5 Eylül 2013 Perşembe

BEWARE THE BATMAN 1. Sezon 5. Bölüm: Broken


YAPIMCI: Glen Murakami, Sam Register, Mitch Watson

SENARYO: Rick Morales

YÖNETMEN: Michael Ryan

MÜZİK: Frederik Wiedmann

SESLENDİRME KADROSU
Anthony Ruivivar – Bruce Wayne/Batman
JB Blanc – Alfred Pennyworth
Sumalee Muntano – Tatsu Yamashiro/Katana
Matt Jones – Humphrey Dumpler/Humpty Dumpty
Kurtword Smith – Teğmen James Gordon
Tara Strong – Barbara Gordon
Michael Leon Wooley – Tobias Whale
Matthew Mercer – Ice Pick Joe
Michael Patrick McGill – Officer O’Brien

KONU: Şehrin dört bir yanında ortaya çıkan içi rehineler ve patlayıcılarla dolu dev kurşun askerler, polisi ve Batman’i birlikte çalışmaya iter. Kara Şövalye’nin topladığı delillerin tamamı, yardım ettiği bir polis operasyonu sırasında mafyanın tuzağına düşen ve aklını yitiren Humpty Dumpty’i göstermektedir. Batman olaya bir an önce el koymazsa, intikam defteri son derece kabarık olan Humpty Dumpty’nin sıradaki kurbanı James Gordon olacaktır!

KRİTİK [DİKKAT SPOILER İÇERİR]
+Bir kanun adamı bir kanunsuzla dost olabilir mi? Batman ve Gordon arasındaki bu -adına ister güvensizlik deyin ister anlaşmazlık- “şey”, Beware The Batman’i keşfedilmemiş topraklara çekiyor. Batman Year One ve Batman Begins gibi Kara Şövalye’nin gençlik-acemilik günlerini anlatan işlerde dahi asgari müştereklerde buluşmakta geç kalmayan kahramanlarımız, bu seride tam da olması gerektiği gibi “ağırdan alıyor”. İkisi de adaletin peşinde olabilir ancak kabul etmeliyiz, Gordon’ın elinde, dejenere bir maskeli balonun düzenlendiği oteli ararken yanlış sokağa sapmış gibi giyinen bir adama güvenmek için doğru düzgün gerekçeler yok. Elbette Gotham City Polis Departmanıyla ittifak kurma arayışı içindeki Batman’in de, işbirliği için izin istemeye niyeti yok! Adam nasıl olsa gerektiğinde karakola girebileceğini, telsizleri dinleyebileceğini, dava dosyalarını inceleyebileceğini biliyor. Gordon’ın bu şekilde sürekli edilgen duruma düşmekten hoşnut olduğunu hiç sanmıyorum, ama sessiz kalmaktan başka çaresi de yok. Batman/Gordon çatışmasının en azından birinci sezon sonuna kadar devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. 

+Broken, Humpty Dumpty’i görücüye çıkarıyor. İlk olarak Dan Slott imzalı Arkham Asylum: Living Hell mini serisinde karşımıza çıkan Humpty Dumpty, çizgi roman evreninde hayatı talihsizliklerle geçmiş, bozuk olan şeyleri “onarmaya” çalışırken faciayla sonuçlanan kazalara yol açabilen, çocuksu bir adamken, Beware The Batman’de kurnaz ve planlı birine dönüştürülmüş. İyi mi olmuş derseniz, açıkçası Humpty Dumpty’nin orijinal versiyonunu daha ilginç buluyorum fakat yardım almadan ayakkabılarını bile bağlayamayan bir düşmanın bölümü taşıması mümkün olmadığından, karakter üzerinde yapılan değişiklikleri anlayabiliyorum.

+Arkham Asylum: Living Hell, yapımcılar için çok özel bir çizgi roman olmalı, zira Safe ve Tests bölümlerinde yer alan Lunkhead, Tucker Long/Junkyeard Dog, Daedalus Boch/Doodlebug gibi yan karakterler de bu hikayede tanıtılmıştı. Sırada kimler var? The Great White Shark? Death Rattle? Jane Doe? [Hepsine EVET!]

