22 Nisan 2014 Salı

The Name’s Grayson, Dick Grayson!

Grayson #1 - Kapak Çizeri: Mikel Janin
Robin oldu, Nightwing oldu, geçici bir süre için Batman bile oldu… 1940 yılında yaratılan, çizgi roman tarihinin ilk çocuk sidekick’i Dick Grayson, dünyasını altüst eden dev macera Forever Evil’ın akabinde, yolculuğuna yarasanın gölgesinden, domino maskelerinden ve unvanlarından kurtulmuş bir şekilde devam etmeye hazırlanıyor. 30. sayısıyla yayın hayatı sessizce sona erecek olan Nightwing dergisinin yerine geçecek Grayson’ın ilk sayısı 2 Temmuz’da piyasada!

Image Comics’in Hack/Slash ve Revival gibi başarılı işlerinde imzası bulunan Tim Seeley’nin, eski CIA terörle mücadele ve harekat dairesi çalışanı Tom King’in desteğiyle kaleme aldığı çizgi roman serisinde Grayson’ı, Marvel’daki Hydra’nın [Hail Hydra!] DC evrenindeki muadili diyebileceğimiz Spyral adlı örgüte bağlı gizli bir süperajan olarak göreceğiz.

Manipülasyon, beyin yıkama ve zihin kontrolü alanlarında uluslararası bir marka [!] olan ve tahmin edersiniz ki etik kurallarına pek de kulak asmayan Spyral, ilk olarak Grant Morrison’ın Batman Incorporated dergisinde karşımıza çıkmıştı. Bir dönem, Kara Şövalye’yi hayli meşgul eden Alman casus Dr. Dedalus/Otto Netz tarafından yönetilen Spyral’ın bilinen ajanları arasında El Gaucho, Gümüş Çağ’ın Batwoman’ı Kathy Kane/Kathy Webb ve her ne kadar aklını yitirdikten sonra ihraç edilmiş olsa da Profesör Pyg lakabıyla tanıdığımız Lazlo Valentin de bulunuyor.

Küçük yaşlardan itibaren Bruce Wayne/Batman tarafından eğitilen ve onun doğrularını benimseyen Dick Grayson’ın, karanlık tarafa hiç de uzak durmayan Spyral’daki pozisyonu, eski ortağı ve takım arkadaşları ile arasını açacak mı? King böyle düşünüyor: “Grayson ailesine ve arkadaşlarına acı verecek bir şey yapıyor ancak uğuruna savaştığı davaya da inancı tam. İyilik için bir şeyler yapmanın ve bu yüzden sevdiklerine acı çektirmenin yarattığı gerilim onu çıldırtıyor.”

Grayson’ın, süperkahramanların alışılageldik tayt/pelerin kombinasyonlarının aksine, son derece pratik, minimalist ve normal –çizgi roman standartlarında “normal”den bahsediyoruz elbette- bir üniforma olan kıyafeti tasarlanırken, karakterin 80’li ve 90’lı yıllarda Nightwing'ken taşıdığı mavi-siyah renkler alınmış ve son dokunuş, Robin kostümündeki “R” harfini çağrıştıran bir “G” amblemiyle yapılmış.

Seeley ve King, yardımcı karakterler arasında DC Comics sayfalarından tanıdık yüzlerin de yer alacağını ve Lex Luthor/Joker ayarında bir başdüşmanı [Deathstroke? James Jr.? Blockbuster? Yepyeni biri?] göreceğimizi müjdeliyor.

“DC’nin The Americans’ı” olarak lanse edilen Grayson’ın çizeri ise, Justice League Dark’dan hatırlayacağınız Mikel Janin.

Kişisel fikrim; tıpkı diğer sidekick'ler gibi New 52'da hikaye kalitesi bakımından şansı bir türlü yaver gitmeyen Dick Grayson'a yeni bir başlangıç yapmak için DC'nin geç bile kaldığı yönünde. Deli gibi sevdiğim karakterlerden Nightwing ile vedalaşmayı hiç istemesem de bu yeni girişim için heveslenmemek zor. Gönül isterdi ki, Chuck Dixon ve Scott McDaniel'ın 155 sayı süren vizyonundaki Nightwing geri dönsün, ama kafamda James Bond ile Matt Fraction'ın Casanova'sı arasında bir yerlere oturtmaya çalıştığım Grayson'ın da geleceği oldukça parlak görünüyor. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Yap