20 Aralık 2011 Salı

Coming Soon: The Dark Knight Rises


Christopher Nolan yine yapacağını yaptı ve Batman serisinin üçüncü filmi The Dark Knight Rises’ın fragmanıyla sinemaseverleri ayağa kaldırdı. 2005 yapımı Batman Begins ve 2008 tarihli The Dark Knight’ı takip edecek film, 20 Temmuz 2012’de gösterime girecek. Başrollerini Christian Bale, Michael Caine, Gary Oldman, Anne Hathaway, Tom Hardy, Marion Cotillard, Joseph Gordon-Levitt ve Morgan Freeman’ın paylaştıkları The Dark Knight Rises, Nolan’ın kara şövalye üçlemesine nokta koyacak.

Madem Temmuz ayına kadar beklememiz gerekiyor, bu muhteşem fragmanın vermiş olduğu gazla elimizdeki ipuçlarını masaya yatıralım, filmde karşılaşacağımız olaylar için hazırlık yapalım. 

The Dark Knight Rises trailer bize neler anlatmak istiyor?

MY FAVORITE GAME


The Dark Knight Rises fragmanı, açılışını bir futbol stadyumunda (çekim sürecini takip edenler, stadyumun Pittsburgh’daki Heinz Field olduğunu fark edeceklerdir) Amerikan Milli Marşı’nı seslendiren bir çocuğun görüntüsüyle yapıyor. Batman Begins’te küçük Bruce’un, The Dark Knight’ta Gordon’ın oğlunun yaşadıklarını hatırlarsanız, Christopher Nolan filmlerinde çocuk olmanın, Michael Haneke filminde çocuk olmaktan bir farkının olmadığını, uğultulu bir müzik eşliğinde, gergin bir ifadeyle marş okuyan çocuğun, başımıza gelecek felaketlerin bir habercisi olduğu hemen anlayabilirsiniz.

Nitekim, şeref tribününde beklenmedik bir misafir kendini gösteriyor. Flash TV haberciliği yapıp kırmızı kalemlerle yuvarlak içine almak istemiyorum, tipinden ve kürkünden tanıyabileceğimiz üzere bu misafir, Bane’in ta kendisi.


Ve maçın skoru değişir…


Eleman tozu dumana kattı!

Oopss…


Sahanın içinde kocaman bir krater oluşuyor, oyuncu şaşkın, taraftar şaşkın. Yönetim istifa!

Bane’in maçta bulunma sebebi, eğer kendisi koyu bir Gotham Rogues taraftarı (takımımızın ismi bu) değilse, bu krateri oluşturmak. *Spoiler*  Aylar önce kulaktan kulağa yayılan bazı raporlar, Bane’in “deprem” makinesiyle Gotham’da taş üstünde taş bırakmayacağını ve hükümetin yardımı kesmesiyle, şehrin “sahipsiz bölge” ilan edileceğini iddia ediyordu. Batman çizgi romanlarında 1990’lı yıllarda epey yer kaplamış Cataclysm ve No Man’s Land maceralarına el sallayan bu bilgi doğru çıkma yolunda hızla ilerliyor bu görüntülerle. Bane’in Prolog’ta uğuruna uçak düşürdüğü Doktor Pavel’ın da bu deprem makinesiyle bir bağlantısı olabilir. *Spoiler Bitti*

Gotham Rogues’un arkası dönük oyuncusunun formasında yazan “Ward”, 1966’daki Batman televizyon dizisinde Robin karakterini canlandırmış aktör Burt Ward’a bir gönderme olarak algılandı, lakin futbolcumuz aslında Pittsburgh’un en ünlü takımlarından Steelers’da oynayan Hines Ward.

Bir başka Robin teorisi de taraftarların göründüğü kareden geldi:


ROGUES yazısındaki R harfi dikkatinizi çekti mi? O yazı karakterini daha önce görmüş olabilir miyiz?