+ Barbara’yı ikinci bölümde Batman ile tanışmak için can atan bir fangirl olarak bırakmıştık. Gordon’ın kızının hayali gerçekleşti gerçekleşmesine ama bu tanışma hayal ettiği şartlarda olmadı.


+Batman’in elini Barbara’nın omzuna koyduğu sahne paha biçilmezdi. Baştan beri Beware The Batman’deki Bruce’un soğuk oluşundan [Alfred’e mesafeli davranması, Tatsu’yla kedinin fareyle oynadığı gibi oynaması, çatıdan düşen Magpie’ı kurtarmayı denememesi vb.] yakınıp duruyordum, ihtiyacım olan tam da kahramanımızın empati kurabileceğini gösterdiği kısacık bir sahneymiş. Karakterizasyon şimdi oturdu işte!

+Alfred’in Tatsu’ya gerçekleri anlattırana kadar oynadığı küçük oyun şahaneydi.

+Geçen haftaki bölümde, Tatsu Yamashiro’nun eski bir League of Assassins üyesi olduğu anlaşılmıştı. Maalesef bu bölüm, kızın gizli bir görevi için League of Assassins’e sızdığını, örgütün gerçek bir üyesi olmadığını öğreniyoruz. [Eski League of Assassin’lerden kim kaldı?] Bence, karakterin gurur duymadığı, karanlık bir geçmişi olması çok daha merak uyandırıcıydı ya, neyse…

+Tobias Whale, dizide Batman evreninin temel taşlarından biri olan mafyanın tanıştığımız ilk temsilcisi.

+Veeeeee Ra’s Al Ghul’un adı geçer. Kendisinin Batcave’i ziyaret edeceği gün tahmin ettiğimizden daha yakın olabilir, ne dersiniz?

+Seslendirme sanatçısı Matt Jones, Humpty Dumpty’nin korkutucu ve acınası yanlarını yansıtmada fevkalade bir iş çıkarmış. [Alkışlar, ıslıklar…]

+Humpty Dumpty’nin oyuncaklı tuzakları Superman’in klasik düşmanlarından Toyman’i çağrıştırdı.


+Ruhları hapsetme özelliğine sahip Soultaker kılıcın çizgi romanlarda olduğu gibi, kullanan kişinin bu ruhlarla iletişim kurmasına izin verip, vermeyeceğini çok merak ediyorum.

+Dizinin beşinci bölümüne geldik; Batman Professor Pyg, Mr. Toad, Magpie, Anarky, Silver Monkey ve Humpty Dumpty ile karşılaştı ancak bu düşmanlardan sadece Magpie’ı adalete teslim edebildi. Geriye kalan herkes bir yolunu bulup gözden kaybolmayı başardı. Umarım bu başarısızlıklar devam etmez, yoksa Batman’in bir yerlerde yanlış yaptığını düşünmeye başlayacağız.

+O değil de, Humpty Dumpty dışarıda özgürce dolaştıkça Gordon güvende olabilecek mi?


Broken, trajik kötülerden Humpty Dumpty’nin çizgi romanlardaki kusurlarını birer birer ayıklayarak onu Puss In Boots filmindeki kötücül adaşına yaklaştırmış ama bunu yaparak anlatacağı öyküyü kitlelere rahatça ulaşabilecek bir biçime sokmuş olduğu için bence affedilmeyi sonuna kadar hak ediyor. İzleyin, izletin!

2 yorum:

 1. bu diziyi bitirdilermi acaba 7. bölüm gelmedi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İki haftalığına ara verdiler, yarın yeni bölüm var :)
   Zaman zaman bu şekilde molalar olabilir, telaşa gerek yok. Sonrası belli olmaz da, 1. sezon (toplam 26 bölüm) garanti.

   Sil

Yorum Yap