıyorum. Bazen çok alakasız bir zamanda geçen, ana akım Batman'e hiç mi hiç benzemeyen bir Elseworlds yorumu, "devamlılığa ait" çoğu karbon kopyadan daha esaslı olabiliyor, doğruya doğru.


Batman/Batman Ailesi Elseworlds kitaplarının listesi:

Batman of Arkham
Berlin Batman
Batman: Black Masterpiece
Batman: The Blue, the Grey, and the Bat
Batman: Book of the Dead
Batman: Brotherhood of the Bat
Batman: League of Batmen
Batman: Knightgallery
Batman and Captain America #1
Batman: Castle of the Bat
Batman: Citizen Wayne
Catwoman: Guardian of Gotham
Catwoman: The Last Man
Curse of the Cat-Woman
Batman Daredevil: King of New York #1
Batman: Dark Allegiances
Batman/Dark Joker: The Wild
Batman: Dark Knight Dynasty
Batman: Dark Knight of the Round Table
Batman/Demon: A Tragedy
Batman: Detective No. 27
Batman: Digital Justice
Batman: The Doom That Came to Gotham
Batman: Golden Streets of Gotham
Batman: Gotham by Gaslight
Batman: Master of the Future
Batman: Gotham Noir
Batman: Haunted Gotham
Batman: Hollywood Knight
Batman: Holy Terror
Batman/Houdini: Devil's Workshop
Batman: I, Joker
In Darkest Knight
Batman/Judge Dredd Judgment on Gotham #1
Batman/Judge Dredd Vendetta in Gotham #1
Batman/Judge Dredd The Ultimate Riddle #1
Leatherwing
Bride of Leatherwing
Batman/Lobo #1
Batman/Lobo: Deadly Serious
Batman: Manbat
Batman: Masque
Batman: Nevermore
Batman: Nine Lives
Batman: Nosferatu
Batman: Order of Beasts
Batman: Other Realms
Batman and Punisher: Lake of Fire
Batman: Reign of Terror
Robin 3000
Robin: The Narrow Path
Batman: Scar of the Bat
Batman/Spawn: War Devil
Spawn/Batman
Batman and Spider-Man
Batgirl and Robin: Thrillkiller
Batgirl and Batman: Thrillkiller '62
Batman: Two Faces
Batman: The Tyrant
Batman: Year 100
Batman & Dracula: Red Rain
Batman: Bloodstorm
Batman: Crimson Mist
The Dark Knight Returns
The Dark Knight Strikes Again

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Yap