Şimdi de Robin dergisinin başlığına bir göz atalım:


Batman’in yardımcısı harika çocuk Robin’i filmde görmek için can atan hayranlar bu über-şekilli R harfinin, Nolan’ın karakterin filmde yer alacağını belirtmek için kullandığı bir işaret olduğunu düşünüp, heyecanlansalar da meselenin aslı hiç de öyle çetrefilli değil. Heinz Field’da taraftar rollerinde oynayacak figüranlara sarı/siyah kıyafetler giymeleri ve pankart hazırlamaları söylenmiş. Batman hayranı figüran arkadaş da elinde tutacağı R harfini, Robin font’una benzetmenin şık duracağını düşünmüş. Budur yani. Case closed.

HARVEY DENT’İN MİRASI

Alfred Modine’in canlandırdığı Nixon (ya da Foley) adlı karakter, artık Gotham’a huzurun hakim olduğunu söylüyor, bu kısım dikkat çekici, çünkü saniyeler sonra sokakların cehenneme dönüşüne tanık olacağız.


Post-Harvey Dent Gotham, karşıdan bakıldığında barış dolu, fakat derine indiğinizde, zengin ve fakirin arasında ekonomik uçurumun olduğu, Dent’in gerçeği gibi, sorunlarını çözmeden üzerini örtmeyi seçmiş bir şehir olarak gözümde canlandı.


Komiser Jim Gordon’ın konuşma yapmak için yanlarında iki Harvey Dent (evet iki!) resminin konumlandığı bir kürsüye çıktığı bu kare, Harvey Dent’in The Dark Knight’taki imajının hiç hasar görmediğini kanıtlıyor. Halk, onun Two Face olduğunu, Joker tarafından yoldan çıkartıldığını bilmiyor. Batman ve Gordon’ın planı, üzerinden sekiz yıl geçmiş olmasına rağmen hala tıkır tıkır işliyor: Beyaz şövalye tüm asaletiyle insanlığa ilham vermeye devam ediyor.

Fakat biz, Empire dergisinde yayımlanan şu kare sayesinde biliyoruz ki; Harvey’nin idealleri yıkılmak üzere:


Bane, Tumblr’ın üzerine çıkmış, Harvey Dent’in portresini havaya kaldırıyor. Öyle bir poz yakalanmış ki, sanki adamımız Dent'in kafasını kesmiş ve zaferini kutlamak için halkına gösteriyor, Medusa’yı öldüren Perseus gibi.


Bane, Joker’in başladığı işi tamamlayıp Dent’i “ucubelerin seviyesine” indirgediği an, Batman’in yaptığı fedakarlık boşa gidecek. Kara şövalye yenilmiş, Joker kazanmış olacak. Gotham’daki insanlar umutsuzluğa kapılacaklar.

Peki Bane, Harvey Dent olayını nereden biliyor? The Dark Knight’ın finalinde Batman, Dent’in repütasyonunu koruma amacıyla Gordon ile bir anlaşma yapmış ve Two Face’in suçlarını üstlenmişti. Tahminen olayla doğrudan ilişkili 2-3 kişiden başka (Ramirez?) kimsenin olan-bitenden haberi yoktu. Bane’in Gordon/Batman arasındaki anlaşmayı bilmesi, Batman Begins’te tanıştığımız “her yere sızmış örgüt” League of Shadows’u akıllara getiriyor. Gary Oldman birkaç ay önce verdiği bir röportajda The Dark Knight Rises’ın, Batman Begins’in hikayesini tamamlayacağını ima etmişti.

League of Shadows?


League of Shadows’un lideri Ra’s Al Ghul’un gençliğini canlandıracağı söylenen Josh Pence’in Hindistan’da yapılan çekimlerde bulunduğunu aklınızdan çıkarmayın.

