23 Ağustos 2013 Cuma

Batman/Superman: Devlerin Çarpışmasında Bizi Neler Bekliyor?


DC Comics'in en büyük iki süper kahramanını ilk defa beyaz perdede aynı yapımda izleme şerefine erişmemize yaklaşık iki sene var. Bu süre belki biraz uzun görünebilir ancak külliyattaki tüm süper kahraman filmlerinin "The Godfather/Baba"sı sayılan, Christopher Nolan başyapıtı ''Kara Şövalye Üçlemesi''nin hemen geçtiğimiz sene sona erdiğini fark edince bu süre hiç de öyle uzun gelmiyor insana. Hatta "The Dark Knight" ile "The Dark Knight Rises"ın arasında dört yıl varken henüz geçtiğimiz ay duyurulan Batman/Superman projesinin serinin son filminden üç sene sonra vizyona giriyor olması bizler için bir hayli sevindirici.

Proje ile ilgili belli olan fazla şey yok henüz ama açıklanan her yeni bilginin hayranlar için altın değerinde olduğu bu dönemde bildiklerimizi, duyduklarımızı, ardı arkası kesilmeyen dedikoduları ve tahminleri bu yazıda değerlendirmek istedim. Zira bir yapım için en fazla spekülasyonun hunharca ortaya atıldığı, bizim de bazılarını heyecan verici bulduğumuz, bazılarına ise burun kıvırdığımız dönem bu dönemdir ve ufukta net olarak başka bir Batman filmi görünmediğine göre Batman/Superman'in bu dönemini değerlendirmenin oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Ama şu da bir gerçek ki gelen her yeni bilgiyle bu yazı gittikçe değersizleşecek hatta filmi izledikten sonra da komik hale gelecek...


İsim


Film, bilindiği üzere Man of Steel'ın devamı niteliğinde Batman ve Superman'in bir araya geleceği yapım olarak duyuruldu. Filmin adı belli olmadığından bütün ilk haber metinlerinde "Batman/Superman" ve "Superman/Batman" isimleri görüldü. Kesin bir isim hala daha açıklanmış değil ama pek çok yerde kesinmiş gibi "Batman vs. Superman" ve "Superman vs. Batman" isimleri geçiyor. 2002 yılında hayata geçirilemeyen benzer projenin adının "Batman vs. Superman" olması ve geek olsun ya da olmasın bu ismin herkes tarafından heyecan verici bulunması bunun en büyük sebepleri olsa gerek. Bu bahsettiğimiz ismin gerçek olma düşüncesi iki süper kahramanın çatışması üzerine kurulan "Street Fighter" tarzı bir film izleyeceğimiz hissini yaratıyor bende. Bu karakterlerin tüm film boyunca tek amaçlarının birbirlerini yenmek (öldürmek değil) olması nasıl da basitleştirir Batman'i ve Superman'i değil mi? Tamam, bu iki karakter daha önce animasyonlarda ve çizgi romanlarda birbirlerini tekmeleyip yumrukladılar ancak bu hiç bir zaman tüm öyküye yayılmadı. Hepsi de öykülerin sadece bir parçasıydı. Zaten "The Dark Knight Returns"ü aradan çıkarırsak dövüşürlerken de genellikle birinden birisi bilinçsiz olurdu. (Hush'ta Superman'in Poison Ivy'nin kontrolünde Batman ile dövüşmesi gibi.) Tabi ki, beyaz perdede Batman ve Superman'in dövüştüğü sahneleri izlemek hepimiz  için unutulmaz bir deneyim olacaktır ama abartılmadan ve hikayenin mantıklı bir parçası olarak yer verilirse. Bu yüzden daha yaratıcı, çarpıcı ve mantıklı bir isim bulunamadığı sürece yapımcıların projeyi 1997 yapımı "The Batman Superman Movie: World's Finest"ı örnek alarak isimlendirmeleri birinci tercihim. Bu arada bazı yerlerde Batman'in bu yeni "Superman filmi"nde şöyle bir görüneceği algısı var. Christian Bale'e sadece 20 dakikalık rol için 50 milyon dolar teklif edildiğini söyleyen spekülasyonlar da bu teoriyi destekliyordu üstelik. Yine de bana pek mantıklı gelmiyor ama bunun olması durumunda da "Man of Steel 2" ismiyle karşı karşıya kalmayı hiç birimiz istemeyiz.


