18 Haziran 2012 Pazartesi

The Dark Knight Rises'ı İzlemeden Önce Okumanız Gereken 10 Çizgi Roman


Takvimler 27 Temmuz 2012'yi gösterdiğinde sinema salonlarına hücum etmiş, kıpırdamadan, nefes bile almadan Christopher Nolan'ın son Batman filmi The Dark Knight Rises'ı izliyor olacağız. Dile kolay, tam dört yıldır bekliyoruz Gotham'ın beyaz şövalyesinin günahlarını sırtlayan Batman'in son çıkarmasına tanık olmak için. Dört yıllık sessizlikte dört yüz teori duyduk dersek de abartmış sayılmayız. Önce filmin kötü karakterinin Riddler olacağı söylentileri dolaşmaya başladı, sonra Profesör Hugo Strange'in olayları perde arkasından yöneten bir kuklacı olacağı. Two Face'in ölmediğini ve üçlemenin son halkasında da görüneceğini iddia edenler de oldu, Batman'in yardımcısı Robin'in senaryoda önemli bir yer kaplayacağını da. Warner Bros. ve Nolan'dan ardarda gelen ve bizi ters köşenin birinden kalkmadan, diğerine yatıran resmi açıklamalar sayesinde The Dark Knight Rises hakkında bildiklerimizi geçen yılla karşılaştırdığımızda çok da karanlıkta sayılmayız. Artık karakterler ve senaryonun ana hatları kabaca belirlendiğine göre, mail kutumda biriken 'The Dark Knight Rises'ı izlemeden önce ne okusak?' minvalindeki sorulara bir el atmanın tam sırasıdır!

1. THE DARK KNIGHT RETURNS

Yazan: Frank Miller    Çizen: Frank Miller

"Belki de bazıları için şaşırtıcı olacak, hikayemiz uzun bir zaman aralığından sonra devam ediyor. The Dark Knight'tan sekiz yıl sonra. Bruce Wayne artık daha yaşlı. Ve çok da iyi bir durumda değil." 
[Christopher Nolan, Empire Dergisi]

Liste 'ölmeden önce okunması gereken...' sözcükleriyle başlasa yine hiç tereddütsüz ilk sırayı parselleyecek, 1986 mahsülü Frank Miller başyapıtı The Dark Knight Returns; pelerinini tavan arasına kaldırmasının üstünden geçen on yılda boşluğa düşmüş, heyecanını kaybetmiş, yaşamayı bırakıp sonsuz bir varolma döngüsüne kapılmış 55 yaşındaki Bruce Wayne'in, günden güne kaosa sürüklenen Gotham şehrini kurtarmak için bir kez daha Batman'e dönüşmesini ve  geçmişinin tanıdık şeytanları ile değişen zamanın yeni tehlikelerine karşı başlattığı ölümüne savaşı konu ediyor. 

Dört sayılık mini seri formatında yayımlanan efsanevi çizgi roman The Dark Knight Returns, ismiyle, yaşı kemale ermiş kahramanıyla ve her noktasına sızmış final atmosferiyle The Dark Knight Rises'ın babası olduğunu haykırıyor. 'Suçla mücadelede ihtiyarlara yer var mı', sorusunun cevabı, kaya gibi bir Western ruhu taşıyan The Dark Knight Returns'de saklı.

2. BATMAN: PREY

Yazan: Doug Moench    Çizen: Paul Gulacy

'Hoca bana taktı' kalıbındaki 'hoca'nın Gotham City'deki tezahürü Profesör Hugo Strange, sıkı bir karalama kampanyasıyla kendi tarafına çektiği belediye başkanını Batman hakkında tutuklama kararı çıkartmaya ikna eder. Oyuna iki sıfır yenik başlayan kara şövalye, çok geç olmadan hasta ruhlu Strange'in ipliğini pazara çıkarmalıdır, fakat önce esrarengiz Catwoman'ın amacını çözmek, peşindeki polis ordusunu atlatmak, Night Scourge'u yenmek ve çarşaf çarşaf serilmenin eşiğindeki gizli kimliğini korumak zorundadır.

Batman: Year One'ın devamı niteliğindeki Prey, geçen seneki Batman: Arkham City oyununda kısmen karşımıza çıkmış olsa da, The Dark Knight'ın polis köpeklerinin Batpod'un peşinden koşturduğu muhteşem kapanış sahnesine ve http://www.thedarkknightrises.com adresini ziyaret eden hayranları filmin üçüncü fragmanına götüren viral oyundaki tutuklama emrine bakılırsa, Nolan kardeşler ve David S. Goyer'a ilham vermiş olma ihtimali yüksek çizgi romanlar arasında yer alıyor.