KIZGIN DAMDAKİ KEDİ

The Dark Knight Rises’ın en çok merak edilen karakterlerinden birisi kuşkusuz Anne Hathaway’e emanet edilen Selina Kyle/Catwoman. Fragmanda Hathaway’i Catwoman kostümüyle göremiyoruz, WB muhtemelen reklam stratejisi gereği Bane’i öne sürüp, aktristi Mayıs’ta çıkacak son fragmana saklıyor.


Selina’yı, Bruce’un bastonla (az sonra değineceğim) katıldığı bir maskeli baloda, çizgi romanlardaki 70 yıllık aşkıyla dans ederken görüyoruz.


1992 yapımı Batman Returns filminde de, Bruce'un Selina'yla dans ettiği bir maskeli balo sahnesi vardı.


Tarih tekerrürden ibarettir. 2012 yazında Batman Returns 20. yılını kutlayacak. Yine bir Batman filminde Catwoman var, yine maskeli balo sahnesi var, ve yine Bruce Wayne maskesiz katılıyor. (Yoksa “Bruce Wayne maskesiyle” mi katılıyor demeliydim?)

Fragmana dönecek olursak, Selina, şehirdeki ahlaksız zenginlerin ayaklarını denk almaları gerektiğini vurgulayarak, Bruce Wayne’i açıkça tehdit ediyor: “Fırtına geliyor…”

Catwoman’ın sözleri Game of Thrones’un dillere pelesenk ettiği “Winter is coming” repliğine benzediği için bayat olmakla eleştirildi. Ama unutulmaması gerekiyor ki, eski Mısır’dan beri kedilere mistik özellikler yüklenmiştir, hatta yıl olmuş 2011, hala kedilerin boyutlar arası varlıkları görebildiklerini, doğal afetleri haber verebildiklerini savunanlar var. Selina’nın öngörüsü kedi metaforunun yanında, “yüksek yerdeki tanıdıkları olmasıyla” (Nixon/Foley?) ya da Bane ile ortak çalışmasıyla açıklanabilir.

Fiendish union?


“You think this will last? There’s a storm coming Mr. Wayne. You and your friends better batten down the hatches, because when it hits you’re all going to wonder how you ever thought you could live so large and leave so little for the rest of us.”


Selina Kyle’ın Bruce’un kulağına fısıldadığı bu sözler, Wall Street işgalcilerinin (Sakın Frank Miller duymasın!) sloganlarına o kadar benziyor ki, senaryonun üç yıl önce yazıldığına inanamıyorsunuz. Çizgi romanlardaki hayatına hafif bencil sayılabilecek, fırsatçı bir hırsız olarak başlamış olan Catwoman, anlaşıldığı kadarıyla Nolan’ın yorumunda sınıfsal farklardan şikayet eden bir Robin Hood’a dönüşmüş.

Batman, Year One'da mafya babalarına tam da bu tarz bir ayar çekmemiş miydi?


Selina ve Bruce dans ederken, merdivenlerden giyisilerin fırlatıldığı sekanslar gösteriliyor. Zenginler yağmalanıyor olabilir mi?


 %1 olmanın bedeli ağır. Bu da şanssız bir milyoner kardeşimiz:


Nixon/Foley, Selina’nın sözleri, Bane ve League of Shadows’u birleştirsek ortaya ne çıkar? Bane Gotham’a gelir, fakir halkın desteğini alır, Gotham’ın varlıklı insanları (içlerinde Bruce da var) yağmalanır ve özel bir hapishaneye kapatılırlar… Hmm, olamaz mı?Bu sahnedeki mekan neye benziyor? M. C. Escher'in "Relativity" tablosu desem?


Yönetmenin üzerindeki etkisi Inception filmindeki rüya sahnelerinden de anlaşılabilecek olan Relativity, bakış açısını anlatıyor olsa da, insanın içinden çıkılmaz bir labirentte kaybolmasını da temsil eder. Zihin kontrolüyle bağdaştırılan yapıt, David Bowie'li "Labyrinth" filminde üç boyutlu olarak canlandırılmıştı.


