3 Ocak 2012 Salı

2011'i Nasıl Bilirdiniz?


İyi bilirdik demek adettendir, arkasından konuşmak bana yakışmaz ama artık eski bir sevgiliden bir farkı kalmayan bu güzide yılın kulaklarını çınlatacağız birazdan... Doğru bildiniz! Bir haber blogu yazarının Van depreminden, terörden, yasaklanan film eleştirilerinden; müzik yazarının Moves Likes Jagger'dan, Mylo Xyloto'dan, Adele'den; sinema yazarının Shame'den, Melancholia'dan söz edeceği yere tehlikeli boyutta yakınsınız. 

2011'de Batman camiasında neler olmuş, 11 maddede hatırlayalım.

1.Scott Snyder

Yakın tarihteki en hızlı zirveye çıkış öykülerinden birinin baş kahramanı yazar Scott Snyder, Detective Comics #871 ile Black Mirror macerasına başladığı Kasım 2010'da kimsenin tanımadığı bir isimdi. Evet, 2006'da Voodoo Heart adında bir korku hikayeleri derlemesi kitabı yayınlanmıştı ve Vertigo'dan çıkardığı American Vampire çizgi romanının şöhreti kulaktan kulağa yayılıyordu, fakat bu kadar kısa sürede bu derece bir başarı yakalayacağını hiçkimse öngöremezdi. Grant Morrison'ın Batman Incorporated ile Batman'i dünyaya açtığı sırada, sessiz sedasız başlayan Detective Comics'deki koşusuyla okuyucuların kalplerine sızmayı başardı Snyder. Yeni 52'de Batman ailesi dergilerin lideri olan "Batman"in başına getirildiğinde evinde bir Eisner, bir de Harvey ödülü vardı.

2.Flashpoint

Flashpoint, DC'nin 2011'deki en büyük macerasıydı. Geoff Johns ve Andy Kubert'ın ellerinden çıkan beş sayılık mini seriden ve onlarca tie-in'den oluşan Flashpoint, bizleri Flash'ın baş düşmanı Professor Zoom'un zamanda yaptığı değişikliklerle tanıdık ama başka bir gerçekliğe götürdü. Wonder Woman ve Aquaman'in birbirleriyle savaş halinde oldukları, Lois Lane'in direnişe önderlik ettiği bu evrende Batman Bruce Wayne değil, babası Thomas Wayne'di. Flashpoint'te Flash ile birlikte evreni "düzeltme" ve dolayısıyla ölen oğlunu kurtarmaya çalışan Thomas, Brian Azzarello ve Eduardo Risso imzalı Flashpoint Batman: Knight of Vengeance'ta kişisel bir hesabın peşindeydi. Flashpoint, "DcNu"ya zemin hazırladı.


3.Yeni 52

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde Barbara Gordon, Oracle kod adlı fiziksel engelli bir kadın süper kahramanmış... Lois Lane ve Clark Kent evliymiş... Batman Catwoman'ı Bat-mağara'ya götürüp gizli kimliğini açıklamış... Masal arkadaşım bunlar, masal! Calendar Man'in kostümündeki takvim yaprakları Eylül'ü gösterdiğinde, ne Oracle kaldı ne Lois/Clark. DC, beklenmedik bir hamleyle tüm dergilerini baştan başlattı ve rakip firma Marvel'ın hiç hit çıkartamadığı yılda parsayı topladı. Karakterlere ne mi oldu? Batman gençleşti, Jason Todd imana geldi, Wonder Woman Sezercik gibi "Annem de var, babam da!" diyebildi, Barbara Heidi'deki Clara oldu. Ne diyeyim, sevindirici gelişmeler bunlar.

4.Batman: Noel

2008'deki Joker GN'den sonra devler ligine geçen Lee Bermejo, Dickens'ın A Christmas Carol'ını Gotham'a getirdiği grafik romanı Batman: Noel ile son ayların en çok ilgi gören işlerinden birine imza attı. Adam on numara çizer, bunu zaten biliyorduk da, yazarlığın da altından kalkması herkes için büyük sürpriz oldu.


5.Batman Live

Nasıl olsa bizim topraklara uğramaz diye koca yıl hakkında iki kelime etmeyi çok görmüş olsam da, 2011'in Batman olaylarından bahsedip, kara şövalyeyi tiyatro sahnesine taşıyan Batman Live'ı atlamanın ayıp olacağı kanısındayım. Temmuz ayında İngiltere'de başlayan sahne şovu Batman: Live; Robin, Catwoman, Joker, Riddler, Penguin, Harley Quinn, Poison Ivy gibi ikonik karakterleri seyirciyle buluşturdu. Bir ara izlemeyi kafaya koymuştum ama açıkçası Joel Schumacher'ın eskiz defterinden çıkmışa benzeyen kostüm dizaynlarını gördükten sonra kalsın, ben zaten rejimdeyim dedim.