3. VENGEANCE OF BANE

Yazan: Chuck Dixon   Çizen: Graham Nolan

Santa Prisca'daki Pena Duro Hapishanesinde dünyaya gelen Nino, başarısız bir devrimin sorumlularından olan babasının suçlarının cezasını çekmektedir. Kaybedecek hiçbir şeyi kalmayan masumiyet timsali Nino'nun, dört duvar arasında kaldığı yıllar içerisinde amansız ölüm makinesi Bane'e dönüşmesini hikaye eden Vengeance of Bane, akıllara The Man in The Iron Mask ve The Count of Monte Cristo gibi edebiyat klasiklerini getiren olay örgüsüyle tastamam bir intikam, Bruce Wayne'in Batman olma süreciyle arasındaki paralelliklerle  -negatif de olsa- bir çeşit 'kendini gerçekleştirme' öyküsü.

Vengeace of Bane, DC Comics'in kısa süre önce yayımladığı Batman Versus Bane'de ve Batman: Knightfall Vol 1: New Edition'da bulunabilir.

4. KNIGHTFALL

Yazan: Chuck Dixon, Doug Moench, Alan Grant   
Çizen: Jim Aparo, Norm Breyfogle, Graham Nolan

"Bane ile, Batman'i daha önce hiç karşılaşmadığı türden bir mücadeleyle sınamak istiyoruz. Kötü karakter ve hikaye seçimimizle Batman'i hem fiziksel hem de zihinsel bir teste tabi tutacağız."
[Christopher Nolan, Empire Dergisi]

Batman'i denklemden çıkardığımızda Bruce Wayne'den geriye ne kalır? Yarasa kostümünü giyen herkes kara şövalye olabilir mi? Çocukluğumuzdan beri dinlediğimiz 'iyiler her zaman kazanır' öğretisi geçerliliğini yitirirse kahramanlara ne olur? Pena Duro'nun yarattığı canavar Bane, 'devasa bir hapishane' olarak gördüğü Gotham şehrine ayak basar ve hiç vakit kaybetmeden yarasayı devirme hayalini gerçekleştirmek için kusursuz planını yürürlülüğe sokar. Arkham Tımarhanesi'ndeki suçluları özgürlüğüne kavuşturan Bane; Joker, Scarecrow, Firefly ve Mr. Zsaz gibilerin katkılarıyla yürüyen bir enkaz haline gelen Batman'e en savunmasız anında saldırıp, gecenin hakiminin kim olduğunu herkese gösterecektir. 

Bane'i kara şövalyenin kötüler galerisinin baş köşesine yerleştiren Knightfall, Bruce Wayne'in dibe vurup, kendi çabalarıyla sıfırdan yükselişini anlatan bir epik. Hassas bünyede tek başına bir büyük içmiş etkisi yaratan bu bol süperkötülü eserin üç ciltlik yeni basımı geçtiğimiz Nisan ayında piyasaya sürüldü.

5. BANE OF THE DEMON

Yazan: Chuck Dixon   Çizen: Graham Nolan

Evrenselliği, Mamma Mia'dan başlayıp Sezercik: Aslan Parçası'na (!) kadar uzanan pek çok alakasız örnekle savunulabilecek, 'bir çocuğun hiç görmediği babasını bulmak için yolculuğa çıkması' konusuyla başlayan Bane of The Demon, Talia Al Ghul'un devreye girmesiyle rotayı değiştirip, meseleyi yine Bane'in dünyayı ele geçirme fantezisine bağlar. Talia'nın cazibesi ve kendisine sunabileceği imkanların tesiriyle sarhoş olan üzgün kaslı Bane, baba yarısı Ra's Al Ghul'un örgütü League of Assassins'in başına geçmek için kolları sıvar. Fakat karşısında duran güç, yarasayı kıran adamı bile şaşırtacak boyuttadır.

Bane'in yaratcıları Chuck Dixon ve Graham Nolan'ın ortak çalışması Bane of The Demon, Batman Versus Bane cildinde yer alıyor. 

6. CATACLYSM

Yazan: Alan Grant, Chuck Dixon, Devin Grayson, Doug Moench, Kelley Puckett, Chris Renaud

Çizen: Eduardo Barreto, Mark Buckingham, Rick Burchett, Klaus Janson, Alex Maleev, Jim Aparo, Scott McDaniel

Su rezervlerine Joker'in zehri karıştı; kurtuldu, Scarecrow'un korku gazını soludu; kurtuldu, Poison Ivy'nin etobur bitkileriyle kaplandı; kurtuldu... Gotham Şehri başına gelen bütün felaketlerden er ya da geç sağ çıkmayı bildi. Ta ki bugüne kadar! Bu defa düşman öyle beklenmedik, öyle acımasız ki, kara şövalye Batman'in bile elinden gelen bir şey yok! Deprem, Gotham'da!

İçinde kadın-erkek, polis-hırsız, süperkahraman-süperkötü dayanışmalarının vuku bulduğu Cataclysm, Bane'in köprüleri yıktığı, stadyumların ortasında dev kraterler oluşturduğu The Dark Knight Rises'ı çağrıştıran karelere ev sahipliği yapan No Man's Land'in öncülü. 