Oyuncular


Bugüne kadar sadece Henry Cavill'in yeni filmde kırmızı pelerini tekrar sırtına geçireceğini ve Amy Adams (Lois Lane), Laurence Fishburne (Perry White) ve Diane Lane (Martha Kent)'in rollerine geri dönmelerinin beklendiğini biliyorduk. Ama filmin en büyük casting sorusu Batman'i kimin canlandıracağıydı. Son zamanların en zorlu oyuncu seçimlerinden birisi olacaktı bu kuşkusuz. Akademi ödüllü Christian Bale'in zirvede bıraktığı bu rolü kim devralırsa devralsın kariyerinin en büyük sorumluluklarından birini (belki de en büyüğünü) omuzlarına alacaktı. O dönem filmin duyurusunun The Dark Knight Returns'ten ilham alınarak yapılmasından ötürü olduğunu düşündüğümüz Warner Bros. ve Zack Snyder'ın kırklı yaşlarda bir Batman aradığı söylentileri aldı başını yürüdü her tarafta. Gerçek ile yalanın arasındaki çizginin iyice bulanıklaştığı bu haberlerde bir çok kişinin adı geçti. Ortaya atılan söylentilere göre Warner Bros, Josh Brolin ile çalışmak istiyordu. Bunun yanı sıra Ryan Gosling, Joe Manganiello, Richard Armitage, Matthew Goode ve Max Martini isimleri ön plana çıkmıştı geçen haftalarda. Sonraları Zack Snyder'ın daha önce bu rolü reddetmiş olan Ethan Hawke ile görüştüğü öne sürüldü. Sorumlu yapımcı Christopher Nolan'ın Wes Bentley'i Snyder'a önerdiği ve senarist David S. Goyer'ın Jake Gyllenhaal'u istediği de son dedikodular arasındaydı. Ayrıca Christian Bale'in geri dönebileceği ile ilgili haberler de mevcuttu. Hatta söylenene göre daha önce rolü bıraktığını açıklayan Bale'in 50 milyon dolar gibi bir teklif karşısında kafası bir hayli karışmıştı. Üstelik sadece 20 dakika görünmesi karşılığında bu teklif öne sürülmüştü. Bale, bu saydığım isimler arasında en sevdiğim oyuncu ve kariyerinde çok iyi bir Batman dönemi geçirdi. Ama Nolan'ın yönettiği Kara Şövalye Üçlemesi'nden bağımsız bir yapım ile karşı karşıya olduğumuzdan Bale'in maskeyi yeniden takması mantıksal sorunlara yol açacaktı haliyle. 


Tüm bunlar olup biterken biz de kendi istediğimiz isimleri birbirimizin beğenesine sunuyor, görüş alıyor ve tartışıyorduk. Tonlarca oyuncu hakkında yazıldı, çizildi, konuşuldu. Ama öyle bir isim vardı ki kimsenin aklından geçmiyordu. Sanki bilinçli olarak unutulmuştu. Ve Warner Bros. ters köşe yapmak istiyormuşçasına işte o isimi seçti Batman rolü için. Son yıllarda yaptığı filmlerle, kariyerini fena baltalayan geçmişini unutturup kendini sinema dünyasına sevdirmeye başlayan Ben Affleck oldu bu isim. Batman/Superman filmi açıklanmadan önce Will Beall tarafından senaryosu yazılmaya başlanan Justice League projesinin yönetmenliği için (ayrıca Batman için) de adı geçmişti. Daha sonra Affleck bu haberi yalanlayarak Justice League projesi üzerinde çalışmayacağını belirtmişti. Ama görünen o ki Warner Bros. Affleck'i bırakmak istememiş. Başarısız bir uyarlama olarak hatırlanan Daredevil'dan sonra Affleck yeni bir süper kahraman rolünün altından kalkabilecek mi bakalım? Bu arada yeni Batman'in kim olduğunun duyurulması ile Snyder, Batman'in Clark'tan daha yaşlı ve daha bilge olacağını, Affleck ile çalışmak için de sabırsızlandığını söyledi. Bu son haberden sonra kafamda canlanan Batman ile Young Justice'in Batman'i (Bruce Wayne'i değil) arasında büyük benzerlikler oluştu. Yeni filmde YJ'deki gibi bir Batman izleyeceğiz bence. Zaten Ben Affleck'i başka şekilde kabul etmek de zor geliyor bana. Neyse, bu haberi bir kenara bırakalım ve devam edelim. 