Kar maskeli Bruce Wayne bir binadan atlıyor! (Bu kısım büyük olasılıkla teaser'daki Gordon'lı hastane sahnesinin devamı. "What if he doesn't exist anymore?")

Bu arada, Bane’in Frank Miller’ın 1986 yılında kaleme aldığı The Dark Knight Returns grafik romanındaki Mutant Leader karakterinden de izler taşıyacağını düşünüyorum. Çizgi romanda Batman, Mutant Leader’ı devirdikten sonra yükselebilmişti.


 Blackgate hapishanesindeki mahkumlar serbest kalıyor, tıpkı Knightfall'un başında Bane'in bombalamasıyla Arkham akıl hastanesindeki suçlular gibi.


Catwoman’a geri dönelim. Kapak çizeri Adam Hughes, Catwoman’ı her zaman Audrey Hepburn’ü model alarak çiziyor. The Dark Knight Rises’da da Selina’nın kostümleri, Hepburn’ün filmlerinde giydiği elbiselerin neredeyse birebir replikaları:
Selina’nın hüzünlü bir yüz ifadesiyle aynada kendini izlediği sahnenin Batman mitinde ayrı bir yeri var. Boynundaki inci kolye size neyi hatırlatıyor?Bruce Wayne’in anne ve babasının öldürüldükleri gece, 1980’lerin sonlarından beri Martha Wayne’in inci kolyesinin dağılmasıyla simgelenmekte. Selina’nın fragmandaki sahnede taktığı kolye, Martha'nın Batman Begins’teki kolyesinin aynısı.


Selina'nın inci kolyeyi taşıdığı için baloda Bruce’un dikkatini çekmiş olması ihtimaller arasında, ama Joe Chill’in saldırısı sırasında taneleri kaldırıma saçılan kolye birleştirilip Bruce’a geri verildiyse, Catwoman Wayne malikanesine girip, Bruce’a ait bu değerli hatırayı çalmış olabilir.

BROKEN BAT

Batman’in çok az gözüktüğü fragman, Bruce Wayne’i saçlarına beyazlar düşmüş, bastonla yürüyen bir adam olarak yeniden tanımlıyor. Bildiğiniz üzere Bane, Knightfall macerasında Batman’in belini kırmış ve Bruce Wayne’i tekerlekli sandalyeye mahkum etmişti.Bane: “When Gotham is ashes, you have my permission to die.”THE FIRE RISES

The Dark Knight'ın "Why so serious?"ı varsa, The Dark Knight Rises'ın "The Fire rises!"ı var. Üstelik bu slogan gelişigüzel seçilmiş bir kelime grubu değil. "The Fire rises", Charles Dickens'ın klasik eseri A Tale of Two Cities'deki chapter'lardan birinin adı. A Tale of Two Cities, filmimizin konusuyla ve kilit karakterlerinden biriyle yakından alakalı. Bu karakter kim mi?

Miranda Tate! (Zat-ı ali hakkında bir bilginiz yoksa gözleriniz kapatın, gök taşı büyüklüğünde SPOILER geliyor!)


Fransız devrimi sırasında geçen A Tale of Two Cities'de soylular ve fakir halkın çarpışması anlatılır. TDKR fragmanının 2 dakikası bile, Christopher Nolan'ın bize Gotham'ın aristokrat tayfasıyla, Batman Begins'teki kenar mahalle insanının savaşını izleteceğini anlamamız için yeterli.

A Tale of Two Cities'in en ön plandaki karakterlerinden Madam Defarge, asıl motivasyonunu çok sonra öğrendiğimiz, sırlarla dolu bir kadın. Halkı soylulara karşı provoke ediyor, oysa aslında öldürülen ailesinin intikamının peşinde. Kitabın sonlarına doğru şeytana pabucunu ters giydirecek bir kötü kahramana dönüşüyor Defarge. Marion Cotillard'ın canlandırdığı Miranda Tate karakteri baştan aşağı bir Defarge modeli. Çünkü o (bir spoiler uyarısı daha, dönüşü yok!), çünkü o... Batman'in "kurtarmadığı" Ra's Al Ghul'un kızı Talia! Kızın fragmandaki tek sahnesinin "maskesinin çıktığı" kısım olması sizce tesadüf mü? Bence değil. Talia, filmin başlarında Miranda Tate adını kullanıp, Bruce Wayne'in güvendiği bir Wayne Industries çalışanı (belki de sevgilisi) olacak ve Bane kontrolü ele geçirir geçirmez Bruce'u sırtından bıçaklayacak. Demedi demeyin.