6.Batman: The Brave and The Bold

Üç sezondur Cartoon Network ekranlarını şenlendiren Batman: The Brave and The Bold çizgi filmi, Amerikan animasyonu için standart olan 65 bölümü tamamlayıp, yayın hayatına nokta koydu. Batman The Animated Series'e kıyasla kat kat renkli ve pozitif bir seri olduğu için başlarda yadırganan, zaman içinde "Chill of The Night" gibi mükemmel bölümlerin etkisiyle kült olan Batman: The Brave and The Bold, Bat-Mite'ın "ciddi ve karanlık Batman"i geri getirmek için kolları sıvadığı üstmetinsel bir finalle ekranlardan ayrıldı. Gail Simone'un yazdığı "The Mask of Matches Malone" bölümünde Catwoman, Huntress ve Black Canary'nin seslendirdikleri Birds of Prey şarkısı, cinsel imalarla süslü sözleriyle ortalığı ayağa kaldırdı.7.Bane

Kim derdi ki 90'larda sıkışıp kalmış bu güreşçi kılıklı kötü adam, günün birinde Joker'i, Two Face'i sollayıp en çok konuşulan Batman düşmanı olacak? Christopher Nolan'ın şaşırtan kararıyla The Dark Knight Rises filminde yer alacağı açıklanan Bane, Batman'in belini kırdığı Knightfall sayısının (Batman #497) yayınlandığı 1993'ten beri en popüler günlerini geçiriyor. İngiliz aktör Tom Hardy tarafından canlandırılacak olan karakterin, 2012 yıl sonu listelerindeki yeri şimdiden hazır.

8.Catwoman

Anne Hathaway'den Catwoman olur mu? İnternet 2011'de bu sorunun cevabını aradı, hayranlar forumlarda birbirlerine girdiler, kaos hüküm sürdü. İsminin The Dark Knight Rises ile aynı cümlede geçmesiyle coşan Catwoman'ın yeni çizgi roman dergisi Eylül ayında raflara düşerken, Arkham City'deki rolü nefesleri kesti.

9.Jerry Robinson

2011'de kötü haberler de aldık... Joker ve Robin karakterlerinin yaratıcısı Jerry Robinson 89 yaşında hayata gözlerini yumdu.


10.Frank Miller

Kalemindeki mürekkep tükenince çenesi açılan yazarlar sadece ülkemize mahsus değil. Bizim su testisi meraklılarımız varsa, alemin Frank Miller'ı var, arkadaşlar. Dünya onu 25 yıl önce Batman'i baştan yarattığı The Dark Knight Returns çizgi romanıyla tanıdı. O gün bugündür her yaptığı olay olan Frank Miller, 2011'e İslamofaşist ve İslamofobik kitabı Holy Terror! ve Wall Street işgalcilerine sövdüğü blog girdisinin rüzgarıyla, çarpıtılmış bir "Truth, Justice and American Way" sözcüsü olarak damgasını vurdu. 

11.Arkham City

Rocksteady'e de bu yakışırdı! Arkham Asylum oyununun hikayesini devam ettiren Arkham City, çizgisel olmayan senaryosu, grafikleri, boss dövüşleri ile gençleri uykusuz bıraktı, sosyal hayatı sıfırladı, mutlu yuvaları yıktı. Üçüncü oyunun sesleri ufaktan gelmeye başladı: Arkham World çok yakında...

Veeeeee 2011 Bat Signal ışığı ödülleri:

En iyi sürekli seri: Batwoman
En iyi grafik roman: Batman: Noel
En iyi macera: Black Mirror (Detective Comics #871-873)
En iyi tek sayılık macera: Batman Incorporated #7
En iyi kapak: Detective Comics #880

En iyi yazar: Brian Azzarello, Flashpoint Batman: Knight of Vengeance
En iyi çizer: Lee Bermejo, Batman: Noel
En iyi kapak çizeri: J.H. Williams III, Batwoman
En iyi yazar/çizer takımı: Brian Azzerllo/Eduardo Risso, Flashpoint Batman: Knight of Vengeance
En iyi çıkış yapan yazar: Scott Snyder, Detective Comics
En iyi çıkış yapan çizer: Szymon Kudranski, Penguin: Pain and Prejudice

4 yorum:

 1. Bana melancholia deme :)

  YanıtlaSil
 2. Hahah, ne geceydi ama :)

  Ben grip yüzünden soğuk terler döküyor olmasaydım filmi sevebilirdim sanki...

  Sanki...

  O değil de, "Nil nerede acaba?"

  YanıtlaSil
 3. Bence filmin iyi kısımları vardı ama bütünü iyi olarak adlandırmak için yeterli değildi. Neyse film muhabbetiyle yazıdan daha fazla uzaklaşmayayım. KoV'un üçüncü sayısının kapağı da müthişti, bu sene Batman camiasında güzel kapaklar gördük.

  Nil de locadaymış :)

  YanıtlaSil
 4. KoV'un üçüncü kapağı = <3
  KoV'un her şeyi = <3

  Gereksiz tantanası yapılan Joker grafik romanı haricinde Azzarello ne yapsa tapıyorum zaten. Wondy #1'i cbr olarak okuduktan sonra, bu kadar çılgın bir çizgi romanı ekrandan takip ederek harcayamam deyip sayıların elime geçmesini bekledim. Bugün ilk 3 sayı geldi, bildiğin aşık oldum.

  Hh... Azzarello (Chiang ile beraber) Catwoman dergisine de bir el atsa?

  YanıtlaSil

Yorum Yap