7. NO MAN'S LAND

Yazan: Devin Grayson, Michael Robert Gale

Çizen: Alex Maleev, Alex Ross, J. Scott Campbell, Tony Harris, Dwayne Turner

Gotham Şehri, yaşanan 7.6 büyüklüğündeki depremin sonrasında, kurtarılamayacak kadar kötü bir durumda olduğu bahanesiyle U.S. hükümeti tarafından sahipsiz bölge ilan edilir. Şehre tüm giriş-çıkışlar kapatılır, sefalet kol gezmeye başlar, suç oranı artar, kahramanlar sessizce ortadan kaybolur. Batman'in, Robin'in, Nightwing'in olmadığı, kaderine terk edilmiş yeni Gotham'da halkın bir bölümü güçlenen örgütlere karşı yeni kurallar koyarken, diğerlerinin  tek yapabildiği yarasa adamı beklemektir. Batman geri dönmek zorundadır. Peki ya Batman artık yoksa?

8. OFFICER DOWN

Yazan: Ed Brubaker, Chuck Dixon, Devin Grayson, Greg Rucka, Nazio Defilippis, Bronwyn Taggart
Çizen: Rick Burchett, Mike Collins, Mike Lilly, N Steven Harris, Durwin Talon, Steve Bird

Komiser Jim Gordon'ı kim vurdu? Kavgasındaki en büyük müttefiki Gordon hastanede yaşam mücadelesi verirken, Batman kişisel bir hesaba dönüşen bu olayın üzerindeki sis perdesini aralamaya çalışmaktadır, ancak derine indikçe yolunu kaybeder. Çünkü mevcut tüm deliller, Gordon'a üç el ateş eden kişinin hiçbir zaman karşı koyamadığı Catwoman'ın ta kendisi olduğunu ortaya koymaktadır.

The Dark Knight Rises'a ait ilk teaser'da, Gary Oldman'ın hayat verdiği favori komiserimizi karanlık bir hastane odasında, zoraki konuşmaya çalışırken görmüştük. Officer Down, Batman'in -en iyimser tahminle- bir süreliğine Gordon'ın yardımı olmadan hareket edeceği The Dark Knight Rises'a hazırlık niteliğinde!

9. SELINA'S BIG SCORE

Yazan: Darwyn Cooke   Çizen: Darwyn Cooke

Herkesi öldüğüne inandırıp gözden kaybolan, bir zamanların en iyi hırsızı Catwoman, nam-ı diğer Selina Kyle, dostlarından, düşmanlarından ve başına bela olan kedi kostümünden arınmış bir şekilde yeni başlangıçların ve her zaman olduğu gibi çuval dolusu paranın peşinde! Her sayfasında aşkın, yalanın ve ihanetin kol gezdiği Selina's Big Score, gelmiş geçmiş en sağlam solo Catwoman çizgi romanlarından biri olmasının yanında, suç romanı seven herkesin tapacağı türden bir çizgi roman. 

Selina's Big Score, Batman: Ego and Other Tails ve Catwoman Vol 1. Trail of Catwoman ciltlerinde yer alıyor.

10. TRAIL OF THE CATWOMAN

Yazan: Ed Brubaker   Çizen: Darwyn Cooke

"Karakterin [Selina Kyle] kuvvetli bir kendini ve değer verdiklerini koruma şekli var, bu da içinde gizlenen karanlığı işaret ediyor."
[Christopher Nolan, Entertainment Weekly Dergisi]

Noir tarzının usta isimleri Ed Brubaker ve Darwyn Cooke'un, Selina Kyle karakterini  baştan yarattıkları Trail of Catwoman, tarih boyunca suç patroniçesi, feminizm ikonu, eğlence düşkünü hırsız rollerinde gördüğümüz Catwoman'ı, Gotham'ın Batman'in bile öncelik sıralamasına girmeyen, seks işçilerinin yaşadığı sokaklarında asayişi sağlamayı ve dostlarına sahip çıkmayı kendine misyon edinen bir anti-kahraman olarak görücüye çıkarıyor. 

Trail of The Catwoman, The Dark Knight Rises'da Juno Temple'ın canlandıracağı -Jen ismiyle yer alması muhtemel- Holly Robinson büyüteç altına yatırdığı için karakteri merak edenlerin dikkatinden kaçmaması gereken bir çizgi roman.

Catwoman Vol 1: Trail of The Catwoman, -isminin geldiği- Detective Comics #759-762 arasında yayımlanan back-up hikayeleriyle birlikte, Selina's Big Score, The Dark End of the Street ve Crooked Little Town maceralarını kapsıyor. Modern Catwoman için başka adrese uğramaya hiç gerek yok!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Yap