20 Ekim 2011 Perşembe

Pek Yakında

"Gatsby, o yeşil ışığa, önümüzdeki uzayıp giderken her yıl biraz daha geriye çekilen heyecan dolu geleceğe inanıyordu. Bir an için elimizden kaçmış olabilirdi -fakat bunun önemi yoktu- yarın daha hızlı koşar, kollarımızı ileriye uzatır... Ve güzel bir gün başlarken...
Evet, bizler böyle akıntıya karşı kürek çekerek çabalarız ama aslında durmadan geriye, geçmişe doğru sürüklenip gideriz."
(F. Scott Fitzgerald,  The Great Gatsby)

Bu aralar neredeyse doğduğum günden beri içimde olup da hiç ciddiye almayarak, üzerine eğilmeyerek küstürdüğüm, niyeyse alevlenmesine bir türlü izin vermediğim, çok eski bir tutkuma rastladım. Benim onu özlediğim gibi o da beni özlemiş olmalı ki, hesaplaşma faslını kısa tutup, çok geçmeden barıştık. Bir zamanlar sahip olduğumuz uyumu tekrar yakalar mıyız, yoksa köprünün altından akmış sulara kapılıp boğulur muyuz, bilemem, ama geçmiş ile kurduğum bu bağın gelecekte de benimle olması için çaba sarf etmek hedefim. Başı boş bırakınca olmuyor, yürümüyor. .. Şimdilik olayın "catching up" kısmındayız, ama bir engel çıkmaz ve dilediğim noktaya gelirsem, 2011 bitmeden hayata geçirmek istediğim bir yan projem olacak, beklemede kalın (ya da gözlerinizi kapatıp, geri geri koşarak kaçabilirsiniz de, tercih meselesi :)). Bunu da bloğa yazıyorum ki, yarın öbür gün tembelliğim keskin kılıcıyla önüme dikilirse açıp okuyabileyim, ve "O kadar dillendirmişim, bitirmemek olmaz artık..." diyebileyim. 

Teaser da gelsin hemen: Kağıt, kalem, çini mürekkebi, Batman, kırmızı, siyah, fırça.

İşte öyle bir şey!

Dönelim çizgi roman alemine... Yeni 52/DcNu dergilerine kaptırdık, devamlılık dışında neler olup bittiğiyle ilgilenmedik. Ayıp etmişiz. Önümüzdeki aylarda okuyacağımız, iştah kabartan üç grafik romandan söz edeceğim biraz: Batman Noel, Batman Earth One ve Batman: Death By Design.

Batman: Noel
Yazar/Çizer: Lee Bermejo

Sizi bilmem ama ben Charles Dickens'ın A Christmas Carol'ını çok severim. O kadar zamansız bir öyküdür ki A Christmas Carol, kendi içindeki bütünlüğünü bırakın, Dr. Who'ya, Muppet Show'a, Flintstones'a uyarlandığında bile değeri kaybolmaz. Dickens'ın klasiği, daha önce  1995'te, Jeph Loeb ve Tim Sale'in Legends of The Dark Knight için yaptıkları cadılar bayramı özel sayılarının üçüncüsünde "Ghosts" adıyla serbest bir uyarlama olarak Batman literatüründe yer almıştı (Merak edenler: Ghosts'u, diğer iki cadılar bayramı macerası Choices ve Madness ile birlikte "Batman: Haunted Knight" cildinde bulabilirsiniz), Batman: Noel'de ise orijinaliyle daha içli dışlı bir metin bizleri bekliyor. Brian Azzarello'nun yazdığı Joker GN'i (Hani şu Ledger'a benzeyen Joker! Türkçesi Gerekli Şeyler yayınlarından çıktı) resmeden Lee Bermejo'nun yazarlık ve çizerlik işlerini üstlendiği Batman: Noel, muhteşem kapağı, sayfa düzenlemeleri ve renkleriyle şimdiden öne çıkıyor. Bermejo zaten gerçekçi çizimlerin efendisi, yazarlığı da kıvırabilirse nefis bir Charles Dickens uyarlaması okuyabiliriz. 8 Kasım'da yayımlanacak olan Batman: Noel'e göz atmak isteyenler için kısa ön izleme.

Batman: Earth One
Yazar: Geoff Johns   Çizer: Gary Frank

Marvel Comics'in Ultimate kolunun DC'deki muadili olarak görülen Earth One evreni, ilk olarak Aralık 2009'da gündeme gelmişti. JMS'in Superman'i  çelikten bir emo yaptığı "Superman Earth One", devamlılık kaygısı taşımayan hali ve genç kahramanıyla çok iyi satış rakamlarına ulaşarak tahminimce "DcNu" planının doğmasına sebep oldu. Şimdi DcNu varken, Earth One'a gerek var mı, ya da bu iki evrenin çakışması nasıl sonuçlar doğurur gibi sorulara hiç girmiyorum da, Batman: Earth One'ın yazar Geoff Johns ve çizer Gary Frank'in ellerinde güvende olduğuna inanıyorum. Daha genç (daha ne kadar genç?) bir Batman'i okuyacağımız serinin en enteresan yanı tanıtım resimlerine bakılırsa, çok atarlı bir karakter olarak tasarlanmış savaş gazisi Alfred! Batman: Earth One tek cilt halinde 2012 yazında piyasada olacak!

Batman: Death By Design
Yazar: Chip Kidd  Çizer: Dave Taylor

Birlikte Batman muhabbeti çevirmek, Convention'lara gitmek, rakı balık yapmak istediğim Chip Kidd, bir Batman delisi, koleksiyoncu, yazar, grafik tasarımcısı. Kendisini daha çok çeşitli DC ansiklopedilerindeki kapak dizaynlarından tanıyoruz. Çizgi roman yazımına The Art of Alex Ross'da kaleme aldığı kısa macera dışında yabancı olan Kidd, kara şövalyenin dünyasına hakim, iflah olmaz bir Batman profesörü (Batologist?) olduğu için şans verilmesi gereken bir isim. Son röportajında anlattığı üzere, Death By Design'ı oluştururken, devamlılık dışında yazıyor olmasına rağmen "klasik kötüleri kullanma izni olmadığını" düşünüp  sıfırdan karakterler yaratacak kadar da alçak gönüllü (ancak izin olduğunu öğrenince Joker'i de eklemiş çizgi romanına).  Joker'i, Two Face'i anlamadan, dinlemeden ticari kaygılarla araya serpiştiren Tony Daniel gibi yeni yetmelere verecek sıkı bir dersi var yani. Death by Design'ın bir başka özelliği de, Dave Taylor'ın çizimlerinin kara kalemle noktalanacak oluşu. Kitap çini işleminden geçmeyecek, oldukça farklı görünecek kısacası. Gelecek sene raflara düşecek olan Batman: Death by Design'ı dört gözle bekliyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Yap