7 Aralık 2013 Cumartesi

Detective Comics #15

Yazar: John Layman
Çizer: Jason Fabok
Renklendirme: Jeromy Cox


Dikkat! Bu yazı spoiler içerir.

Geçen sayının back-up hikayesinde Poison Ivy’nin Clayface’e ulaşma çabasını ve bu sebeple Arkham’ı dağıtmasını görmüştük. Sayı, Ivy’nin Clayface’le olan ilişkisini açığa vurmuş ancak, geri kalan her şeyi merak ettirecek şekilde son bulmuştu. Detective Comics #15, sorularımıza cevap vererek devam ediyor ve Death of The Family arc’ının da bir parçası olma özelliğini taşıyor.

Poison Ivy ve Batman’in baskına uğramasının ardından olay yerine yeren gelen, geçen sayının gizemli karakteri Clayface, Ivy’i bulamamasının siniriyle Batman’e saldırır. Görünüşe göre Clayface, Poison Ivy’i “karısı” sanmaktadır ve çiçeği burnunda(!) eşinin kaybından Batman’i sorumlu tutuyor görünmektedir. Ivy’nin bu işte bir parmağının olduğu açıktır ama etten, kemikten ve en önemlisi de deriden oluşmayan Clayface, Poison Ivy’nin etkisi altına nasıl girebilmiştir ki? Clayface’e karşı pek de etkili olabilecek durumda olmayan Batman, kargaşadan kaçar ve sorunun cevabını bulmak üzere mağarasına döner. Olay yerinde bulduğu bitkinin, Ivy’nin Clayface’i etkisi altına almak için kullandığı Salvia Heliconiaceae adlı, halüsinasyona yol açan bir bitki olduğunu öğrenen Batman, şehrin her yerini yakıp yıkmaya devam eden Clayface’le bir kez daha çarpışmak için yola düşer. Ama bu kez hazırlıklı gelmiştir: Kendi özel karışımı olan zehirli bitki öldürücüsü ve yeni koruyucu kostümüyle! Zehri yiyen Clayface kendine gelir gelmesine ama bu, onun için üzülmeyeceğimiz anlamına gelmez. Ne kadar yalnız olabildiğini ileriki sayfalarda da net olarak göreceğimiz Clayface için Poison Ivy’le yaşadıkları, halüsinasyonun ötesinde, umut ışığı olmuştur aslında. Batman’in Clayface’i alt etmesi neredeyse üzücü görünmektedir şimdi: “I almost feel sorry for him. Almost... I’ve beaten Clayface before, but never like this. This time I hit him where it hurts. A place I didn’t even know was vulnerable.”


Batman, Ivy’nin ardında bıraktığı enkazı Clayface’le uğraşadursun, Ivy de bu sırada Penguin’in sağkolu Ogilvy tarafından gömüldüğü mezarından çıkmaya çalışmaktadır. Yine Ogilvy tarafından kurtarlmasına şahit olduğumuz Ivy’nin bilmediği şey ise, Ogilvy’ın, yeni Penguin olma yolunda hazırlıklara başladığıdır. Bu noktada, hemen öncesinde geçen Penguin-Ogilvy konuşmasına dönelim. Geçen sayılardan zaten Ogilvy’ın ileride önemli bir role sahip olacağını anlamıştık. Bu sayıda Death of The Family’de geçenlere bağlı olarak gördüğümüz üzere Penguin, Ivy’le uğraşamayacak kadar meşgul, çünkü Joker tarafından Arkham’a çağrılmakta! Bahsettiğim konuşmada Ogilvy, Ivy’nin durumunu bildirmek üzere Penguin’in yanına geliyor ve arka planda Joker görünüyor. Penguin’in yüzünden ise ter damlacıkları aktığı belli oluyor. Penguin, ilgilinemeyecek durumda olduğu ‘kendi operasyonu’nu Ogilvy’a devrediyor ve Ogilvy’ın son karede “Your operation?” dediğini görüyoruz. Burada akla gelen soru, Joker’in orada bulunmasına rağmen, neden konusunun dahi edilmediği. İnternette bu konuda okuduğum bazı yorumlar, Joker’in gerçekten orada olup olmadığına ilişkindi. Hatta bazıları, “Your operation?” sorusunu tüm operasyonu yürütenin aslında Joker olduğu  şeklinde yorumlamış. Bana kalırsa o soru, bariz bir biçimde, Ogilvy’ın işleri devralacağını bildiriyor. Joker’in gerçekten orada olmadığını da düşünmüyorum [Bkz: Ter damlacıkları] zira yarısı karanlıkta görünen Joker’in, Ogilvy tarafından farkedilmemiş olması muhtemel. Kaldı ki sayının DoTF’le bağlantısı yok denecek kadar az; en büyük bağlantısı da bahsedilen bu konuşma diyebilirim.


Özetle Detective Comics #15, Ogilvy’ın Emperor Penguin olma yolunda attığı büyük adımlara ayrılmış, gelecek sayıların habercisi bir sayı. Batman'i Clayface'le kapışma anları dışında neredeyse hiç görmüyoruz. Bu da sayının en önemli eksiği denebilir. Son olarak, arka plan hikayesinin Ivy-Clayface ilişkisinin başlangıcına, gelişimine ve nasıl sonlandığına da değinerek, okurları merakta bırakmadığını söyleyebilirim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Yap