Man of Steel'ın devam filminin bir Batman/Superman team-up projesi olarak açıklanmasından önce Snyder'ın yeni filmde düşman olarak Lex Luthor'ı düşündüğü bilinenler arasında. Benim asıl merak ettiğim ise filmde iki tane kahraman varken karşılarına her birinin kendi düşmanını mı çıkaracaklar yoksa Justice League'in bazı maceralarında gördüğümüz gibi sadece Lex Luthor illeti hepsine yetecek mi? İşte ilk filmdeki Lexcorp referansları:


Hatırlarsanız "The Batman Superman Movie: World's Finest"ta düşmanlar Joker ve Lex'ti. Belki yeni filmde de böyle bir şey düşünebilir. Hem Heath Ledger'ın trajik ölümü nedeniyle The Dark Knight Rises'ta Joker'i seyredememiştik. Bakalım katil palyaçoya karşı olan mesafeli duruşları devam edecek mi yoksa herşey o seride kaldı denilip yeni bir Joker mi yaratılacak? Bu arada Wes Bentley, Batman'den çok Joker'e daha uygun geliyor bana. Batman Begins'te Cillian Murphy'nin Batman rolü için seçmelere katılıp Scarecrow rolünü kapması gibi bir durum olur bu dediğim gerçekleşirse. Lex Luthor'a geri dönersek, bu rol için öne çıkan iki oyuncu var: Mark Strong ve Bryan Cranston. İkisi de bu rolün altından kalkabilecek yeteneğe sahipler ama bana kalırsa Cranston'dan sağlam bir Komiser Gordon olabilir. Ve tabi ki bu yapım Superman filmi olduğu kadar bir Batman filmi de olursa Bruce'un değişmez yoldaşı Alfred'i de görme ihtimalimiz oldukça yüksek.