THE DARK KNIGHT RISES


Bruce Wayne bastonundan kurtulabilecek mi? Batman, Bane'i yenebilecek mi? Catwoman kimin tarafında savaşacak? Sorulacak yüzlerce soru var. The Dark Knight Rises'ın gösterime gireceği gün yaklaşıp, yeni haberler ve fotoğraflar düştükçe eminim heyecan artacaktır. Beraber çok eğlenceğiz. İyi günde ve kötü günde, hastalıkta ve sağlıkta... Bane bizi kırana kadar!

24 yorum:

 1. Şu andanitiraben sık kullanılanlara aldım siteyi:) Çok iyi bir yazı oluş, diğerleri ve bu yazı için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. joseph gordon-lewitt robin ya da azrael misali bi karakter olacak galiba da bekleyelim bakalım :)

  YanıtlaSil
 3. @Adsız: Ben teşekkür ederim :)

  @aerandir: O fikirle ben de flört ediyorum, karakterin etrafındaki gizem bulutu şüphe uyandırıcı. Film, Bruce Wayne'in karakter gelişimini nihayete erdirdiği takdirde, finalde Joseph Gordon-Levitt Batman kostümünü devralan isim olabilir.

  YanıtlaSil
 4. Oldukça geç keşfettim blogunu...Muazzam bir iş çıkarıyosun gerçekten...Bir çizgi roman sever olarak bayıldım...Her gün bakıyorum acaba bişey var mı diye...Ellerine sağlık...

  Sözlerimi noktalarken yılların geyiğini yapmaktan kendimi alamıyorum:

  Batman ölürse film biter abi...

  YanıtlaSil
 5. sırf marion'un şu güzel gülüşü için bile birkaç defa izlediğim oldu. bide müziğin temposunun arttığı sahneler güzeldi. Ayrıca bir şey daha fragmanın türkçe altyazılı iki-üç tane videosunu izledim bane'in "When Gotham is ashes, you have my permission to die" sözü tam olarak ne? hepsi ayrı şeyler çevirmiş.

  YanıtlaSil
 6. @Barad - Dur: Çok teşekkür ederim. Batman ölmez, Gotham bölünmez diyorum ben de karşılık olarak :)

  @Adsız: Marion'un gülüşü hakkında bir arkadaşımın (kız) şahane bir yorumu var, hemen paylaşayım: "O gülüş, erkeklerin çok sevimli bulduğu, gerçek anlamını sadece kadınların bildiği bir gülüş. Manası şu: 'Sen bittin oooğlum'" :D

  Bane'in repliğini "Ancak Gotham kül olduğu zaman ölmene izin veririm." şeklinde çevirebiliriz anlam kaybına uğratmadan. Bane'de nasıl bir öz güven varsa, seni istediğim an böcek gibi ezme gücüne sahibim, ama bunu şehrinin mahvolduğunu sana izlettikten sonra yapacağım demek istiyor yani.

