10 Aralık 2011 Cumartesi

Batman #3

“On the subject of owls, here’s a fact about them. They are the rare birds that doesn’t build its own nest. Instead what they do is find nests abandoned or in use by rival birds and take them over.”

Yazar: Scott Snyder
Çizer: Greg Capullo
Çini: Jonathan Glapion
Renklendirme: FCO

Konu: Batman, yakın zamana kadar var olduğuna inanmadığı gizli topluluk Court of Owls ile ilgili somut delillere ulaşır.

Kapak: Capullo’nun çizdiği “Batman, Talon’a karşı” kompozisyonu içerik hakkında yanıltıcı olsa da, kırmızı, siyah ve beyaz renklerini kullanımıyla göz alıcı görünüyor. Diğer tarafta, Ivan Reis’in variant kapağına gelecek olursak, son zamanların en orijinallik fakiri çalışmalarından biriyle karşılaşıyoruz. N'aptın Reis?

Artılar:

+ Scott Snyder 1 yıllık Detective Comics/Gates of Gotham/Batman yolculuğunda, Gotham’ın yapısına öyle çok yeni taş ekledi ki, çoktandır geri planda kalmış, basit dekorlara indirgenmiş binalar dile gelir oldu. İyi bir Batman hikayesi yazmanın Gotham’ı doğru anlamak olduğunu (Alan Moore’un, Tim Burton’a verdiği tavsiye böyle, bize itiraz etmek düşmez!) esas alırsak, bu kendine özgü kurgusal kentin tarihini zenginleştirmek uğruna zaman ayrılması mutluluk verici. Bruce’un büyük babası Alan Wayne’in öldüğü geceye yapılan flashback, yaşlı adamın kulağa şizofreni, paranoya ya da bir Alzheimer vakası gibi gelen ölüm şeklini kuşku uyandırıcı bir hale sokuyor. Alan Wayne ve Court of Owls bağlantısı (yoksa düşmanlığı mı desek?) gelecek sayılarda önemli bir yer kaplayacağa benziyor.


+ Batman’in araştırmasına eşlik eden kutucuklardaki baykuşların doğasıyla ilgili bilgiler, ilk etapta bir çizgi roman için fazla National Geographic gelebilir, ama Snyder işi sağlam bir sembolizme bağlamış. Örgütün bu ismi seçerken "korkutucu olalım, herkese dayılanalım" mantığından çok, kullandıkları metotları baz aldığını gösteriyor ve aynı zamanda nasıl bu kadar zaman Batman’in radarına yakalanmadığı konusuna, görece tatmin eden bir cevap getiriyor.

+ Sayının aksiyon ve dedektiflik hikayeleri arasında bir denge kurabilmesi. Yazarlar en çok bu iki uç arasında zorlandıkları için Batman maceraları ya durmaksızın kavga dövüş yüklü, standart süper kahraman çizgi romanları ya da bir tek eli büyüteçli dedektiflerin eksik olduğu suç dramaları oluyorlar. Batman #3 ise iki türden de yeterli miktarda parça almış ve başarıyla birleştirmiş.

+ Batman’in düşmanlarını, bir treni mıknatıs gibi kullanarak alt etmesi = EPIC WIN

+ Çizimler, çizimler, çizimler! Greg Capullo’nun Image estetiği ve The New Batman Adventures’ı birleştirdiği tarzı Court of Owls hikayesine çok yakışıyor. Bazı sayfalardaki artistik dokunuşlar tam anlamıyla nefes kesici. (Spoiler Bruce Wayne’i boş Batman başlığının göz kısmındaki deliklerden gördüğümüz panel dehşetti. Hem Batman/Bruce Wayne “persona”larını ayırdığı, hem de Court of Owls tarafından takip edilen Bruce’un sessizce “izlendiği” etkisi yarattığı için. Spoiler)

Eksiler:

- Lincoln March’ın altından bir numara çıkma ihtimalinin katlanarak artması. Üç sayıdır Batman’den sonra en çok gördüğümüz karakter olan March’ın iyilik timsali halleri, Court of Owls’ın gizlenme şekilleriyle uyumlu “yanı başımdaki düşman” klişesine davetiye çıkartıyor. Harvey Dent’in “düşüşü”nün sonrasında Batman’in Gordon haricinde güvenebileceği bir müttefike, Bruce Wayne’in de ara sıra sosyalleşebileceği kendi statüsünden (Hepsinden öte, hobileri arasında geceleri maske ve pelerin takıp çatıdan çatıya atlamak bulunmayan) bir dosta ihtiyacı olduğunu düşünürsek, Scott Snyder, Lincoln’ü James Jr. ve Sonia Branch’in gerçek kötüler grubuna katarsa yazık eder. Lincoln, Gotham gibi bir yerde “normal” bir insan olarak çok daha iş yapar çünkü.


- DcNu’daki toy Batman’e alışmak zaman alacak belli ki. Gotham sınırları içinde Batman’in bilgisinin dışında gelişen olaylara şahit olmak çok tuhaf geliyor. Batman #2'de de Bruce'un plan-programsızlığı fena halde göze batıyordu. (Yoksa bu Bat-God’ın sonu mu?)

- Manasız cliffhanger. (Spoiler  Batman’in öğrendikleri fazlasıyla şok ediciyken, o patlamaya gerek var mıydı?  Spoiler)


Sözün Özü: Batman and Robin, Detective Comics ve Batman: The Dark Knight dergilerinin yarışında Snyder ve Capullo'nun Batman'i açık ara önde gidiyor. Batman'in liderliğinin, Grant Morrison’ın yazdığı Batman: Leviathan Strikes’ın çıkış tarihi 21 Aralık’a kadar devam edeceği kesin…

Peki ya sonra?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Yap