18 Temmuz 2012 Çarşamba

Beware The Batman SDCC Notları


Kara Şövalye yalnızca beyaz perdede değil, küçük ekranda da yükselmeye hazırlanıyor. 2013 yılının ilk aylarında Cartoon Network kanalında izleyiciyle buluşması beklenen çizgi dizi Beware The Batman, geçtiğimiz günlerde düzenlenen San Diego Comic-Con'da tanıtıldı. 

Yapımcılığını Batman Beyond, Teen Titans ve Ben 10 ile tanınan Glen Murakami ile Scooby-Doo! Mystery Incorporated'ın arkasındaki Mitch Watson'ın üstlendikleri Beware The Batman, tamamı CGI ile yapılan ilk Batman animasyonu. Bir önceki Batman çizgi serisi Batman: The Brave and The Bold'un aksine ciddi ve karanlık olması hedeflenen dizinin seslendirme kadrosu Anthony Ruivivar [Bruce Wayne/Batman], JB Blanc [Alfred Pennyworth], Sumalee Montano [Katana], Kurtwood Smith [Teğmen James Gordon] gibi sanatçılardan oluşuyor.

San Diego Comic-Con'daki Beware The Batman panelinden notlar:

-Dizi, Batman'in yayımlanmaya başladığı ilk yıllardaki pulp/dedektif maceralarını andıracak. Mitch Watson "Köklere dönüş yapıyoruz," diyor. "Sırtımızı süslü aletlere ve arabalara yaslamayacağız... Onlar elbette var, ama ilk zamanlardaki gibi, Batman'in yaratıldığı günlerdeki gibi. Bu bir dedektif şovu." [Bill Finger/Bob Kane dönemine tapan biri olarak bu yaklaşımı şimdiden sevdim!]

-Murakami ve Watson, panelde Batman'in karakterizasyonuyla ilgili enteresan noktalara değindi. 30'lu yaşların başındaki kara şövalye, herkesin tanıdığı [Richard Branson-vari] hayırsever Bruce Wayne, bir tek Alfred'in görebildiği saplantılı Bruce Wayne ve neredeyse makine gibi olan, görevine odaklanmış Batman olarak üç farklı şekilde ele alınacak. Peki bir çizgi dizide Batman ne kadar obsesif olabilir? Formunu korumak için sadece sıvı besinler tüketecek kadar!

-Bruce Wayne'in uşağı Alfred Pennyworth, kendisinin tepsiyle bütünleşen nazik bir akıl hocası olmasını bekleyenleri şok edecek. Yapımcılar karakterin esin kaynağı olarak The Untouchables'daki Sean Connery'i gösterdi. Evet, Alfie'nin silahı var ve ateş etmekten hiç mi hiç çekinmiyor!

-Dizinin baş kötü adamı [Bir çeşit "Moriarty" figürü olarak lanse edilen] Anarky olacak. 1989 yılında yazar Alan Grant ve çizer Norm Breyfogle tarafından yaratılan Anarky umut vaat eden bir çıkış yapmış, fakat dönemdaşlarının çoğu gibi çabucak silinip gitmişti. Anarky'nin çizgi romanlarda temsil ettiği politik temaların, çizgi dizide karşılık bulamayacağını tahmin etmek hiç zor değil, yine de ekip bu cesur karar için kuvvetli bir alkışı hak ediyor. Kırk yıl düşünsem, Anarky'i Batman'in arch-nemesis'i rolünde göreceğim aklıma gelmezdi.

-Joker, Penguin, Riddler ve Two Face gibi klasik kötü karakterlere yer vermek şu an için yapımcıların planlarında yok. Seri, az bilinen düşmanlara yoğunlaşacak. Öncelik Grant Morrison'ın yarattığı yeni suçlularda. Bu durumun ne ne kadar süreceğini gerçekten çok merak ediyorum. Batman: The Brave and The Bold da aynı iddiayla başlayıp, yayın hayatını sayısız Joker bölümüyle tamamlamıştı.

-Profesör Pyg ve Mr. Toad ilişkisi James Bond serisindeki Mr. Kidd/Mr. Wint'e ve Sherlock Holmes/Dr. Watson'a benzetildi. Mr. Toad'u Udo Kier seslendirecek.

-Batman'in her hamlesine karşı atak geliştiren bir strateji uzmanı olarak tasvir edilen Anarky, Kara Şövalye'nin yakaladığı suçluları özgür bırakıp silahlandıracak.

-Alet kemerinin gerçekçi bir şekilde tasarlanması için kartondan maketler hazırlanmış.

-Katana Batman'in partneri olacak ama Robin'in yüzdüğü sidekick kıyılarına yaklaşmayacak. Murakami "Katana'nın rolünü değiştirmiş olmak için değiştirmeyeceğiz. Karakterle ilgili yeni bakış açıları bulmaya çalışıyoruz ve değişik bir dinamik kurmak istiyoruz," diyor ve ekliyor, "Katana'yı getirmemizin bir sebebi var. Alfred ile bir bağlantısı olacak."  Katana'nın görünümünün, Anne Hathaway'in Catwoman'ınını çağrıştırdığı da dikkatli gözlerden kaçmadı...

-Metamorpho'yu göreceğimiz kesinlik kazandı. Ancak panelin sunucusu Kevin Smith'in sorduğu, dizide Outsiders'ın yer alıp almayacağı sorusu cevapsız kaldı.

-80'lerin 'az ünlü' kötü karakterlerinden Magpie, Beware The Batman'e sıkı bir değişimle gelecek. Magpie'ın yeni imajı, şarkıcı Lady Gaga'dan esinlenmiş.

-Panelde adları geçen diğer düşmanlar, Arkham Asylum: Living Hell çizgi romanında tanıştığımız Humpty Dumpty ve Batman RIP'deki Club of Villains'ın güzide elemanlarından King Kraken

-Barbara Gordon, kafayı Katana'yla bozmuş bir bilgisayar kurdu rolünde karşımıza çıkacak. Henüz Batgirl'den [ve Robin'den] ses yok. 

CGI çizgi filmler hala biraz "soğuk" olabilir, badass Alfred kendini kabul ettiremeyebilir, Robin ve Batgirl'ü Katana ile takas etmek zor gelebilir, ama dürüst olmalıyım ki hakkında öğrendiğim her yeni bilgi, Batman: The Animated Series ile büyüme ayrıcalığına sahip olmuş benim için Beware The Batman'i daha heyecan verici kılıyor. Pulp hikayeleri? Obsesif Bruce Wayne? Grant Morrison karakterleri? Unutulmaya yüz tutmuş düşmanlar? Adamlar elli beş adet Batman vs. Joker bölümü yazıp hiç kasmadan parayı kırabilirdi. Acısız, kolay yoldan. Ama şimdiye kadar izlediklerimizden mümkün olabildiğince farklı bir Batman animasyonu ortaya çıkarmayı kafaya koymuşlar gibi. Takdir etmemek elde değil! SDCC panelinin özeti budur. Şanslıysak, kollektif rüyamız gerçeğe dönüşmüş olabilir ve son 10 senedir The Batman ve Batman: The Brave and The Bold'da esprili ve rengarenk bir yarasa adam izlemekle yetinmek zorunda olan bizler, önümüzdeki sezon özlediğimiz karanlık Batman'e kavuşabiliriz. Bat-Signal'ın ışığı üzerimizde olsun!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Yap