  YanıtlaSil
 7. Hocam oncelikle ellerine kollarina saglik

  Ne zamandir Batman ile alakali boyle bir site yoktu elimizde. Gecmisteki yazilarida okuyoruz ama ozellikle Ra's al Ghul abimiz hakkinda daha cok yazmanizi bekliyoruz:))

  Fragman tahlililine gelince hocam hep aci konusmussun,mesali olasi bir Jean Paul olayinin tekrardan olabilecegini,waynen devrinin kapanabilecegini demissin ki cizgi romanda bile en nefret ettigim bilumlerdi. Batman kriildiktan sonra,jean paul un oyle aptal bir kiyafetle batman olmasi ve bruce wayne n adalara gitmesi derken orada birakmistik o seriyi. Bilmiyorum Nolan Batman i tekrardan dirilten adam belki ama ilk film haric gozuken hep Batman ile wayne i biraz geri planda tutma ve dusmanlari on plana cikarma. Korkum bunun devam edip Bane i on plana cikartip,felakaet senaryosunu isleyip olasi batman degisikligine gidebilir,o zaman batmanin yuklenmesi arsa yukselmesini mi kastediyor bilmiyorum:)
  Ayrica seriyi bitirmek ne kadar dogru olur ondan da emin degilim.Hani 3.filmin perfonmasnina bagli biraz,kontrat ta bitiyor her turlu yeni filmler ceiklebilir.Evren genis


  Son olarak bane fotolarda falan guzel gozukuyordu ama fragmanda o heybeti veremedi. Nasil oynar bilmiyorum ama gonul van diesel in daha cok yakistiriyordum

  YanıtlaSil
 8. Teşekkür ederim :)

  Aslında acı konuşmadım, aksine, Bruce Wayne'in karakter hikayesinin mutlu sonla biteceğini düşünüyorum. Ha, biz seyirci olarak istiyoruz ki son sahnede Batman'i bir gökdelenin tepesinde, pelerini rüzgarda sallanırken görelim. Ama Batman Begins ve özellikle The Dark Knight'ın bize söylediklerine bakarsak, Bruce Batman'i bir takıntı haline dönüştürdü ve bunun bedelini hem kendisi hem de yakınları ödedi. Çizgi romanlar hiç bitmedikleri için Batman ölmüyor, emekli olmuyor, süper kahraman olmayı bırakmıyor. Oysa Nolan'ın serisinin son filmi olacak The Dark Knight Rises, bence Bruce'un huzuru bulması için bir fırsat. Rachel'ın bahsettiği "Bruce'un Batman'e ihtiyaç duymayacağı gün" gelecek, Batman Gotham halkına ilham vermiş bir efsane olacak.

  Joseph Gordon-Levitt'in John Blake'i bayrağı devralacak karakter olabilir. Adı Batman olmaz da Robin olur, Red Hood olur, Nightwing olur belki.

  Şahsen ben serinin biteceği için mutluyum. Nasıl olsa 3-5 yıla kalmadan yeni bir yönetmen ve yeni bir oyuncu kadrosu sıfırdan Batman filmleri çekecekler. Bırakalım Nolan vizyonundaki Batman'i bitirsin. Başka bir ekiple, yeni bir anlayış, farklı bir yorum gelsin.

  YanıtlaSil
 9. Şahane blog, şahane yazı. Parça parça aklıma düşen teorilerin hepsini ve fazlasını bir araya getirerek çok güzel özetlemişsin. Eline sağlık.

  Bir tek bana da müthiş mantıklı gelen "Miranda Tate = Talia al Ghul" eşitliğiyle ilgili şöyle bir sıkıntı var, Marion Cotillard bu iddiayı kesin olarak reddedip Tate'nin tamamen orjinal bir karakter olduğunu açıkça belirtmiş. Yani elbette "Evet, esasında Talia'yım, iyi çözmüşsünüz" diyecek değildi ama açık bir şekilde reddetmesi beni şaşırttı, şüpheye düştüm. Öte yandan Genç Ra's ve çocuk Talia'nın filmde olduğu da kesin gibi, bir şekilde hikayeye ciddi etkide bulunacaklardır muhakkak. Nasıl bağlayacaklar göreceğiz.

