27 Ocak 2012 Cuma

Batman #5

Bullock: He'll be dead soon, you know. Siggy. The Bat Signal. You've been running him hot all week. You're going to blow his bulb.

DİKKAT: Spoiler baykuşları her yerde!

Bat-Signal Gotham semalarında bir haftadır aralıksız parlıyor, sönmesi an meselesi. Komiser Jim Gordon her zamanki buluşma noktalarında ısrarla kara şövalyeyi bekliyor. Ne gelen var, ne giden. Alfred endişeli, Barbara üzgün, Dick cevapların peşinde, Selina'nın gözleri gökyüzünde, Damian ise belki ilk defa çaresiz. Kimsenin haber alamadığı Batman Court of Owls'un her köşesi ayrı bir hikaye anlatan labirentinde, üstelik gidişata bakılırsa kurtulma şansı yok!

Yazar Scott Snyder oyununu dört sayı boyunca emniyet kemerine sıkı sıkı tutunarak oynadı. Gelişigüzel bir katil kim bulmacası formatında başlayan Batman dergisi, karakterleri tanıtmak için bilindik anlatım tekniklerinden faydalandı, Court of Owls adında Batman'in hayal ürünü olduğuna inandığı bir gizli topluluğu tanıttı, olayların çıkışını Bruce Wayne'in ailesine bağladı, kısaca eli kalem tutan herhangi bir çizgi roman yazarının izleyeceği güvenli bir yoldan gitti. Şimdiyse kuralları bükme, kemerleri çözme zamanı!


Scott Snyder ve Greg Capullo Batman #5'te dünyamızı ters yüz ediyor. Lafın gelişi de değil hani, panelleri takip etmek için dergiyi zaman zaman ters tutmak zorunda kalıyoruz. Normal şartlar altında takibi zorlaştırıp, okuma keyfini mahvetmesi gereken bu manipülasyon bünyeye o kadar kararında bir dozda zerk ediliyor ki, Batman'in çizgi roman boyunca başına gelen tuhaf olayları onunla birlikte yaşıyormuşçasına geriliyoruz. Aylardır bizi bilgi kutucukları, Amerikan çizgi roman standardında senaryolar ve kimseyi kandıramayan cliffhanger'larla oyalayan yazarın, sonunda muktedir olduğu farklılığı yakalayabilmiş olmasının beni ne kadar mutlu ettiğini anlatamam. Görmek istediğim Grant Morrison'ın Batman RIP'iyle başa baş gidebilecek çarpıklıkta bir çizgi romandı ve hayallerime geç de olsa kavuştum.

Teşbihte hata olmaz, Batman #5 her şeyiyle Darren Aronofsky'nin başyapıtı Black Swan'ın daha az derinlik sahibi küçük erkek kardeşi. Tekinsizlik, neyin gerçek neyin halüsinasyon olduğunun anlaşılamaması gibi benzerlikleri bir kenara koyalım, Black Swan'da Nina'nın içindeki siyah kuğuyu çıkarırken geçirdiği mutasyonun aynısını kara şövalye, kaybolduğu labirentte baykuşların var olduğu gerçeğiyle yüzleşirken geçiriyor. Batman'in maskesinin yırtılan kısmından çıkan kan çanağına dönmüş tek gözünün yarattığı korkunç görüntüyle başlayan dönüşümü, pelerininin kuş tüyleriyle kaplanıp, ellerinin pençe halini almasıyla devam ediyor ve kahramanımız yarasa/baykuş melezi bir yaratık oluyor. Bir Spawn gazisi olan ressam Greg Capullo doğaüstü varlık, iblis, ucube çizmedeki tecrübesi sayesinde Batman'in başkalaşımını başarıyla kağıda dökmüş. Seri bütün yıl bu şekilde devam etse gıkım çıkmaz. Her ay yeni bir karakteri labirente hapsetsinler, bakalım hangileri hayatta kalacak? İlk adayım kim mi? Bruce ve Talia'nın oğlu Damian!


Madem adı geçti, hakkını teslim edeyim; Damian'ın o kolpa sert kabuğunun altındaki küçük çocuğun kendini göstermesi ciddi bir şaşkınlık yarattı bu sayıda. Karakter göründüğü bir kaç panelde babası için hissettiklerini resmen gözleriyle anlattı, Bruce ile tanıştığında ilk sözü "baba, daha uzun boylu olduğunu sanıyordum." olan bir çocuk için bile hala ümit var dememizi sağladı. Diğer kısa karakter anlarının da aşağı kalır tarafları yoktu. Özellikle Komiser Gordon/Harvey Bullock sahnesi, Bat Signal sembolizmiyle tadından yenmedi.

Sayının bir başka güzelliğiyse renkleri. Batman çizgi romanlarının onda dokuzu siyah, lacivert gibi koyu renklere boyanır, fakat Batman #5'deki en baskın renk beyaz. Hani gece eve girdiğinizde ışığı yakarsınız ve ışığa alışmakta zorlanan gözleriniz açılıp kapanır, rahatsız olursunuz, işte buradaki o kadar sinir bozucu bir beyaz. Renklendirmeyi üstlenen FCO'nun nasıl müthiş bir iş çıkardığını bana değil, aydınlıktan kaçıp karanlık odalara saklanmaya çalışan Batman'e sorun, gücünü toplayabilirse o size anlatır.

Şaşırdık, gerildik, kapana kısıldık... Gelecek sayı çıkana kadar elimizden gelen tek şey Batman #5'i evire çevire okumak. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Yap