Zaman

En son Man of Steel'da işe yeni başlayacak olan Clark Kent'i siyah çerçeveli gözlükleriyle Daily Planet'ta bırakmıştık hatırlarsanız. Bu, annesi Martha'nın "Dünyayı kurtarmadığın zamanlarda ne yapacaksın?" sorusuna bir cevaptı. O halde Batman/Superman, ilk filmden hemen sonrasını mı anlatacak yoksa Batman'in de olaya dahil olma süreci için önceki filmin üzerinden belirli bir zaman geçecek mi? Birinci dediğim olursa Superman hayranları daha fazla sevineceklerdir çünkü karakterin gelişimini hiç bir şey kaçırmadan bıraktıkları yerden izleyebilecekler. Ama Batman için durum daha farklı. "Yaşlı Batman" dedikodusu doğrulandığına göre karakterin başlangıcı hem daha yeni solo serisinin bitmesinden ötürü hem de Superman ile ortak bir filmde görüneceğinden dolayı işlenmez bence artık. Batman 89'daki gibi bir başlangıç hayalimiz de tarihe gömüldü böylece, üzgünüm. Zira Man of Steel'ın bir sahnesindeki "Keep Calm and Call Batman" yazısı ve Wayne Enterprises  yazılı Batman göndermeleri karakterin herhangi bir başlangıç yapma durumunu çürütüyordu ve o anlık referans ciddiye alındığı zaman Snyder'ın "Superman'den önce sokakları suçlulardan temizlemeye başlayan yaşlı ve bilge Batman" planı doğrulanıyordu. 
Başta sorduğum sorunun ikinci kısmına geçersek yeni filmin, selefi ile arasında belirli bir zaman aralığı da olabilir. Böyle olursa karakter özelliklerinin daha çok yerli yerine oturduğu bir Superman izleriz. Batman'in zaten çoktan göreve başladığını düşünürsek bu durum onun için pek fazla etkili olmayacaktır. Böylece de Batman'in Superman'e akıl hocalığı yapma ihtimali daha aza indirgeniyor ve bildiğimiz Batman-Superman ilişkisine daha yakın bir portre ortaya çıkıyor. Ancak akıl hocası-öğrenci ilişkisine sahip olmaları durumunda ikili arasında Obi-Wan Kenobi - Anakin Skywalker tarzı diyaloglar izlemek durumunda kalabiliriz. Bu arada Batman/Superman'in ilk filmden birkaç sene sonra geçmesi de sürpriz bir Justice League projesine açılacak kapıyı aralayabilir. Böylelikle Justice League'in toplanması içerik ve mantıksal olarak aceleye getirilmemiş olur.


Yeni Yerler ve Gadget'lar


Siz de beyaz perdede Gotham City'i görmeyi şimdiden özleyenlerden misiniz? O halde Batman/Superman filmi bu özlemi mutlu sonla bitirecektir. Burton'ın gotik, Schumacher'in Cirque Du Soleil kadar renkli ve Nolan'ın gerçekçi Gotham kurgusundan sonra yeni tarz bir Gotham her halükarda ilgi çekici geliyor insana. Üstelik yeni bir Wayne Malikanesi ve en önemlisi yeni bir Batcave de cabası. Superman'i Gotham City'de hatta Batcave'de görme düşüncesi bile heyecanlandırıyor, öyle değil mi? Aynı şekilde Bruce'un Metropolis'e "önemli bir iş gezisi" için gelmesi de bu heyecanı yaratıyor. 


Bu arada Superman'in kostümünün yine aynı olacağını tahmin ediyorum çünkü bütün gücünü zaten kendi bünyesinde toplamış bu karaktere kostümün çok fazla bir yararı yok. Ancak karşısına çok spesifik bir düşman çıkarsa ya da bir uzay görevi için harekete geçerse yeni bir kostüm ya da zırh görebiliriz. Batman'in ise yepyeni bir kostüme sahip olacağı apaçık ortada. TDK ve TDKR'ı çıkarırsak önceki Batman filmlerinde kullanılan başlığın oyunculara büyük sıkıntılar yarattığı biliniyor. Kafanın sağa sola dönmesini engelleyen bu sorun son iki Batman filminde belli bir oranda aşılmıştı. Bakalım yeni kostümde başlığın bu yeni özelliği devam edecek mi? Snyder kendi tarzında bir Batman yaratacağına göre kostümdeki yarasa siluetinin oval ve içi sarı dolu olan o bilindik çerçevenin ortasında olmayacağını düşünüyorum. Belki daha önce de olduğu gibi film içinde kostüm değişikliği olur ve sarılı logo yerini simsiyah yarasa işaretine bırakır. Filmin duyurusunun yapıldığı sırada ekrana yansıyan (benim biraz kaba bulduğum) Batman işareti de kullanılabilir kostümde. Ayrıca Bruce, Clark ile dövüşürken The Dark Knight Returns'teki gibi bir zırhı tercih edebilir.

