30 Ocak 2012 Pazartesi

Captain Action Batman


Aksiyon Figür yazısında oyuncak deyip geçtiğimiz figürlerin 60'lı yıllarda G.I. Joe ile başlayıp bugünlere uzanan macerasından kısaca bahsetmiştim. Şimdiki durağımız ise ilk süper kahraman figür serisi Captain Action ve onun gözünüzü kırpsanız kaçıracağınız zirve öyküsü.


Mattel firmasının Barbie bebeklerle açtığı pazara balıklama dalan Hasbro'nun 30 cm (12") boyundaki G.I. Joe askerlerinin ortalığı sallaması, pastadan bir dilim koparma niyetindeki Ideal firmasına parlak bir fikir vermiştir: Süper kahraman figürleri yapmak. Ideal G.I. Joe'nun yaratıcılarından Stan Weston'ın şirketi Leisure Concepts'ten aldığı Captain Magic konseptini 1966 yılında Captain Action ismiyle tüketiciye sunmuştur. Orijinali mavi ve siyah bir kostümle satılan, gariban bakışları ve yamuk kafasıyla doğrusunu isterseniz çok da yakışıklı görünmeyen Captain Action'daki gerçek pazarlama dehası kostüm ve aksesuar içeren ek paketlerinde saklıdır. Batman, Superman, Lone Ranger, Flash Gordon, Spider-Man, Captain America ve The Phantom gibi çizgi roman ve film kahramanlarının Captain Action vücuduna giydirilebilen kıyafetlerinden ve renkli araç gereçlerinden oluşan paketler dönemin çocuklarına kitaplarını okuyup, filmlerini izledikleri hayal kahramanlarıyla ilk defa oynama fırsatı vermiştir. 

Captain Action Batman teknik olarak en eski Batman aksiyon figürü olmasa da (1940'lardaki ödüllü lunapark etkinliklerinde Batman ve Robin oyuncaklarının dağıtıldığı biliniyor) ticari başarı yakalayan ilk lisanslı Batman figürü olarak kabul edilmektedir.

Captain Action, oyuncak piyasasına meteor gibi düşmesinin üzerinden bir yıl geçmeden genç bir yardımcıya (Action Boy) ve dünyayı yok etmek isteyen bir ezeli düşmana (Dr.Evil) kavuşur. Robin, Superboy ve Aqualad kostümlerine sahip Action Boy büyük sükse yapmış, fakat "laboratuvar kazası sonucu bir yaratığa dönüşmüş kötü bilim adamı" imajından başka alternatifi bulunmayan Dr. Evil'ın satışları Ideal'ın beklentilerinin çok altında kalmıştır. Captain Action serisinin olayının popüler karakter kıyafetleri olduğu yalnızca bu örnekten bile kolaylıkla anlaşılabilir.


1968 Captain Action'ın çizgi roman dünyasına adım attığı yıldır. Yayın hakları National Periodical (DC Comics) tarafından satın alınan karakter, rakip şirket Marvel'ın Spider-Man ve Captain America gibi popüler kahramanlarına dönüşemeyeceği için çizgi romanlarda kılık değiştirme özelliğini hiç kullanamamıştır. Captain Action dergisinin ömrü 5 sayıdır.


Ideal, kız çocuklarını da müşterilerinin arasına katmak ve seriye azalan ilgiyi canlandırmak amacıyla Batgirl, Supergirl, Mera ve Wonder Woman bebeklerinin yer aldığı Super Queens Posin' Dolls serisini piyasaya çıkartır, ama artık çok geçtir. Captain Action, dostlarını ve düşmanlarını da alıp çoktan oyuncak cennetinin yolunu tutmuştur. 

Captain Action ve kostümleri bugünün nostaljik oyuncak koleksiyoncularının en değerli parçalarındandır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Yap