  YanıtlaSil
 10. Çok teşekkürler :)

  Az bile yazmışım. John Blake bilmecesinden, Bane'in orijininin nasıl anlatılacağına kadar bir sürü nokta üstünde durmayı hak ediyor, yazının ikinci bölüme ihtiyacı var gibi :)

  Marion Cotillard'ın orjinal bir karakter olduğunu iddia etmesini çok da garipsemiyorum ben. Christopher Nolan, Anne Hathaway'in "Selina Kyle"ı oynayacağı resmi olarak duyurulduktan hemen sonra verdiği bir röportajda, gazetecinin "Catwoman" hakkındaki sorularına ısrarla Catwoman yerine "Selina Kyle" ismini kullanarak cevap vermişti. Düşünsene, Selina'nın Catwoman olduğunu herkes biliyor, buna rağmen bir kısım izleyici "Nolan Selina dedi, basın açıklamasında da Selina yazıyor. Demek ki Hathaway Catwoman olmayacak." sonucuna ulaştı.

  Bu kadar bariz bir konuda bile inkarı seçmişlerse, Talia gibi çizgi roman okuyan kitle dışında kimsenin tanımadığı bir karakteri açık edip, filmin genel izleyiciyi şok edecek sürprizini mahvetmemek için ellerinden ne geliyorsa yapacaklardır. Yorumsuz kalmak, inkar etmek, yalanlamak dahil.

  Marion çok inandırıcı olabilir Talia teorisini çürütürken, ama kızın mesleği bu, yalan söyleyerek, olmadığı biri gibi davranarak para kazanıyor.

  Bir de şu var tabii: http://img88.imageshack.us/img88/570/cotillardking.jpg

  YanıtlaSil
 11. Bane başlı başına mükemmel bir karakter çizgi romanda ve orjini bire bir monte cristo kontuyla aynı takipçi arkadaşlara tasiyem bu derin ve mükemmel karakteri mutlaka şu sayılardan okumaları
  0- legends of the dark knight 16-20(venomun kökeni)
  1- Batman-Vengeance of Bane 1 (1993)
  2- knightfall (türkçe olarak basıldı sahaflarda bulabilirsiniz)
  3- Batman_-_Vengeance_Of_Bane 2 (1995)
  4-bane of demon 4 sayı
  5-Detective_Comics_700-701
  6-Batman_-_Bane özel sayı
  7-azrael v1 36-40
  bu çizgiromanları verdiğim sırayla okuyarak hikayeleri olay sırasına göre düzgün okuyabilir ve dışardan bakıldığında aşırı body yapmış bir güreşçiye benzeyen bu karakterin aslında nasıl derinlikli ve zeki üstün insan örneği olduğu görebilirsiniz.
  bane gerçektende davranışlarıyla düşünce yapısıyla zekası ve fiziğiyle ve yaptuıklarıyla çizgir omanda gerçektende nitçe nin üstün insna tanımının brirbir yansıması.
  başlangıçta bu filmi batman catwoman aşkı için izlemeyi bekliyordum ama merak edip bane nin hikayelerini okuyunca sırf bane karakteri için beklemeye başladım. tavsiyem her batamn hayranı yukarda verdiğim çizgi romanları sırf bane için okumaları.

  YanıtlaSil
 12. ayrıca the dark knight aslında 89 yapımı filmin yeniden yorumlanmış hali gibiydi ve bayağı benzerlik yaşıyordu.hatta youtube a eski filmin fragmanındaki sahnelerin benzeleri thedark knighttla karşılaştıran videolar mevcut.aynı şekilde the dark knight rises ta bariz bir şekilde batman returns u andırıyor.hatta isimler bile anlamdaş.(returns=rises)
  üstelik anladığım kadarıyla bane ve penguen ortak özelliklere sahip(intikam hırsı;zeka;müritler;ikisininde ucubeye benzemsei ki bane darth vader misali özel bir maske takmak zorunda)
  batman catwoman ilişkisi ve parti mevzusu zaten dile getirilmiş
  kısacası eski filmlerin 20. yıldönümlerine denk gelen halefleri aynı zamanda nasıl özgün remake yapılır desi gibi hemde kendi orjinalliklerini hiç bozmadan
  kısacası nolanın bu filmle seriyi bırakması aslın da en başta sinema için büyük bir kayıp.