Ayrıntıya dikkat :)
Peki Batman olur da Batmobile olmaz mı? Film ile ilgili en çok merak ettiğim noktalardan bir tanesi de bu. Görüntü bakımından Batmobile'e benzemeyen ama benim "bir Nolan harikası" diye nitelendirdiğim Tumbler'dan ve Batmobile'sız geçen TDKR'dan sonra yeni bir Batman temalı araba görmek hepimiz için ilgi çekici olacak. Belki de sadece Batmobile'i değil Batwing ve Batcycle'ı da görebiliriz. "Yaşlı Batman"in artıları tam da bu noktada ortaya çıkıyor zaten. Kara şövalyemiz uzun zamandır bu işi yaptığına göre araçlarının da hali hazırda bulunabileceğini söylemek zor olmaz. Hmmm, acaba Bruce, Batwing'i Superman ile karşı karşıya geldikleri zaman kullanır mı? The Dark Knight Trilogy'den farklı olarak yepyeni stilleriyle elektrikli ya da patlayan Batarang'leri ve diğer bir çok gadgetı da görebiliriz üstelik...

Not: Ben Affleck haberi pek çok kişide hayal kırıklığı yarattı, doğru. Açıkçası ben de hiç hoş karşılamadım bu haberi. Ama her ne olursa olsun sinema tarihinde ilk defa Batman ve Superman'in bir araya geleceği bir film yapılıyor. Warner Bros. da, Zack Snyder da, David S. Goyer da ve Christopher Nolan da bunun öneminin pekala farkındadırlar. Bu yüzden filme karşı duyduğumuz heyecanı, umudu ve hevesi kaybetmememiz gerekiyor bence. Sabah hayal kırıklığı ile haberi okuduktan sonra yazıyı yazarken zaman zaman bu olumlu hislerim biraz daha tazelendi ve film için bir kez daha heyecanlandım. Umarım sizin de okurken öyle olur :)

8 yorum:

 1. Heyecanlanman normal ben süperman sevmeyen biri olarak sırf Nolanının adı geçiyor diye filmi sinemada izledim, tabiki batman hayranı olmamızında heyacanı büyük, sonuçta yeni bir batman göreceğiz ama Ben koçça bir soru işareti ! Yazı çok güzeldi eline sağlık emeğine sağlık =)

  YanıtlaSil
 2. Sabahki şoktan sonra yazıyı okurken yavaş yavaş heyecanlanmaya başladım. Hatta umutlandım diyebilirim :D Artık en çok merak ettiğim şey düşmanların ne olacağı, olası bir Joker filmde nasıl olur çok merak ediyorum doğrusu.

  YanıtlaSil
 3. bu filmdeki batman'in bruce wayne olacağından bile şüpheliyim. christian bale özdeşlemesinden kurtulabilmek için bunu bir çözüm olarak düşünebilirler. ( nolan'ın batman ile en ufak bir benzerlik bile içermesin diye belki de böyle düşünüyorum.)
  ---man of steel 1 olası spoiler---
  general zod'u öldürebilen man of steel filmine silah kullanmayan, adam öldürmek istemeyen batman'i katmak, üstelik superman ile kapıştırmak, bunu batman'in "insan" olduğunu unutmadan yapmak kolay iş değil. tüm film "batman-superman kapışıyor" havasında giderse "hulk milleti pataklıyor" tarzı sıkıcı bir ürün ortaya çıkabilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Batman yine Bruce Wayne olur ama Bruce'u maskesiz haliyle TDK Trilogy'deki kadar sık göremeyiz gibi geliyor bana. Ama Warner Bros. Ben Affleck gibi son zamanlarda yükselen bir yıldızı seçtiyse adamın yüzünü de kullanacaktır mutlaka.

   Bence bahsettiğin kapışma sahnelerinde her şey Batman'in kemerinden Kriptonit yüzüğünü çıkarmasına bakabilir :D Zira MoS'da Kriptonit'in Superman'e zarar verebildiğinden bahsedilmemişti. Yeni filmde Batman sayesinde Clark'ın bu zaafını görebilme ihtimalimizin yüksek olduğunu düşünüyorum.

   Sil
  2. Bence kesin Bruce Wayne olur, imkanı yok diğerinin.

   Sil
 4. kriptoniti varsa batman kazanır

  YanıtlaSil

Yorum Yap