  YanıtlaSil
 13. evet bacın yok. nokta.

  YanıtlaSil
 14. Adsız medyumluk var herhalde :)

  Bastonlu fotoğrafta, masanın üzerinde görünen yansımaya bir bak bakalım, Alfred mi o? :)

  İyi eğlenceler!

  YanıtlaSil
 15. @anlatıcı, şahane bir liste olmuş. Okumadıysan Gail Simone imzalı Secret Six'i de tavsiye ederim. Bane'i daha önce hiç olmadığı kadar gerçekçi bir karakter olarak ele alıyor seri.

  YanıtlaSil
 16. secret six var bende 36 sayı ama önceki mevzuları ve diğer karakterleri bilmiyorum yardımcı olursan sevinirim

  YanıtlaSil
 17. Secret Six, DC'deki ikinci/üçüncü sınıf kötülerden oluşan bir topluluk. Karakterler az tanınan tipler oldukları için, yeni okurları zorlamayacak şekilde yazılıyor(du) hep maceralar. Gail Simone, takımı ilk olarak 2005'teki 6 sayılık Villains United mini serisinde bir araya getirdi. Ekip Deadshot, Catman, Scandal Savage, Ragdoll, Cheshire ve Parademon'dan oluşuyordu, sonra üye değişiklikleri yaşandı.

  Secret Six'in 36 sayılık sürekli serisinden önce bir de mini serisi yaptıla, onda da Harley Quinn ve Mad Hatter gibi karakterler yer aldı.

  Bane takıma sürekli serindeki Secret Six #1'de katıldı. Villains United'da diğer karakterler hakkında yeterli ön bilgi veriliyor, onu okuduktan sonra Secret Six'te sorun yaşayacağını sanmıyorum.

  Okuma sırası:

  -Villains United Mini Seri
  -Secret Six Mini Seri
  -Birds of Prey #104-108
  -Secret Six #1-36

  YanıtlaSil
 18. ayrıca marion'un gülüşünün asıl anlamını kadın bakış açısıyla açıklayan olursa sevinirim.sonuçta yüzüne gülümserken kafanda fitne fesat kurudğu nasıl anlaşılıyor?

  YanıtlaSil
 19. Büyük bir zevkle okudum, üzerine ekleyeceğim hiçbirşey olamaz. Bazıları gibi bu çizgi roman serisini ilahlaştırmadığım için okumuş kadar oldum, bir sahaf da bulamadığım için de eski basımları bulamıyorum.

  Fragmanı beğenmeyen popcorncu tayfaya gelsin bu yazı !

  YanıtlaSil
 20. Secret Six'teki Bane'in adeta retarded birkarakter olmasına ne diyorsunuz? Zamanında Talia al Ghul'a yazmış bir karakter olan Bane nerde napılcağını bilmiyor falan

  YanıtlaSil
 21. Bana Secret Six'teki Bane karakterin aslında olması gerektiği hali gibi geliyor. Ne bileyim hapishanede büyümüş, hayatı kitaplardan öğrenmiş, deneyimlerinin yerinde ezber bilgileri var. Bir kızla konuşurken direkt "I wish to mate." demesi normal gibi. Zaten Talia da Bane'i çocuk gibi bulmuştu. Hatta Secret Six'teki saf Bane'in yolunu açan Talia başarısızlığı olabilir.

  Dışarıda geçirdiği onca zaman insan ilişkileri hakkkında hiçbir şey öğrenememiş olması inandırıcı değil tabii.

  YanıtlaSil
 22. o bu değil de trailerde bane batmani yiyecek gibi geliyodu... meraklan bekliyoruz

  YanıtlaSil
 23. filmin anahtar kelimesi "deshi basara" neden düşeriz bruce ?

  YanıtlaSil

Yorum Yap